До 1 юни кметовете решават как да стане това
Работата на детските ясли и градини се възстановява от 22 май със заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Това бе обявено на брифинг в Министерския съвет.
„Въпреки че взимаме решение за отварянето на детските градини и ясли, не препоръчваме на родителите, ако имат друга възможност, да ги пуснат отново в тях. Още повече, ако в семействата има възрастни хора или се ползва обществен транспорт. Най-сигурната и безопасна среда е в дома. Епидемията и опасността далеч не са отминали“, отбеляза, от своя страна, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той допълни, че анкета в София, на която са отговорили 95 хил. родители, е показала, че 38% от тях са готови да пуснат децата си. „Други 30% се колебаят и чакат какво ще кажат специалистите и нашия апел. Това е нашият апел“, заяви министър Вълчев.
Предвижда се просветният и здравният министър да одобрят мерки за организиране дейността на детските градини и ясли при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания, противоепидемичните мерки и осигуряване на безопасна и здравословна среда за децата. Общините до 1 юни включително трябва да решат кога да отворят детските градини. Кметовете ще трябва да създадат необходимата организация в зависимост от местната специфика. Възобновяването на дейността на градини и ясли ще стане след запитване към всеки родител. Всяка седмица пък ще се събира информация за очакваната посещаемост през следващата.
Родителите ще трябва да подпишат и декларация за информирано съгласие и споделена отговорност, че са запознати с всички предприемани в детското заведение мерки и че доброволно са пожелали детето да постъпи в него. Предвид ситуацията се предвижда да отпадне изискването за предоставяне на медицинска бележка и резултати от микробиологични изследвания при връщането на децата в градини и ясли.
В първия ден температурата на всяко дете ще се измерва с електронен термометър. Ще има и последващ сериозен медицински контрол и наблюдение. Ще бъдат увеличени и часовите интервали, в които децата се водят и вземат. Целта е да се ограничи струпването на много хора на едно място. Децата ще се оставят пред входа на сградата, ако не вали, така че да няма взаимодействие между родителите и персонала.
„Трябва да има споделена отговорост и от страна на родителите. Не може да се гарантира такъв филтър, че нито едно дете няма да влезе в градината без симптоми. Затова родителите всяка сутрин трябва да премерят температурата на детето си, която не трябва да надвишава 37,3 градуса“, отбеляза още министър Вълчев.
По думите на просветния министър се очаква средна пълняемост от 10 – 11 деца в група, а в най-големите градове – между 12 – 18. Прогнозира се през следващите седмици тези цифри да намаляват, тъй като в последните години през летните месеци средната посещаемост пада до 50 на сто. „При редки изключения, ако се получи многочислена група, директорите ни уверяват, че ще намерят начин да направят подгрупи или да реорганизират помещения“, коментира министър Вълчев. И подчерта, че никъде в протоколите на другите европейски държави за работата в предучилищното образование не се поставя изискване за дистанция вътре в групите между децата. „Такава не може да се осигури. Ще се предприемат мерки за дистанция между отделните групи, между учителите в групите, между учителите и родителите. Учителите ще бъдат снабдени с предпазни средства – маски и шлемове“, информира министърът.
Няма да се провеждат и педагогически консултации, а само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие. А ако времето позволява, по-голяма част от времето децата следва да прекарват навън. Детските площадки, дворните пространства и помещенията в сградите ще бъдат дезинфекцирани с най-добрите препарати.
В отговор на въпрос министър Вълчев коментира, че проучване сред 10 000 от общо 20 000 души персонал в градините в столицата е показало, че по-скоро ще бъде изключение някой да не се върне на работното си място при рестарта на ситемата. „Става дума за до 10%. Засега няма проблем да обезпечим с персонал детските градини. Съществува и възможност, ако някой не дойде, дейността му да се поеме от помощник-възпитател, да се повика заместващ учител. Най-лошата хипотеза е да се стигне до полудневен образователен процес в някоя детска градина“, заяви министърът.
Колегата му Кирил Ананиев обяви, че се предвижда провеждането на целево тестване на персонала в детски градини и ясли – вероятно на 1000 души на извадков принцип, за да се проследи тенденцията в заболеваемостта от коронавирус.
Министър Вълчев обясни още, че посещението на децата от предучилищните групи няма да бъде задължително и няма да има обвързаност с получаването на семейните и социалните помощи предвид това, че учебното време свършва на 31 май. Няма да се проведат и тестовете за готовност за I клас на децата от предучилищните групи. Но всички деца ще получат удостоверения и ще бъдат записани в I клас.
Главният държавен санитарен инспектор доц. Ангел Кунчев пък коментира как ще се действа при установяване на случай на заразено дете с новия коронавирус. „Там, където има възможност, групите са отделени и децата от тях не контактуват, ще поставя под карантина само тази, в която има установен заразен, както това се прави и досега при други заболявания“, каза той. В противен случай ще се поставя под карантина цялата детска градина. За 14 дни няма да се приемат нови деца, ще се изследват тези, които са били в контакт.
В София детските градини и яслите отварят на 26 май, обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова. Всички директори ще получат инструкция за организацията на работата. Те ще трябва да организират всекидневна дезинфекция на площадките и 4 пъти дневно на помещенията. До 26 май всички дворове пък трябва да бъдат окосени и обработени против кърлежи.
Юридическите факултети ще приемат с оценка от матурата по български
Просветният министър Красимир Вълчев съобщи, че до края на тази седмица всички желаещи дванадесетокласници могат да подадат заявление за явяване на трета матура, предвид решението на редица висши училища да осъществят приема си тази година по оценки от държавните зрелостни изпити. Подготовката за тях протича нормално според министъра. По думите му ще бъдат осигурени достатъчно квестори за матурите и за националното външно оценяване.
Министър Вълчев отбеляза още, че тази година повече висши училища и за много повече специалности са взели решение да приемат оценките от матурите вместо приемен изпит. „Като цяло, оставиха изпитите за специалности с голяма конкуренция и предимно от регулираните специалности. В последните години държавните зрелостни изпити се утвърдиха като надеждна оценка и това е причината висшите училища да стъпят на тях“, заяви министър Вълчев. И уточни, че по първоначална информация тази година всички висши училища ще изберат оценка от матурата за приема на бъдещи юристи.
Министър Вълчев припомни още, че в заповедта на здравния министър от 15 май се допуска присъствие във висшите училища за най-важните дейности, които не могат да се проведат в електронна среда или да се отложат. А такива са практическото обучение, което е голяма част от образованието на бъдещите медици. „Почти всички вис-
ши училища разработиха и приеха собствени планове за приключване на учебната година и за кандидатстудентската кампания. Ако студентите се върнат, то събирането трябва да е на малки групи, по възможност индивидуално и само по изключение в по-големи групи“, отбеляза министърът.
При чуждестранните студенти, които не могат да влязат в страната, вероятно ще имат удължаване на учебната година.
На училище и през лятото
Министър Красимир Вълчев съобщи още, че до края на май ще се разпишат и условията и правилата за провеждане на дейностите по интереси и за преодоляване на образователни трудности в училищата след 1 юни. „Вече анонсирахме намерението учителите да провеждат дейности по интереси в електронна среда – минимум 2 часа дневно, така че децата да имат занимания. Факт е, че обучението в електронна среда помогна за спазване на карантината. Ще направим и стъпки за присъствено или частично присъствено провеждане на тези дейности, доколкото е уместно“, коменитра той.
По думите му електроното обучение се провежда ефективно за много голяма част от учениците. Но деца от семейства с липса на отношение към образованието не са били обхванати ефективно, въпреки че са им носени учебни материали. „Ситуацията задълбочи неравенствата и точно тези деца имат нужда от отучване. Такова има всяка година, но през тази ще бъдат обхванати много повече деца, като тези дейности могат да бъдат ефективни само ако са частично присъствени. Например могат да се правят в двора на училището при хубаво време или предимно в двора“, сподели министър Вълчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg