Как да разберем дали в киселото мляко има добавено нишесте? Как можем да пипнем метален прах, без да се изцапаме? Какви познания по математика са използвали хората от бронзовата епоха?
Това са само малка част от любопитните въпроси, на които отговориха участниците в шестото издание на националния фестивал „Наука на сцената“. Тази година преподаватели и ученици от цялата страна представиха над 20 проекта, в които показват как науката може да бъде забавна и интересна. Експертно жури избра 7 от тях, които ще представят страната ни на международното издание на фестивала догодина в Дебрецен, Унгария. Там те ще покажат работата си пред над 300 свои колеги от 27 европейски страни. „Страната ни има право на квота от седем преподаватели. Срещу допълнително заплащане можем да изпратим още трима. Имаме и преподавател, който участва по линия на международен проект“, коментира председателят на организационния комитет на събитието проф. Ана Георгиева. Предстои избраните от журито да представят проектите си на английски език, а организаторите ще работят за набавяне на необходимите средства – за подготовка, транспортни разходи и допълнително участие на преподаватели.
Гостите на фестивала имаха възможността да погалят „магнитна котка“. Това е обикновен железен прах, поставен на дървена дъска, под която има силен магнит. Заради него прашинките се подреждат по индукционните линии на магнитното поле. А при допир иначе цапащият прах не оставя следи по кожата, защото е привлечен от магнита.
Четете повече в бр. 45, 10 – 16 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg