"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2019 Брой 37, 2019

Етноработилница за сръчковци

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
12-09-2019
in Брой 37, 2019
A A
Снимка РИМ – Бургас
Логически и творчески игри, възможности за индивидуални и групови изяви – това предлагат на децата специалистите в РИМ – Бургас

Татяна ДИКОВА

Този музей е мястото, което не само съхранява историята на града, но е и духовна обител, която събира младото поколение, за да покаже, че „историята не е пепел, а пламък.“ За коя културна институция се отнасят тези думи. Отговорът може да бъде най-разнообразен. Защото благодарение на много инициативи – и на Народното събрание, и на Министерството на образованието и науката, и на Министерството на културата, много музеи, галерии и дори малки музейни сбирки от години са се превърнали в необикновени, но твърде обичани и предпочитани от малки и големи ученици, от малчуганите в детските градини места за провеждане на уроци.
Под цитираните по-горе думи стои авторитетът на един училищен директор, чийто педагогически екип отдавна се е убедил в ползата от повече от прекрасната симбиоза между училище и музей – Мартин Илиев, директор на Средно училище „Епископ Константин Преславски“, Бургас. Партньор на школото е Регионалният исторически музей в морския град.
За него се знае, че е най-голямата музейна институция в Югоизточна България. А началото тръгва от частна сбирка на бургаското археологическо дружество „Дебелт“. Годината е 1912-а и вече са натрупани немалко артефакти, събрани и проучени от група интелектуалци и радетели за разкриване на историческото минало на Бургаския регион. Разбира се, учени и любители се насочват най-вече в проучването на римската колония, основана през 70 година след Христа по време на управлението на император Веспасиан. Разположена е току до границите на днешния Бургас – в Дебелт, известен през римската епоха като Деултум. Селището, приютило ветерани от VIII августовски легион, на територията между езерата Бургаско и Мандренско.
Първите сведения за Деултум постъпват от братя Шкорпил преди 130 години. През годините много артефакти попълват частни и държавни колекции. Събрани са по време и на мащабни археологически проучвания в района, като истинското и на научна основа проучване датира от 1986 г. Колекции артефакти от римската колония поставят и основите на днешния РИМ.
В последните години РИМ – Бургас, е не само културна, но и научна и изследователска институция, която има щастието да е разположена не само в сърцето на града, но и в сгради шедьоври на архитектурното ни наследство. От голямата наука към класната стая. През 2012 г. в Регионалния исторически музей в Бургас отваря врати етноработилница. Така в политиките на културната институция се настанява необикновена за голямата наука форма – лятно училище. „Участието в етноработилницата е докосване до народната култура, до игрите и ръкоделията на нашите баби – тъкане на керемида, на вертикален стан, изработване на парцалени кукли, помпони, пискюли, герданчета и цветя, плетене на една кука и българска бродерия, шиене и украсяване на торбички“, поясняват музейните работници. И приготвят за учениците в лятното училище възможности да учат песни и припевки, да разгадават символиката на обреди и обичаи от българския празничен календар, да свиват момини китки и Еньов венец от 77 и половина билки, да драматизират български народни приказки. „Изпълнявайки мисията си не само на културна и образователна институция, РИМ – Бургас, разработва и инициира много образователни програми, насочени към деца от предучилищна възраст до млади хора – гимназисти, студенти, докторанти“, пояснява Милен Николов, директор на Музея. Той е една от петнайсетте културни институции, които тази година са номинирани за новоучредената награда на Парламентарната комисия по образованието и науката „Училището в музея, музеят в училището“.
Само за последните две години в календара на Музея е записано участие в Националната програма на МОН „Музеите като образователна среда“ с партньори СУ „Епископ Константин Преславски“ – Бургас, и СУ „Христо Ботев“ – Айтос. Ученици от прогимназиален етап посещават четирите експозиции – археологическа, историческа, етнографска и природонаучна. Но посещенията не са самоцелни. Децата опознават един нов свят – на науката, събират информация за историческото наследство и био­разнообразието на своя край, и то с игрови и визуализиращи инструменти.
Вече две години, всяка събота в зимния период (октомври – май) Музеят организира образователни лекции на разнообразни и интригуващи младата аудитория теми. За тези две години изнесените сказки са над 40, а участниците – над 500.
А през летните месеци е ред на приключения в Музея и на надпревара за купата на Природонаучния музей. В приключенията в Музея се впускат 4 групи по 10 деца. В рамките на 5 дни малчуганите се запознават с колекциите на Природонаучния музей, но не теоретично, а под формата на занимателни екологични игри. Програмата е разработена от екипа на Музея и е нестандартна по съдържание – темите за всеки от петте дни са различни: „Минерали“, „Растения“, „Животни“, „Природата в опасност“ и „Рециклиране“.
Основава се на забавни методи за поднасяне на информацията, включени са много логически и творчески игри, възможности за индивидуални и групови изяви на децата. Всеки ден е излъчван и награждаван най-изявеният участник. Последния ден на всяко дете се връчва грамота, а на най-успешно представилия се участник – и голяма награда. Осем поредни години РИМ – Бургас, отбелязва Международния ден на биологичното разнообразие със „Състезание за Купата на Природонаучния музей“. За него всяко училище може да излъчи отбор от четирима ученици и ръководител. Състезанието предоставя възможност за изява на деца със задълбочени знания и засилен интерес към природните науки. Дава им възможност да покажат оригинално мислене, а на училищата в града – да сравнят знанията си в областта на биологията и екологията.
СУ „Епископ Константин Преславски“ – Бургас, е партньор на Регионалния музей в проекта „Обреден календар за моми и ергени – музейно помагало за учителя“. Целта е да се помогне на учителите в начален етап на обучение при запознаване на децата с традиционния български празничен календар. Става дума за образователна програма, в която са включени специално разработени ролеви игри и помагала за детска публика съвместно с етнографи и педагози от бургаските учебни заведения. Учейки по нов и интерактивен начин, децата са въвлечени в пресъздаването на българската традиционна култура (коледуване, лазаруване и кукери). Паралелно с това те усвояват учебния материал по приятен и забавен начин, включвайки и иновативните технологии. Така се гради мост между поколението на техните прабаби и прадядовци и децата на милениума. Чрез този проект Музеят играе и една нова роля – на педагог и на иновативна образователна среда. В специалните образователни помагала – книжки с онлайн версия, ще се представят и популяризират експонати – движими културни ценности от фонда на етнографската експозиция. Те ще се използват както за ролевите игри, така и в музейните ателиета, посветени на запознаването на малките с народните обреди и празници.
Историческата експозиция към РИМ – Бургас, съвместно с ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, организира серия от образователни инициативи за добиване на професионален опит в направление „Екскурзоводство“. Проектът „Архитектурата на Бургас. Емблематични сгради“ е за млади доброволци – ученици от бургаските професионални гимназии, и след близо едногодишна подготовка през ноември 2018 г. гимназистите защитиха резултатите от своето изследване пред Петата сесия на Ученическия институт към БАН.

Your Image Description

Свързани статии:

Ректорът на ХТМУ проф. д-р инж. Сеня Терзиева връчи книжките на новоприетите студенти с най-висок балАулите оживяват Снимка РИМ – СофияРазкажи ми за София Снимка НМО – ГабровоПриказка за моето школо Янка Такева с жест към Музея на образованието

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Училище в музея

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Да поемеш отговорност

Next article

Искат 130 млрд. евро бюджет за „Хоризонт Европа“

Next article
Horizont Europe

Искат 130 млрд. евро бюджет за „Хоризонт Европа“

Снимка Пресцентър на МС

Премиер и министър откриха дълго чакано школо

Снимка ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“

Погледни назад, за да видиш бъдещето

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Vocational Education, Number 5/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 4/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 3/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 2/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 1/2023, Volume 25
  • Annual contents of Vocational education journal vol. 24/ 2022
  • Vocational Education, Number 6/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 5/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 4/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 3/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 2/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 1/2022, Volume 24
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"