Ще има засилени мерки за повишаване на сигурността в училище. Това е разпоредила вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева.
Подкрепа тя търси и в лицето на Националното сдружение на общините. Чл. 36, т.2 на Закона за народната просвета вменява на местната власт да осигурява и контролира сигурността в училищата. Стъпвайки на закона, в Столична община например са разписани правила, даващи сигурност в училищата и детските градини. Новият Закон за предучилищното и училищното образование запазва този регламент, посочвайки, че органите на местното управление осигуряват и контролират сигурността на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие. „Ние не бягаме от отговорност. Ангажирани сме с проблема и ще работим заедно с общините, за да може училищната среда да бъде сигурна за децата“, категорична е Кунева. Изграждане и укрепване на оградите на училищните дворове, контролиран достъп до училищните дворове и достъпа на външни лица в извънучебно време, заключване на входовете, които не се ползват, рестриктивен пропускателен режим, подобряване на дейността на охранителните фирми – това са част от мерките, които МОН предприема. Препоръката е при избора на охрана да се търси не само икономически изгоден вариант, но и надежден. С 2 млн. бюджет ще разполага една от деветте национални програми, които МОН предлага за одобрение на Министерския съвет, пряко свързана със спокойствието в училищата – „Достъпно и сигурно училище“. Тя засяга 451 държавни училища – на подчинение на Просветното министерство и на министерствата на спорта, на културата и на земеделието. По модул „Сигурност“ на Програмата училищата ще могат да кандидатстват с проекти за видеонаблюдения, монтиране на паник-бутони и въвеждане на други мерки за сигурност. МОН е разработило карта на сигурността на училищата. От 2557 училища видеонаблюдения в двора имат 1456, а вътре в сградите – 1740. Без видеонаблюдение са малки училища в малки населени места. Подобно липсва и в 14 столични училища. Броят на училищата, в които няма видеонаблюдение както в двора, така и в сградите, е 621. Училищата с ограничен достъп на външни лица до двора са 1043. 62 училища нямат дворни огради. 916 училища са си назначили щатна охрана. 658 са сключили договор с охранителна фирма. Сигурността в някои училища е подсилена и със СОТ. Вицепремиерът Кунева ще предостави на МВР и на общините картата на сигурността на училищата. На 28 март е планиран форум с представители на МВР, Министерството на правосъдието, Държавната агенция за закрила на детето, психолози и родители, на който ще се набележат още мерки за детската сигурност. „Охраната в училищата не може да се отлага“, категорична е министър Кунева и допълва, че започва обучението на учителите в цялата страна как да реагират при кризи и заплахи, включително от терористични нападения.
Четете повече в бр. 12, 24 – 30 март 2016 г.
Normal 0 21 false false false BG X-NONE X-NONE „Само за година променихме немалко неща. Предприемачеството вече е факт в учебния план на първокласниците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg