73. СУ в София организира СИП „Бизнесът среща училището“.
Инициативата е подкрепена от Германо-българската индустриално-търговска камара, с която школото има дългогодишно сътрудничество. Заниманията са начин училището да помогне на своите възпитаници да направят информиран избор за бъдещата си професия.
Представители на Камарата изнасят лекции на ученици от VIII до XII клас по различни теми – например как се правят мотивационно писмо и CV за кандидатстване на работа. Организират се и посещения на младите хора в банки, фирми и предприятия на компании от Камарата, по време на които те се запознават с тяхната дейност и с изискванията към служителите.
„Целта е учениците да придобият адекватна представа за това от какви кадри има необходимост бизнесът и така да ги ориентираме какво да изберат да учат във висшите училища. И те откриват от колко различни специалности имат нужда компаниите“, обяснява пред „Аз-буки“ директорът на гимназията Иван Петков. По думите му по-доброто познаване на реалностите в компаниите помага да се преодолее тенденцията да се учи просто нещо у нас или в чужбина.
Възможност за по-зрял избор на бъдеща професионална реализация Петков вижда и в разписаното в новия образователен закон разделяне на две на гимназиалния етап и профилирането в последните два класа. Според него не може да се изисква от дете в VII клас да избере профил, който в голяма степен ще определи по-късно неговата професионална ориентация. Както и да учи в последните класове редица предмети, които не са необходими за развитие на неговите професионалноориентирани знания. „Нека до X клас всички да получат солидна общообразователна подготовка. А на 16 – 17 години учениците вече са доста по-зрели интелектуално и емоционално, за да могат да изберат какво да учат по-нататък. От тази гледна точка, профилирането в последните два гимназиални класа е прекрасно като идея“, смята директорът на 73. СУ.
Колкото до това как да се преодолее отливът на кандидат-студенти от природните науки, Петков коментира, че това не е феномен само у нас. „Спадът на интереса към тях е в световен мащаб. И не е достатъчно ние тук да им говорим за това колко е важно да се развиват. Има ли работеща индустрия, ще се развиват природните науки“, казва дългогодишният преподавател по физика. И младите ще се насочват към тях, ако виждат, че след завършването си има къде да се реализират бързо и при добри условия. „Когато науката започне да обслужва бизнеса, само тогава ще има реално развитие“, обобщава той.
Четете повече в бр. 9, 2 – 8 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg