"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 24, 2021

Всеки в нужда заслужава подкрепа

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
16-06-2021
in Брой 24, 2021
A A

МОН инициира и финансира за първи път Националната програма „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“ за 2020 г.
Национално издателство „Аз-буки“ се включи в работата по подготовката на учебните помагала.
В няколко броя в. „Аз-буки“ представи училищата, чиито екипи разработиха 14-те учебни помагала по общообразователни предмети на чужд език.
В нова поредица представяме и колективите към регионални центрове за подкрепа на процеса на приобщаващо образование и на центрове за специална образователна подкрепа, създали по Националната програма учебни помагала и методически ръководства за обучението на ученици със специални образователни потребности.
Изданията са достъпни онлайн на страницата на МОН, раздел „Приобщаващо образование“ – https://www.mon.bg/bg/100974.

 

Специално сапунено парти с много песни, фокуси и игри в навечерието на Празника на детето – 1 юни, зарадва децата от Комплексната програма по сензорна интеграция и ерготерапия
на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование в София

Разработените от екип към Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование в София учебно помагало за първи гимназиален етап за ученици със специални образователни потребности и методическо ръководство за адаптиране на учебното съдържание са насочени основно към общообразователните учители. Те им осигуряват адаптирани уроци по различни теми по всички учебни предмети за VIII – X клас. И това позволява на педагозите по-успешно да организират работата си, когато в класа има ученик със специални образователни потребности.“ Това обяснява за „Аз-буки“ ръководителят на столичния център д-р Калоян Дамянов. Помагалата са разработени по Националната програма на МОН „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“ за 2020 г.
„В нашия случай в колектива, разработил помагалото, влизат ресурсни учители от Центъра и преподаватели от столичните 23. СУ, 119. СУ и 140. СУ. Заедно те разработиха адаптираните уроци по всички учебни предмети“, уточнява Дамянов. Според събеседника ми Националната програма трябва да се насочи към развиване уменията на общообразователните учители и как те да организират преподаването в класната стая и физическата среда в нея, когато е необходимо да се работи с деца със специални образователни потребности.
„На територията на София-град има над 5000 ученици със специални образователни потребности, като това е динамична величина“, казва още Дамянов. За тяхното развитие в Регионалния център се грижат 124 квалифицирани специалисти – ресурсни учители, логопеди, психолози, рехабилитатори на слуха и говора, педагог на зрително затруднени деца, сензорен терапевт, ерготерапевт, кинезитерапевт, рехабилитатор и трудотерапевт. „Използваме базата на бивше специално училище, която сме ремонтирали. Имаме доста добри сензорни стаи. Като цяло, базата ни е достатъчна. Още повече, много голяма част от нашите специалисти работят в детските градини и в училищата“, уточнява събеседникът ми.
А как Центърът се справя с работата си в условията на пандемия? „Още през миналата година при първото превключване към обучение от разстояние в електронна среда разработихме методическо указание за всички ресурсни учители, психолози и логопеди как да организират своята дейност. Когато има възможност, се използват електронните платформи. А когато няма такава, се разработват индивидуални учебни материали и се изпращат на семействата, като с тях се комуникира през интернет. Всеки регионален център е направил и библиотека с ресурсите, които използва“, обяснява Дамянов.
От разстояние се извършва и оценка на образователните потребности на деца и ученици със специални потребности от Регионалния екип за подкрепа за личностно развитие. През тези месеци работи и телефонна линия за психологически консултации и подкрепа вследствие разпространението на COVID-19. В онлайн среда се провеждат и много от непрекъснатите квалификационни курсове на специалисти от Регионалния център в София. Сред последните например са проведените вътрешни обучения на тема проектно базирано обучение и STEAM обучение и приобщаващо образование.
Наскоро с промени в Правилника за устройството и дейността на регионалните центрове се предвиди Центърът в София да изпълнява функции и дейности на национално ниво, свързани с координирането, консултирането и методическото подпомагане на регионалните центрове в страната, както и с допълнителната подкрепа за личностно развитие на децата и учениците. А директорът на РЦПППО – София, да осъществява мониторинг на национално ниво. Столичният център ще поддържа и информация за броя на педагогическите специалисти, които осъществяват допълнителна подкрепа, и ще планира квалификационната дейност по отношение на тях. „На практика, и досега нашият център, който е най-големият, е изпълнявал такива координиращи функции. Работим и с основните неправителствени организации в сектора. Първи прокарахме и проекта за функционално оценяване на децата със специални образователни потребности. Партнираме и с УНИЦЕФ. И по-скоро този правилник регулира формално онова, което така или иначе изпълняваме“, коментира Дамянов.
Добавя, че Центърът в София освен работата си по подкрепа и оценка на децата оказва и методическа подкрепа на учители от цялата страна, както и на колеги от регионалните центрове, от центровете за специална образователна подкрепа и на училищните екипи за подкрепа за личностно развитие и на екипите в детските градини на територията на Столична община. „Почти всекидневно даваме препоръки по всевъзможни случаи. Центърът организира и обучения на учители. Имаме план за квалификационна дейност, разработен съвместно със Софийския университет, и специална програма за обучения“, коментира директорът на РЦПППО – София. Центърът провежда и подготовка на помощници на учителя.
В края на април тази година приключва първият етап от изграждането на обучителна интерактивна онлайн платформа в подкрепа на деца с увреждания и специални образователни потребности „Подкрепи ме“ – съвместна разработка на УНИЦЕФ, МОН и РЦПППО – София. Целта е да помогне на децата с увреждания и специални потребности да учат, а на учителите и родителите – да открият ценна информация, адаптирана към техните нужди. През първия етап са осъществени срещи и предварителни тестове с ресурсни учители, други специалисти и родители, за да се провери как се ориентират във функционалностите на Платформата, от каква информация и подкрепа имат нужда.
„Подкрепи ме“ ще предоставя видеообучителни материали за деца със специални образователни потребности, разработени от специалисти и учители. Ще са достъпни и инструменти за обучение на специалисти и родители под формата на практически наръчници, онлайн семинари, дискусии и консултации. Ресурсите са структурирани в два раздела – образователни и терапевтични. Те са безплатни, като част от тях ще бъдат публично достъпни, а за други ще се изисква подаване на заявка от родителя. Регионалният център в София ще администрира Платформата и ще отговаря за създаването и структурирането на нови видеа. Идентифициран е ключов екип от специалисти, които да предоставят методическа помощ за специалисти, учители и родители. Очаква се втората фаза на изграждането на Платформата да приключи през есента на 2021 г.
Сред последните инициативи на Регионалния център в София е организирането на Лятна програма през юли 2021 г. Тя е насочена към деца и ученици със специални образователни потребности от подготвителна група до IV клас. За развиването на полезни умения у децата специалистите от Центъра организират рисуване и изработка на различни изделия, лечебна физкултура и спорт, разширяване на социални умения и други.

 

Методическо ръководство за адаптиране на учебното съдържание за първия гимназиален етап за ученици със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуални учебни програми в училища в системата на училищното образование

Разработено от авторски екип към Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град – д-р Калоян Дамянов,
д-р Гергана Колчакова.
Графичен дизайн – Мария Младенова.
Научен консултант – доц. д-р Неда Балканска.

 

 

Учебно помагало за първи гимназиален етап за ученици със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуални учебни програми в училища в системата на училищното образование

Разработено от авторски екип към Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град – Ивана Русева, Сийка Колева, Диана Ваклинова, Марио Гергинов, Иван Димитров, Паола Дунчева, Николай Николов, Наташа Тодорова, Ирина Добриянова, Екатерина Йовчева, д-р Цветомира Ангелова, Калина Христова, д-р Лилия Кисьова, Радка Христова, Илона Томова-Коцева, Марина Жеркова-Арнаутска, Божидар Йорданов, Виолета Спирова, Борислав Гюрев, д-р Гергана Колчакова, Пламен Иванов.
Графичен дизайн – Мария Младенова.
Научни консултанти – доц. д-р Неда Балканска,
д-р Калоян Дамянов.

Your Image Description

Свързани статии:

За първи път медиаторите са част от колективния трудов договор в образованието Сурвакари от Белозем на гости на „Аз-буки“ Оналай обучениеОще области преминават в онлайн обучение Софийският университет ще признава оценките от матурите като конкурсни за 120 специалности

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Напред и нагоре

Next article

Как да дишаме по-чист въздух

Next article
1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Как да дишаме по-чист въздух

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

14,7 млрд. евро до 2022 г. от „Хоризонт Европа“

Защо „мекането“ е толкова заразно?

И за италианците умореният човек „стъпва с оловни крака“

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Vocational Education, Number 5/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 4/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 3/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 2/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 1/2023, Volume 25
  • Annual contents of Vocational education journal vol. 24/ 2022
  • Vocational Education, Number 6/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 5/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 4/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 3/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 2/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 1/2022, Volume 24
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"