Американският преподавател д-р Марк Сол сподели опита си у нас.
Той бе гост на Института по математика и информатика при БАН, където организира уъркшоп с участието на учени и учители.
„Не мога да дефинирам какво точно е математическият талант, но мога да го позная веднага, щом го видя. Много хора казват, че талант при точните науки не съществува, но грешат. Да дадеш дефиниция на математическия талант, е като да обясниш на човек аромата на кафе, ако той никога не го е помирисвал. Ако трябва да си максимално точен, ще му даден химичната формула на кафето, което въобще няма да помогне. При математиката нямаме дори химична формула. Но ако се открие в ранна възраст, математическият талант се развива изключително. И най-големият ни проблем днес е, че много надарени деца никога не откриват своя потенциал“, казва д-р Сол. Той е изпълнителен директор на математическия фестивал „Джулия Робинсън“ в САЩ.
Биографията му е впечатляваща – той е дългогодишен преподавател по математика от III до XII клас и 12 години е директор на престижната програма Research Science Institute в САЩ. Бил е ръководител на Център за математически таланти към института по математически науки „Курангт“ на Университета в Ню Йорк и е водил подготовката на ученици за състезания и олимпиади. За своята дейност получава награда на президента на САЩ за най-добър преподавател по математика в щата Ню Йорк. Професорът има дългогодишен интерес към българската школа за работа с учители и ученици по математика в изследователски стил и не за първи път посещава страната ни.
По време на визитата си проф. Сол демонстрира идеята на фестивала „Джулия Робинсон“, който има за цел да популяризира математиката сред повече деца. Различното на този формат е, че няма състезателен елемент. Децата са разделени на групи и получават лист със задачи, които постепенно стават по-трудни и дори се стига до проблеми, на които математиците в цял свят все още търсят решение. Всяка група има по един специалист или учител, който да отговаря на децата или да ги насочва. Учениците работят групово, като, ако им стане скучно, могат да отидат и в друга група. Целта е да се забавляват и да видят, че дори в задачите на високо ниво няма нищо страшно.
Четете повече в бр. 23, 8 – 14 юни 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg