„Системата за акредитация е изкривена и не работи добре. Сега повечето висши училища получават оценка между 8 и 10 при скала от 0 до 10, а преобладаващите са между 9 и 10. Всички знаем, че това не е реално.“ Това заявява министър-председателят акад. Николай Денков по време на дискусия в Аграрния университет в Пловдив на тема „Нови акценти на изискванията за акредитация на висшите училища“, предава БТА.
В дискусията участват и проф. Елиза Стефанова – председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, ректорите и академичните ръководства на висшите училища в Пловдив.
„Благодаря за поканата, защото дава възможност отново да отворим един разговор, който като че ли по някакъв начин прекъсна преди около две години. И мисля, че е дошло времето отново да го вкараме в дневния ред не само в дискусиите между ректорите, между МОН и Комисията по образование, а изобщо в дневния ред на обществото за това какво висше образование искаме и как можем да постигнем това, което сме си поставили като цели“, отбелязва премиерът.
Повишаване на качеството на образованието
Според него основна цел на всички идеи за промени е повишаване качеството на висшето образование в страната. По думите му, системата за акредитация трябва да бъде променена, като отправна точка за оценката на съответното висше училище са обективни показатели, анализирани по логика, сходна с Рейтинговата система на висшите училища в България – как се реализират студентите, колко е подготвен преподавателският състав, колко и каква научна дейност има.
Според премиера има проблеми и при атестирането на преподавателите, където също са необходими промени, както и актуализация на минималните изисквания за академично израстване. А също така и относно докторантите, защото на всеки петима записали се завършва само един. Акад. Денков отбелязва, че все още има нерешени проблеми и по отношение на финансирането и качеството на висшето образование. Има механизми на контрол, които могат да бъдат подобрени по отношение на акредитация, атестация, академично израстване. Те могат да бъдат свързани с по-добро финансиране на тези, които са добри, смята премиерът.
Акад. Денков: Системата на висшето образование трябва да бъде рестартирана
Според него са нужни промени и в Колективния трудов договор. И призовава системата на висшето образование да бъде рестартирана.
Акад. Денков коментира още Концепцията за коопериране на висшите училища, приета през 2022 г., и изтъква намаляващия брой студенти и нерешения въпрос с капиталовите разходи като причини висшите училища да мислят в тази посока. „Кой ще даде 15 – 20 млн. лева за нещо, за което не се знае след 10 години ще има ли студенти“, пита риторично премиерът. И уточнява, че става дума за доброволно обединение на висши училища.
„По препоръка на ЕК България има потенциал за 7 – 8 изследователски университета. Направихме го, а какво става с неизследователските“, пита още премиерът. Той отбелязва, че има отделени държавни средства за изграждане на обща информационна система за всички дейности, свързани с висшето образование и наука, като в момента се работи по дизайна и конструкцията относно събирането на данни.
Акад. Денков коментира още, че в следващите месеци ще има повече време да се фокусира върху тези теми и за всеки от проблемите в диалог ще се търси най-доброто възможно решение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg