Заплащането във висшите училища варира много, сочи синдикален доклад.
Той бе представен на националната конференция „Предизвикателства пред държавните висши училища за успешна реформа: Уроци от миналото и с поглед към бъдещето“. Организатор е националният браншов синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ (ВОН-КНСБ).
„Много ми се иска висшите училища да инвестират повече и да имат политики по отношение на младите преподаватели“, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред журналисти по време форума. По думите на просветния министър е неизбежно висшите училища да се освободят от някои професионални направления – от една страна, заради демографските промени, от друга – поради преструктурирането на приема по направления, който прави МОН съобразно оценката на качеството и реализацията на завършващите. Министърът заяви, че МОН ще продължи да стимулира увеличаване на приема в педагогическите, аграрните, техническите и инженерните науки.
Като приоритет определи увеличението на заплатите на младите преподаватели и председателката на ВОН-КНСБ Лиляна Вълчева. „При всички случаи, ще поискаме поне за първата година ръст на заплатите на младите преподаватели от 20 на сто“, категорична бе тя.
Средната брутна заплата в държавните висши училища в София е единствената, която изостава от тази в областта, в която се намират университетите. За столичните висши училища тя е 1186 лв., докато по данни на Националния статистически институт към декември 2016 г. средното възнаграждение в София е 1414 лв. Във всички останали области средните брутни заплати в държавните висши училища на тяхна територия са средно с 50% по-високи от средните за съответната област. Това сочат данните от анализа браншов синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ.
Средната брутна работна заплата в държавните висши училища варира в широки граници. Най-висока – 2061 лв., е средната брутна заплата в Икономическия университет – Варна. Следват медицинските университети във София (1995), Варна (1849) и Пловдив (1585), Пловдивският университет (1533) и НСА (1480). На дъното в класацията със средни заплати под 1000 лв. са Минно-геоложкият университет (860), ХТМУ (892), Университетът за архитектура, строителство и геодезия (966) и ВСУ „Любен Каравелов“ (980).
Четете повече в бр. 25, 22 – 28 юни 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg