Павел Желязков, VII клас, I място
5. ОУ ,,Митьо Станев“ – Стара Загора
Научен ръководител – Мария Личева
Най-висшето и разумно същество, властелинът на планетата Земя е Човекът. Съзнателно или несъзнателно, понякога той е в конфликт с природата, а тя му предоставя чист въздух, вода, храна и всичко необходимо за живота. Въпреки това днес не живеем само посрещайки тези наши нужди, а използваме природните ресурси безобразно. Вземаме „кредит“ от природата, но нямаме идея кога и как ще го върнем. Искаме да я подчиним на своите нужди и цели, без да се замисляме, че така ѝ нанасяме вреда. Но природните закони понякога са безмилостни. Робърт Ингерсол – виден американски политик и общественик, е казал: „В природата няма възмездие или наказание, а само последствия“.
Традиционно наричаме климат многогодишния режим на времето на дадено място.
В нашето съвремие разглеждаме климата не само по отношение на атмосферата, а включваме и подложната повърхност на планетата – хидросфера, литосфера, криосфера (ледена покривка) и биосфера.
Климатът на Земята винаги се е променял поради много образни фактори. Климатичните изменения са предизвикателство, с което все по-често се сблъскваме. Те са трайни промени в климата на Земята, които влияят на начина ни живот. Основната причина за тези изменения е човешката дейност, а именно замърсяването, което човек причинява на въздуха. Тези промени в климата се дължат на масовото горене на бензин за задвижване на автомобилите, производството на енергия от изгарянето на въглищата, масово изсичане на декари гори. Всички тези дейности водят по намаляване количеството кислород във въздуха, увеличаване нивата на въглероден двуокис, парников ефект, киселинните дъждове и озоновата дупка.
Слънчевите лъчи нагряват земната повърхност, а тя, от своя страна, излъчва топлина в Космоса и така се охлажда. Когато съдържанието на въглероден диоксид е нормално в атмосферата, част от тази топлина се връща обратно. Така се получава полезен парников ефект, който не позволява Земята да изстине бързо, а да бъде „топла Земя“. Но поради изгарянето на въглища, бензин, мазут и други горива, които човек използва, в атмосферата се натрупва голямо количество въглероден диоксид.
Откъде идва този въглероден диоксид, ще кажем? При изгарянето на изкопаемите горива съдържащият се в тях въглерод се свързва с кислорода от въздуха и като резултат се образува въглероден диоксид. Това, от своя страна, води до засилване на парниковия ефект, който става вече вреден и е причина за така наречената „прегрята Земя“. Затоплянето на климата има своите трайни последствия за живота на хората и за природата. То води до разтопяване на част от полярните ледове, до покачването на морските и океанските равнища, което, от своя страна, предизвиква заливане на някои острови, крайбрежни земи и цели селища. Затоплянето на климата води до изменение в условията на живот и развитието на растителните и животинските видове.
Тук, разбира се, веднага си задавам въпроса какво може да направим, за да предотвратим всичко това. Както причините, довели до тези катаклизми, са резултат от нашата дейност, така ние можем да предотвратим това глобално затопляне на Земята. Какво можем да направим? Ами можем много неща, като например да престанем да изсичаме горите, а да започнем да засаждаме дървета, които при фотосинтезата ще приемат въглероден диоксид и ще отделят кислород. Та нали дърветата са белите дробове на Земята! Също така можем да подобрим изолацията на своите домове, така ще използваме по-малко електроенергия. Можем да използваме енергоспестяващи домакински уреди например. Всичко в света се развива и благодарение на новите технологии има вече електромобили, те са алтернатива да бъдат заменени класическите превозни средства.
Така ще се използват по-малко вредните за природата горива. Но разбира се, някои ще кажат, че всичко това е много хубаво, всеки иска нова, модерна и природосъобразна кола, но не всеки има възможност да си купи такава. Да, наистина това е така. Не всеки има финансовата възможност да има подобен автомобил, но въпреки това човек отново може със своите действия да подпомогне екологичното равновесие. Може да се намали използването на личните автомобили и да се използва повече градският транспорт.
* Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg