Етика на публикуване и процедури за предотвратяване на злоупотреби
Издателската етика и правилата за избягване на злоупотреби на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“ се основават на насоките на Комитета за публикационна етика (Committee on Publication Ethics, COPE) и имат за цел въвеждането на добри практики и стандарти за етично поведение на всички участници в процеса на публикуване – автори, рецензенти, редактори и издател.
Всички представени за публикуване материали подлежат на строг процес на рецензиране от най-малко двама анонимни и независими рецензенти, които са експерти в научната област на конкретния ръкопис. Решението за публикуване се основава на значението и стойността на ръкописа, коментарите и препоръките на рецензентите, и съответствието с изискванията и насоките на списанието.
Отговорности на авторите
Многократно, повторно или едновременно публикуване
Ръкописите, предоставени за публикуване в списанието трябва да бъдат оригинални изследователски работи, които не са публикувани преди това или представени за преглед в други списания. Подаването на един и същи ръкопис едновременно в две или повече издания е недопустимо.
Представяне на изследването
Авторите трябва да представят точна информация за представената разработка и за резултатите, както и обективна обосновка на значимостта им. Ръкописът трябва да съдържа достатъчно подробности и препратки, за да позволи възпроизвеждане на методиката и резултатите.
Авторство на публикацията
Само лица със значим принос по отношение на концепцията и изпълнението на научното изследване или участници в изработването на окончателния вариант на текста и подаването му за публикуване, трябва да бъдат включени като негови автори.
Всяка промяна в списъка с автори трябва да бъде одобрена от всички автори, включително тези, които са били премахнати от списъка.
Оригиналност, плагиатство и цитиране
Авторите трябва да гарантират, че са написали и представили изцяло оригинални ръкописи и че са посочили адекватно всички източници, които са използвани в изследването, както и публикации от други автори, които са имали съществено влияние върху тяхната изследователска работа.
Използването на чужди трудове или части от тях без точно и коректно цитиране на източника е недопустимо.
Достъп и запазване на данни
Authors may be asked to provide the raw data of their study together with the manuscript for editorial review and should be prepared to make the data publicly available if practicable.
Authors should ensure accessibility of such data to other competent professionals after publication – with respect to the proprietary legal rights and data authorship.
Съдействие в процеса на рецензиране
Авторите са задължени да отговарят своевременно на запитванията на редакторите по отношение на първичните данни от проучването си, разяснения по текста на ръкописа или авторски права.
Авторите трябва да отговарят своевременно на коментарите на рецензентите, както и в срок от 14 дни от получаване на рецензията да коригират и отново да изпратят своя ръкопис след съобразяване с дадените коментари или да дадат мотивирано обяснение в писмена форма, защо коментарите не са взети предвид.
Авторите се уведомяват за решението за публикуване или отхвърляне на ръкописа, веднага след приключване на процеса на рецензиране.
Конфликт на интереси и прозрачност на финансовата подкрепа
Авторите трябва да декларират всякакви възможни професионални, финансови или лични интереси от други страни или друг конфликт на интереси, който може да се тълкува като повлияващ на резултатите или тяхното тълкуване в ръкописа. Декларацията за потенциален конфликт на интереси е задължителна стъпка в процеса на изпращане на ръкописа. Материали с недеклариран конфликт на интерес, за които се установи по-късно, че такъв е налице, могат да бъдат отхвърлени.
Открито трябва да бъдат обявени източниците на финансиране, с чиято подкрепа е подготвен текстът, ако съществуват такива.
Грешки при публикуването и корекции
Ако авторите открият значителни грешки или неточности в собствения текст, тяхно задължение е незабавно да уведомят редакторите или издателя и да си сътрудничат с тях, за да коригират или при необходимост да оттеглят статията.
Ако трета страна съобщи, че публикуваният текст съдържа значима грешка или неточност, задължение на авторите е незабавно да поправят или оттеглят ръкописа или да предоставят пред редакторите доказателства за коректността на текста.
Отговорности на рецензентите
Поверителност
Всички ръкописи, получени за преглед, са поверителни документи и трябва да се третират като такива. Те не трябва да бъдат показвани или обсъждани с други лица, които не са упълномощени от главния редактор. Това правило важи и за рецензенти, отхвърлили покана за преглед на ръкопис.
Навременност
Всеки поканен рецензент, който се чувства неквалифициран да рецензира ръкопис трябва незабавно да уведоми редакторите и да откаже поканата, за да даде възможност за избор на друг рецензент.
Всеки поканен рецензент се съгласява да рецензира ръкопис само ако е уверен, че може да върне рецензията в рамките на предложения или взаимно договорен срок като информира редакторите незабавно, ако има нужда от удължаване на този срок.
Съдействие при вземане на решения за публикуване
Рецензията подпомага редакторите при взимането на редакционни решения и чрез комуникация на редакторите с авторите може да помогне на авторите да подобрят своите ръкописи.
Обективност
Рецензиите трябва да се извършват обективно, а изводите да са формулирани ясно и с подкрепящи аргументи, така че авторите да могат да ги използват за подобряване на ръкописа. Лична критика към авторите е недопустима.
Коректност към източниците и етични нарушения
Reviewers should identify relevant published work that has not been cited by the authors and notify the editors – also of any substantial similarity or overlap between the manuscript under consideration and any other manuscript of which they have personal knowledge.
Рецензентите трябва незабавно да уведомяват редакторите, ако се натъкнат на нередности, имат притеснения относно етичните аспекти на работата, знаят за едновременно представяне на ръкописа в друго списание или публикувана статия, или подозират, че може да е настъпило неправомерно поведение по време на изследването или писането и предаването на ръкописа.
Конфликт на интереси и откритост на процедурата
Any invited referee who has conflicts of interest resulting from competitive, collaborative, or other relationships or connections with any of the authors, companies or institutions connected to the manuscript should immediately declare their conflicts of interest to the editors so that alternative reviewers can be contacted.
Непубликуваният материал, описан в представения ръкопис, не трябва да се използва за целите на изследвания, осъществявани от рецензенти, без изричното писмено съгласие на авторите. Привилегированата информация или идеи, получени при осъществяване на рецензирането, трябва да останат поверителни и да не се използват за лични цели от рецензентите. Това важи и за рецензенти, отхвърлили покана за преглед на ръкопис.
Отговорности на редакторите
Решения за публикуване
Редакторите на списанието приемат и оценяват ръкописи въз основа на тяхната научна стойност (оригиналност, яснота, актуалност, уместност) без оглед на пол, раса, етнически произход, политическа или религиозна философия, социална или институционална принадлежност.
Преди да изпратят получения ръкопис за рецензиране, редакторите преценяват дали статията отговаря на профила и тематиката на списанието, дали е правилно подготвена и отговаря на основните технически изисквания. В случай, че не отговаря на съответните изисквания, ръкописът се връща на автора(ите).
Редакторите гарантират, че всички представени ръкописи, които се разглеждат за публикуване, се подлагат на рецензиране от най-малко двама рецензенти – експерти в съответната област.
The editors should always consider the interests of the authors and the readers when working on publication improvement or making corrections when needed.
Всички решения за редактиране или публикуване на текстове се взимат от екипа на списанието без външно влияние.
Поверителност
Editors and editorial staff will not disclose any information about a submitted manuscript to anyone other than the people, directly involved in the evaluation and publication process - corresponding author, reviewers or the publisher.
Редакторите и членовете на редакционната колегия няма да използват или предоставят на трети страни непубликувана информация за ръкопис без писменото съгласие на авторите. Информацията, получена в резултат на обработката на ръкописа, се счита за поверителна и няма да бъде използвана за лична изгода.
Конфликт на интереси
Редакторите декларират, че няма да участват в процеса на разглеждане на ръкописи, които могат да доведат до конфликт на интереси – включително, но не само на конкурентна, партньорска база или други взаимоотношения с автор или свързана институция. В такъв случай засегнатият редактор ще поиска от друг член на редакционната колегия да отговаря за ръкописа.
Етични нарушения и жалби
Редакторът е длъжен да предприеме съответни действия при подадени жалби, касаещи етичните аспекти, свързани с подаден ръкопис или вече публикувана статия. Това включва осъществяване на контакт с автора на статията и обстойно разглеждане на подаденото оплакване.
В случаите, когато жалбата е уважена, е желателно публикуването на корекции, оттегляне, изказване на мнение, опровержение и други.
Отговорности на издателя
In cases of alleged or proven scientific misconduct, fraudulent publication or plagiarism, the publisher, in close collaboration with the editors, will take all appropriate measures to clarify the situation. If necessary, this includes the prompt publication of an erratum, clarification or - in the most severe case, the retraction of the affected work.
The publisher is committed to the permanent availability and preservation of scholarly research and ensures accessibility by partnering with organizations and maintaining own digital archive.
Издателят се ангажира да гарантира автономността на редакционните решения, без влияние от страна на рекламодатели или други търговски партньори.
Издателят съдейства за комуникацията с други списания и/или издатели, ако това подобрява публикационната дейност.
Издателят си сътрудничи с други издателства и организации при определянето на стандарти за публикационна етика.
Идентификация и справяне с неправомерно поведение
Плагиатство
Плагиатството във всичките му форми се разглежда като неетично и неприемливо поведение. Всички представени за публикуване ръкописи се проверяват с помощта на специфични инструменти (като StrikePlagiarism) за откриване на сходства на представените материали с други публикации. Списанието си запазва правото да не публикува текст, за който при проверката е установена степен на подобие, надвишаваща 20%.
Ако по време на процеса на рецензиране бъде открито плагиатство, ръкописът може да бъде отхвърлен.
Ако бъде открито плагиатство след публикуване, ще се проведе разследване и ще бъдат предприети действия в съответствие с политиките на издателството.
Фабрикуване и фалшификация на данни
Няма да се приемат материали, за които се установи, че авторите са фабрикували или фалшифицирали резултатите, включително и манипулиране на изображения, а когато това се установи за вече публикувани статии, те ще бъдат оттеглени.
Манипулиране на цитирания
Няма да се приемат за публикуване материали, за които се установи, че авторите са включили цитирания с единствената цел да се повиши броя на цитиранията на определена авторска публикация или на статии, публикувани в определено списание.
Препринти
Авторът може свободно да споделя ръкописа във варианта, в който е подаден първоначално към списанието за разглеждане. Ако текстът бъде приет, след публикуването му авторът добавя в споделения ръкопис име, годишен том и брой на списанието, в който е отпечатан.
Авторски права и политики на достъп
С изпращането на текст и/или илюстрация до редакцията авторът се съгласява да отстъпи правото за тяхното анонсиране, публикуване и разпространение с цел популяризиране на изданията на издателя – НИОН „Аз-буки“.
The author agrees to give Az-buki Publishing House the exclusive rights to use any text and/or illustration published in the journal for the duration of three years, regardless of the territory on which the publisher has the right to use the text in accordance with Bulgarian Copyrights law.
Приетата за публикуване версия на ръкописа, както и публикуваната версия в PDF формат не следва да се разпространяват свободно, включително и чрез академични и социални мрежи за споделяне на резултати от научни изследвания (напр. ResearchGate.net и Academia.edu).
Печатната и онлайн версия на списанието се разпространяват чрез абонамент.
Свободен достъп се предоставя до съдържанието на всеки първи брой на списанието за съответната година, до резюметата и ключовите думи на статиите.
При желание от страна на автора (или представляваната от него институция) неговата статия да бъде достъпна пълнотекстово за всички читатели, списанието може да осигури такава възможност чрез онлайн страницата си – след заплащане на защитна такса, отразяваща направените по статията разходи.
Такси за публикуване
Публикуването в списанието е безплатно както за авторите, така и за техните научни или учебни организации.
Рекламна политика
Списанието допуска ограничено, адекватно и понякога целево рекламиране на последните си страници. Рекламите трябва да бъдат независими от решенията на редактора и ясно разграничими от съдържанието.
Редакторите запазват правото си да отхвърлят или премахват всяка реклама, която предизвиква съмнение, че е в противоречие с добрата практика на научното публикуване или с етичните принципи.
Списанията се публикуват от Национално издателство „Аз-буки“, което е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министерство на образованието и науката. Редакционната независимост се спазва стриктно, а стратегията и практиките на публикуване са изцяло отговорност на главния редактор и на редакционната колегия. В това и във всяко друго отношение не се вземат предвид търговски съображения.