Началото на кампанията за диктовки „Написаното остава. Пиши правилно!“ е поставено през 2014 г. и включва диктовки на открито в различни училища от цялата страна.
„Но постепенно все повече учители започнаха да провеждат диктовките в класната стая и да ни изпращат снимки“, казва проф. Светла Коева от Института за български език.
В подготовката на кампанията всяка година участват и млади учени от Института. Подбират се текстове за диктовките, подготвя се описание на възможните грешки и обяснение на по-сложните случаи.
В началото на май диктовките се публикуват на страницата на Института и в неговия ютюб канал „Написаното остава. Пиши правилно!“. Изпраща се информация до учителите и директори на училища, с които сме установили връзки.
От пет години Институтът обявява и конкурс за най-добри диктовки.
Поради големия брой участници в него, критериите включват не само изисквания за правилно и красиво написан текст, но и оценка на художественото му оформление, дали има задраскване и поправки и др.
През 2020 г. участват 110 училища от 80 населени места, през 2022 – 123 училища от 85 населени места, през 2023 – 230 училища от 135 населени места. През 2024 училищата са 225 училища от 134 населени места –
това е едно от най-мащабните участия в кампанията от нейното начало.
Така изразът „Вълна от диктовки заля цялата страна“, използван за първи път през 2017 г., все повече придобива тежест, подчертава проф. Коева.
„През тази година получихме общо 4272 снимки, които са запечатали не само диктовките, но и красиви мигове, в които децата изписват свещените букви на нашия свещен език. Няколко пъти имам възможността да кажа, че ако някой се чувства обезверен, е достатъчно да отвори страницата с публикуваните диктовки и снимки на одухотворени млади момичета и момчета, за да си възвърне вярата, че бъдещето на българския език и култура ще бъдат в сигурни ръце.“
Целта на диктовките е не (само) да се проверят знанията за българския правопис и пунктуация, а и да се засвидетелства почитта към българската просвета и култура, към българските учители, учени, писатели, преводачи, артисти.
Учителка сподели с нас, че диктовките са станали част от годишния план на училището за повишаване и насърчаване на грамотността, а в Сливен те са част от Общоградското състезание „Пиша и чета правилно“.
През 2024 г. награди получават 123 деца. Но всички заслужават награда, и преди всичко учителите, които ежедневно посвещават силите си за образованието и възпитанието на децата. Затова участниците ще получат благодарствена грамота от името на „Написаното остава. Пиши правилно!“ към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg