Фестивал на науката провеждат в СУ „Васил Левски“ – Елин Пелин
Стоян СТОЯНОВ
Интерактивни и образователни игри, програмиране на робот Photon и запоз-
наване с лего роботи, творческа работилница за дизайн и конструиране, атрактивни физически и химически опити – това са част от дейностите във Фестивала на науката, организиран в СУ „Васил Левски“ в Елин Пелин. Първата подобна инициатива в общината събира деца, ученици, студенти, учени, кмета Ивайло Симеонов, представители на Минно-геоложкия университет „Свети Иван Рилски“ и на Техническия университет в София.
„Включиха се ученици от всички класове. Имахме гости и от две детски градини в Елин Пелин, както и колеги от НУ „Христо Ботев“. Един от фокусите на инициативата е да покажем на децата, че науката може да е и забавна“, коментира за „Аз-буки“ Мариета Христова, директор на СУ „В. Левски“ – Елин Пелин.
Идеята за Фестивала запалва и учители, и ученици. Първоначално трябва да се представят само физика, химия, биология и ИТ. Но се включват и учителите по история, география и математика. От месец в училището работи и Ученически съвет и учениците активно участват в организацията и провеждането на Фестивала.
В рамките на инициативата се организират работилници, в които участниците създават модел на самолет или пък сглобяват коли с реактивни двигатели. Има и игра на кодове. Голям интерес предизвикват и демонстрациите с новия 3D принтер на училището. Малки и големи навлизат в тайните на околния свят, като наблюдават безгръбначни под микроскоп или чрез интересни експерименти преоткриват процеси, благодарение на които организмите живеят. Учениците решават забавни задачи по математика, запознават се с науката археология и с това как се откриват метални артефакти.
Фестивалът среща учениците с две групи студенти от Минно-геоложкия университет – екип по химия и група „Маркшайдерство и геодезия“, които показват възможностите на лазерните прибори в геологията и геодезията. От Центъра за творческо обучение запознават гости и ръководители с метода учене чрез правене. Посетителите с интерес участват и в демонстрацията на Боян Милушев, който представя „Културното наследство на България“ с очила за виртуална реалност.
В директна онлайн връзка от ЦЕРН инж. Зорница Захариева представя работата на Европейската организация за ядрени изследвания – най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици и общност на учени от целия свят. Онлайн във Фестивала се включва и Свежина Димитрова, директор на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна.
„Друга цел на инициативата ни е да установим по-тесни контакти с външни за училищната система организации, като Центъра за творческо обучение и МГУ.
С висшето училище ще сключим договор за сътрудничество, като наши ученици ще могат да ползват негови лаборатории. Ще се обърнем и към други университети, като например ТУ – София. Предстои да уточним детайлите и на съвместна работа с Природонаучния музей в столицата“, споделя още директорката. И добавя, че идеята е да отворят училището не само за децата, но и за колеги педагози, които да се запознаят с направеното и да споделят опит. „Да направим и кръгла маса за това как заедно можем да подобрим образованието в общината“, казва Христова.
В СУ „Васил Левски“ – Елин Пелин, предлагат три профила след VII клас – „Предприемачески“, „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Компютърен график“. През миналата година учениците от третия профил за първи път провеждат практики в реална работна среда в компании от бранша. „Много им хареса. А ние започнахме да използваме техните умения, като им възлагаме практически задачи“, отбелязва директорката. Промените в облика на училището и в обучението през последните години засилват интереса към него. През миналата година паралелките в VIII клас са препълнени, като не всички деца от града успяват да се класират. „Очаквам тази година това да се повтори. Но прием на четвърта паралелка ще ни изправи пред трудности заради материалната база“, казва Христова.
В момента училището очаква одобрение на иновация за въвеждане на STEM предмет от II клас, в който децата да изучават свързани в едно човек и природа и информационни технологии. Ще си имат и опитно поле.
„Идеята ни е да свържем иновацията и с изграждането на нов STEАM кабинет. Вече разполагаме със създаден с наши средства малък STEM център за учениците от I – IV клас, като в него се развиват лего работилнички и се провеждат занимания по роботика. Надяваме се, че иновацията ще позволи до VII клас децата да се запознаят добре с различните науки и връзките между тях и да са по-наясно къде да продължат да се развиват“, обяснява Христова. Възпитаниците на училището, което от няколко години залага на развиването на дигиталните умения, се включват активно в международната седмица на програмирането Code Week.
Директорката Мариета Христова коментира още, че не смятат проведеният Фестивал на науката да остане еднократна инициатива. Напротив, обмислят той да се провежда всяка година, и то в продължение на няколко поредни дни. Вероятно ще проведат и Нощ на учения. Защото екипът на СУ „Васил Левски“ – Елин Пелин, е убеден, че вдъхновяващото образование пробужда любознание у децата. Вярва, че съвременното училище се нуждае от вдъхновяващи истории, които да мотивират учениците, за да се докоснат до науката. И проведеният Фестивал на науките е началото на тяхната вдъхновяваща история.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg