Надявам се, че чувствате некнижовния (диалектен по произход, но просторечен извън тази среда) облик на изрази от типа „у понеделник“, „у класната стая“, „видях се у чудо“, „не се меси у живота ми“ и под., където предлогът у неправилно е употребен вместо предлога в.
Не използвате ли обаче изрази като „в мене са билетите“, „в Иван ще идем“, „в нас ще се съберем“, „в кого (даже в кой) е книгата“ и под., където пък предлогът в е неправилно поставен вместо предлога у? Тези изречения, макар и да не носят окраската на горните примери, не са книжовни. Защо?
Причината е, че в книжовния език двата предлога – в и у – не са синонимни, т.е. не са взаимозаменяеми. Предлогът в е с много повече значения от предлога у и употребата му е далеч по-широка. Но предлогът в не бива да се използва на мястото на предлога у в случаи като посочените, тъй като с предлога в се означава положение вътре в границите на даден предмет.
С предлога у пък в книжовния език се означава отношение: към дадено лице, означено със съществително име (нарицателно или собствено) или местоимение – парите са у Петър, у него забелязах промяна, а също и когато има метонимия – у Вазов и у други автори откриваме (…); към нечие семейство, дом, жилище – у нас е широко, у Иванови ми харесва, ще отидем у чичови, довечера сме у сестра ми; към човек, животно или групи от тях – „У човека всичко трябва бъде прекрасно“ (Чехов); Какво харесват мъжете у жените?; слухът у бебето; навиците у децата; уменията у учениците; у елените (делфините, прилепите, тревопасните).
И така, двата предлога – в и у – не са синоними, следователно не е редно да бъдат използвани един вместо друг. Не че ще бъдем разбрани погрешно. Просто няма да се изразим книжовно.
Гл. ас. д-р Ванина Сумрова,
Секция за българска лексикология и лексикография
към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН.
Четете повече в бр. 48, 1 – 7 декември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg