За научни изследвания и иновации са предвидени 458,5 млн. лева
Общо 1,705 млрд. лв. са записани като индикативни разходи за компонента „Образование и умения“ в последната редакция на Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, публикувана за обществено обсъждане. От тази сума 1,424 млрд. лева са за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 281,4 млн. лева – национално съфинансиране.
В документа по този компонент са разписани няколко реформи – комплексна образователна реформа в предучилищното, училищното образование и ученето през целия живот, реформа във висшето образование, създаване на национална STEM среда за умения на утрешния ден, модернизиране на образователните институции за по-привлекателна и качествена среда за учене и иновации, обучения за цифрови умения и изграждане на национална онлайн платформа за обучение на възрастни и изграждане на центрове за личностно развитие на ученици и младежи в подкрепа на устойчивото възстановяване на общините.
Предвидените инвестиции за създаване на национална STEM среда за умения на утрешния ден са 576,2 млн. лева с период на изпълнение 2021 – 2026 г. Акцент е
съвременно оборудване за експериментална работа във всички STEM области и внедряване на дигитални технологии, разработване на иновативни учебни единици, въвеждане на нови методи на преподаване и повишаване на дигиталната квалификация на педагогическите специалисти. Ще се изгради национален STEM център с функции на централизирано звено за разработване и апробиране на интегрирано съдържание, модели, методики и инструментариум в подкрепа на STEM обучението както за учители, така и за ученици и студенти. За него са предвидени 20,8 млн. лв., като Центърът ще разполага с 10 лаборатории по STEM науки и 10 зали за обучение по STEM. Още 17,7 млн. лв. са разписани за три регионални STEM центъра в съществуващите бази на националните детски комплекси в с. Ястребино и в с. Ковачевци и Олимпийския център „Св. Иван Рилски“ в Хисаря.
Основната част от средствата са предвидени за училищата, които досега не са финансирани по Националната програма на МОН за изграждане на STEM среда. Нови 1980 училища в страната ще могат да изградят STEM кабинети. Сумите ще се отпускат според броя на учениците и варират от 50 хил. лв. за най-малките училища с до 50 деца до 600 хил. лв. за тези с над 1000 деца. За други 263 вече финансирани училища са предвидени малко над 36 млн. лв. за разширяване на STEM средата.
Предвиждат се над 93,6 млн. лв. за изграждане на високотехнологични класни стаи в 2243 училища. Отпусканите средства отново ще зависят от броя на учениците, като варират от 10 хил. лв. за най-малките училища до 80 хил. лв. за най-големите.
Втората важна инвестиция е за модернизиране на образователните институции за по-привлекателна и качествена среда за учене и иновации, като за периода 2021 – 2026 е планиран ресурс от 680 млн. лв. Той ще се вложи за ремонт, реконструкция, обновяване, изграждане на инсталации за използване на алтернативни източници на енергия, отопление, вентилация и охлаждане на сградния фонд, озеленяване и други. 380,4 млн. лв. са за ремонт, обновяване и оборудване на 73 детски градини и 94 училища. За изграждане на нови 10 детски градини и 10 училища в общини, в които има недостиг на места, са предвидени 76,5 млн. лв. Планира се да се отворят около 2000 нови места в детските градини и още толкова в училищата. Предвидено е цялостно обновяване на образователната среда и оборудване на поне 24 професионални училища, за да ги превърне в интердисциплинарна и сложна учебна среда за осигуряване на обучение в приоритетни икономически сектори в региони с акцент върху дигитализацията и зелените технологии.
Трета инвестиция е насочена към обучения за цифрови умения и изграждане на национална онлайн платформа за обучение на възрастни – за целта са предвидени 379,5 млн.
Предвижда се безвъзмездното и общодостъпно обучение да обхване 500 000 безработни и заети лица с ниско равнище или без цифрови умения, както и валидиране на базово и на средно равнище на цифрови умения и компетенции на поне 100 000 безработни и заети лица, придобити в резултат на самостоятелно учене. Ще бъде изградена виртуална платформа за електронно обучение и мрежа от 760 дигитални клуба, където лицата ще могат да се включат в електронно обучение, подпомагани от наставници.
За изграждане на мултифункционални центрове за личностно развитие на ученици и младежи в подкрепа на устойчивото възстановяване на общините са разписани 70 млн. лева. Ще бъдат разработени и следвани конкретни дейности и политики, насочени към младите хора в посока повишаване на цифровите умения, развитие на предприемаческата грамотност, на общата и финансовата грамотност, развиване на специфични меки умения. Предвижда се включването на поне 15 000 ученици и младежи в дейностите на центровете, както и поне 5000 млади хора, преминали през специализирани обучения за повишаване на професионалната им компетентност.
За компонента „Научни изследвания и иновации“ са предвидени 458,5 млн. лева. От тях 411 млн. лева са разписани за инвестиции по Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации. Близо 240 млн. лв. ще се насочат в изследователските висши училища. До дни Министерският съвет ще одобри първия списък с изследователските университети. Планира се те да получават субсидия за научна и иновационна дейност в размер до 40% от тази за обучение.
Ще се създаде и механизъм за насърчаване на публичните и частните инвестиции в научни изследвания и иновации. Предвидените инвестиции са в три основни стълба. Първият е насочен към ускоряване на интернационализацията на българската научноизследователска и иновационна система. Вторият стълб акцентира върху създаването и развитието на модел на мрежа от изследователски висши училища в подкрепа на индустрията и обществото. Третият стълб има за цел да осигури устойчивост и мултиплициране на резултатите от първите два стълба, като се предоставят конкретни инструменти за превръщането на подобрения иновационен потенциал на организации и отделни учени и предприемачи в пазарно- и бизнес пригодни продукти и услуги.
В рамките на първия стълб са предвидени две операции за финансиране. Първата е за проектни предложения на иновативни МСП, получили знака за качество „Печат за върхови постижения“ в конкурсите на Европейския съвет по иновациите. Втората е за проектни предложения в направление „Разширяване на участието“ в РП „Хоризонт Европа“ с цел укрепване на научноизследователския и иновационния капацитет на българските държавни висши училища и научноизследователски организации.
За повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките в сферата на зелените и цифровите технологии са планирани 47,5 млн. лв. Ще се развиват Единният център за иновации и Центърът за обучение на БАН. Научните организации и изследователските университети ще получават предвидените средства за научни изследвания и иновации, след като изпълнят определени индикатори за постигнати резултати.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg