Дуално обучение има в 4 училища, казва Татяна Димитрова, началник на РУО в Стара Загора.
Това поставя региона на първо място по въвеждането на тази нова обучителна форма. Димитрова подчертава, че областта е пример за добрите отношения между представителите на бизнеса и образованието. Надежда и за двете страни е дуалната форма да повиши интереса на децата към специалностите, от които фирмите имат нужда. „Местният бизнес вече е показвал, че не само търси кадри, но и инвестира в тяхното обучение“, категорична е началникът на РУО.
В Професионална гимназия „Иван Хаджиенов“ в Казанлък има две професии в дуална форма – „Машинен техник“ и „Мехатроника“. В Професионална гимназия по електротехника и технологии „Г. С. Раковски“ в Стара Загора има паралелка с професия „Електротехник“, а в Професионална гимназия по обществено хранене „Райна Княгиня“ се подготвят бъдещи готвачи. В Професионална гимназия по механотехника и транспорт „Н. Й. Вапцаров“ в областния град дуално обучение има по професия „Машинен техник“.Досега приемът във всички паралелки е след завършен VIII клас.
„Очаква се през следващата учебна година да се разкрие дуална паралелка в Професионална гимназия „Св. Иван Рилски“ в Раднево със специалност „Машини и съоръжения за добивната промишленост и строителството“. Партньор на училището е „Мини Марица Изток“ ЕАД. За внедряването на обучението чрез работа е от голямо значение партньорството на Регионалното управление на образованието с Търговско-промишлената палата в Стара Загора“, казва Димитрова. Интересът на ученици и родители към паралелките е голям – за учебната 2016 – 2017 г. класовете са запълнени с максимален брой деца. Организациите на работодателите участват както в подготовката на план-приема, така и в актуализирането на учебните програми по учебна практика в дуална форма на образование. При подготовката на приема участват и новосформираните обществени съвети към училищата, в които активно са се включили и представители на бизнеса. За всяка професия училищата имат сключени договори с фирми за учебна и производствена практика. Анкета на местната промишлена палата и на Регионалното управление показва от какви специалисти има най-голям недостиг в областта. Това са заварчик, електротехник, стругар, шофьор, сервитьор, строител, барман, рецепционист, хотелиер.
Тази година Профилираната природо-математическа гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора е домакин на Националното състезание по математическа лингвистика. Всички са готови да посрещнат младите таланти в периода 27 до 29 януари. Надпреварата е в четири възрастови групи: V – VII клас, VIII – IX клас, X – XI клас и XII клас. „Познавам възможностите на училището и съм убедена, че организацията на състезанието ще бъде много добра. Оценката за това ще получим на по-късен етап. Пожелаваме успех на участниците, освен това сме се погрижили и за изненади!“, казва Димитрова.
Четете повече в бр. 4, 26 януари – 1 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg