В Обединено училище „Васил Левски“ в с. Тенево, община Тунджа, тази година завършва първи випуск шлосери
В Обединено училище „Васил Левски“ в село Тенево, община Тунджа, област Ямбол, учат 134 деца от I до X клас. Школото е средищно и обхваща децата от 10 околни населени места. Министерството на образованието и науката е осигурило три автобуса, с които децата пътуват от училище до дома си и обратно.
От 2018 г. школото от основно се преобразува в обединено. Това дава възможност на учениците освен добро образование да получат и диплома за професия, която да упражняват. Към момента специалността е една – „Шлосерство“, но от новата учебна 2021/2022 г. се очаква прием и в специалността „Производство на хляб и хлебни изделия“.
„Тази година ще завърши първият ни випуск с професия „Шлосер“, започва разказа си новият директор на училището Йордан Колев. Той заема поста от 18 септември 2020 г. Преди това е бил зам.-директор в ПГ по строителство и архитектура, графика и дизайн „Кольо Фичето“ в Ямбол. Поставил си е за цел по всякакъв начин да привлече национално и външно финансиране, за да се заговори за училището в Тенево като за
модерна образователна и възпитателна институция,
даваща надежда за развитие на стотици млади хора. Затова директорът е насочил усилията си към възможностите, които дават националните програми на МОН. „Когато успеем да привлечем външно финансиране, показваме, че тук работи екип, както и даваме добавена стойност и надграждаме образователните политики, на които сме заложили. Убедени сме, че във всяка дейност можем да дадем тази добавена стойност извън обучението по учебен план и същевременно да разгърнем и обединим всички дейности по професионалното обучение в нашето училище“, допълва моят събеседник.
В Обединено училище „Васил Левски“ предлагат различни занимания по интереси. Чрез тях ангажират вниманието на децата, провокират любопитството им, мотивират ги за учене. Сега предстои подготовката по процедура за безвъзмездна финансова помощ „Ограмотяване на възрастни – 2“ по ОПНОИР.
Нов и модерен кабинет с интер-
активен дисплей и видеовръзка отскоро имат в училището в Тенево. Най-щастливи от новата придобивка са учениците.
И нищо чудно, нали за тях казваме, че са от поколението Z, което преплита реалностите с живот в онлайн пространството. „Идеята ни е уроците на колегите да се записват и да се предоставят на учениците за усвояване на новия материал“, обяснява директорът.
Учениците са обезпечени с мобилни устройства. Четири са получили от МОН, като три от тях са за ученици, а един за учител. От Община Тунджа пък са им предоставили още 30 компютъра за обучение от разстояние, а от бюджета на училището са набавени 17 таблета. Сега, когато децата пак са на училище, всички устройства ще бъдат използвани за работа в интерактивния кабинет. „Вече не говорим за самостоятелно работно място. Идеята е всеки ученик по време на часа да разполага с мобилно устройство и да изпълнява поставените задачи“, пояснява директорът.
По време на обучението от разстояние проблем е имало само с достъпа до интернет в някои населени места. В случая на помощ идвал образователният медиатор, който носел учебния материал на хартия.
Екипът на школото работи много добре с родителите. Радват се на подкрепата и доверието им. „При нас семействата държат на образованието на децата си и затова нямаме проб-
леми с поверените ни ученици“, казва Колев. По думите му, това се дължи на усилената работа и взаимодействието между училището, Общината и РУО – Ямбол. И от страниците на вестника поиска да благодари на началника на Регионалното управление Стойко Стойков и на кмета на община Тунджа Георги Георгиев за целенасочената образователна политика, която водят от години.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg