
Гостуваме на Иновативното СУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград. През настоящата 2024/2025 г. в него учат 720 ученици. С проекта „Креативно-иновативна мисия в облака“ вече за трети път са в Списъка на иновативните училища на Министерството на образованието и науката. Всяка от прилаганите иновации надгражда предишната и се прилага за период от четири години.
На 11 май училището отбелязва патронния си празник с редица инициативи – празничен концерт, публични изяви, награждавания на заслужили ученици, учители, родители, съмишленици и срещи с успели бивши възпитаници.
„Всичко, което се случва в училището, е по инициатива на нашите учители. Съгласуваме заедно идеите, доразвиваме ги заедно, ако има нужда. Движещата сила при нас е работата в екип“, разказва за „Аз-буки“ Ани Василева, директор на Иновативното средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград.

Отбелязва като голямо предимство умението на хората, с които работи, да откриват потенциала на всяко дете и онова, в което всяко от тях е най-добро. Колективът, с който работи, се състои от предимно млади хора на възраст между 30 и 40 години, които постоянно мислят как учебният процес в училището да бъде още по-успешен, а животът извън класната стая – по-интересен.
Моята събеседничка разказва, че навярно това е и причината школото да бъде сред първите иновативни училища у нас. Първата иновация, с която кандидатстват, е въвеждането на театралната дейност в преподаването на езици – както при усвояването на чуждите езици, така и на българския. Освен театралната дейност другите направления, по които работят, са „Бъдещи изследователи“ и „Облачни технологии“. Събеседничката ми подчертава, че целта им е с всяка следваща иновация да доразвиват и надграждат постигнатото.
„Театралната дейност при нас е с традиции. От 13 години съм директор на училището и театърът винаги е присъствал. Има го и сега, така както преди мен също го е имало“, посочва Василева.
Поради голямата отдаденост към актьорската игра и ораторското майсторство се поражда и идеята за учредяването на многоезичния фестивал за училищен театър „Словото – сила и необятност“. „Радвам се, че за много кратък период от регионален той се превърна в национален и бе включен в Календара за извънкласни дейности на МОН“, обяснява директорката.
Организаторите се надяват от тази година Фестивалът да прерасне в международен с участието на училищни театрални формации от чужбина. Такива вече са заявили желание да се включат, а записването е до 30 април включително. ТУК
Четвъртото издание на фестивала „Словото – сила и необятност“ ще се проведе от 6 до 8 юни в Народно читалище „Отец Паисий 1893“ във Велинград.
Национално издателство „Аз-буки“ е медиен партньор на събитието.
Извън Фестивала и иновацията, прилагана в час, в училището все още се провеждат театрални вечери. И учителите, и учениците ги очакват с голямо вълнение. Обикновено се организират около 11 май – деня, в който честват патронния празник на гимназията. През май излиза и годишният брой на вестник „Пулс“. В него са отразени всички важни новини и събития, случили при тях от септември до май.
„Почти винаги става така, че на страниците няма място за всичко. Толкова много неща правим“, смее се моята събеседничка. Но задължително място на страниците му се намира за добрите практики в час и вече превърналите се във всекидневие интердисциплинарни уроци.
Независимо какъв предмет преподава, всеки от учителите провежда урок с междупредметни връзки с различни дисциплини от учебния план. „Да присъстваш на такъв урок, който е създаден като плод от екипната работа на учители и ученици, е невероятно изживяване“, разказва директорката, която при възможност винаги присъства в тях.
Другата значима инициатива за празника, която със сигурност с нетърпение очакват и учители, и ученици, и родители, е годишното награждаване на заслужили учители с „Почетен знак“, който се връчва за изключителни заслуги. Отличават и активни съмишленици или личности, които с действията и подкрепата си са допринесли за благото на училището, с отличието почетния знак „Посланик със въздействие“.
„Така се опитваме да отдадем заслужена благодарност на хората, които са работили усилено през годината“, казва Василева.
По традиция за празника са подготвили празничен концерт в двора на училището, а след това ще има среща с успели възпитаници под надслов „Говорещ вестник“.
Наричат го „говорещ“, защото доказаните професионалисти в своята област се завръщат в родното школо, за да се срещнат с учениците лично и да отговорят на техните въпроси. А „вестник“ – защото предоставя накуп важните новини от живота на конкретната личност, която представят. В рамките на събитието дори прожектират филм с моменти от живота ѝ в училище и къде е днес.
„Свързваме се предварително с членове на семейството, близки роднини и приятели от детството. Те ни помагат да съберем нужната информация и снимки“, посочва Василева. След това учениците могат да задават въпросите си и намират отговорите, които ще им послужат за бъдещата им реализация.
Първият им гост е главният изпълнителен директор на „Лидл България“ Милена Драгийска-Денчева. Миналата година при тях идва бившата ученичка Лиана Минкова, която е завършила „Кеймбридж“ и в момента е действащ преподавател там. Тази година ще поканят преподавателя доц. д-р Пламен Патарчанов от Средно училище „Климент Охридски“ в София. Художникът Васил Горанов и журналист в БНТ Костадин Филипов също са техни възпитаници и личности, с които много се гордеят.
„Всички те днес са известни и са се доказали в своята професия, но са тръгнали от нашето училище. Това е поредното „бижу“ в празничната ни програма. Пътят на успелите започва от тук, често си казваме“, споделя директорката. Целият екип вярва, че добрият пример окрилява, а младите хора трябва да имат модел за подражание.
Неотдавна училището сбъдва още една мечта – започва строежът на новата сграда на мултифункционалния салон, който ще осигури модерни и удобни условия за спорт и физическо възпитание на учениците. В него ще могат да се практикуват няколко вида спорт – баскетбол, волейбол, футбол, хандбал и лека атлетика. Новата придобивка ще има топла връзка с училищната сграда и ще отговаря на всички изисквания и стандарти.
Средствата за спортния салон са осигурени по програмата на МОН „Проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на голям физкултурен салон“.
„Реализирането на този проект е от съществено значение за развитието на училището, в което се обучават близо 720 ученици, като ще допринесе за по-добрата им физическа подготовка и здравословен начин на живот“, обяснява директорката.
Училището има зад гърба си 135-годишна история, а в настоящата сграда се помещава от 56 години.
Преди това са разполагали с помещение, което е било пригодено за физкултурен салон. „От много години се борехме за истински салон и съм изключително щастлива, че това най-накрая се случи“, обяснява тя.
На територията на училището има изграден STEАM център с три кабинета с атрактивни имена – „Лаборатория „Огнище“, „На върха“ и „Лаборатория „Дива“. Във всяка от тях е обособено място за провеждането на опити, където бъдещите изследователи на практика показват какво са научили на теория.
Одобрени са за изграждането на STEАM център за начален етап на обучение. Средствата за него са осигурени от Плана за възстановяване и устойчивост.
В заниманията по интереси работят по програмата „Дизайн шампиони“ на Red Paper Plane, като децата провеждат изследователските си мисии и първи стъпки в кариерното си ориентиране. Мисиите им са разнообразни – архитект, кмет, океанолог, космонавт, рекламен агент, откривател и много други.
„Програмата е направена така, че всяка мисия да отговаря на възрастта на детето. Започваме в I клас и постепенно разширяваме кръгозора си. Накрая кръгът се затваря и в края на IV клас децата вече са опознали всички професии“, завършва директорката Ани Василева.
Телевизия пресъздава живота в училището
Освен собствен вестник училището във Велинград има и собствена телевизия. Нарекли са я KiM news и в нея с огромно желание работят възпитаниците на гимназията. Разполага с добре оборудвано новинарско студио, в което младите журналисти заснемат, обработват и монтират кадрите. Идеята за създаването на телевизията е изцяло на учениците и те работят по нея не само в учебно, но и в извънучебно време. Техен верен помощник и ръководител е старши учителят по български език Илияна Гагова.
„Когато децата усетят подкрепата на учителите си, нещата се случват. Ние им делегираме доверие. Осигурихме им пространство, където да творят – да се учат и да грешат. Определяме се като щастливи хора, защото планираме действията си, а не резултатите и така създаваме чудесата“, посочва директорката Ани Василева.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg