"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2020 Брой 23, 2020

Как УНИЦЕФ ни помага в борбата с COVID-19

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-06-2020
in Брой 23, 2020
A A
Санитарни материали, учебни помагала
и други средства
и услуги от първа необходимост предоставят на децата
и семействата от
най-уязвимите групи
у нас служителите
на УНИЦЕФ България

В условията на пандемия усилията на УНИЦЕФ са насочени към подкрепа на редица правителства и държави. Организацията е доставила
13 тона защитни костюми, предпазни маски, очила и ръкавици за здравните работници. УНИЦЕФ си партнира с правителствата, Световната здравна организация и други институции в разработването на планове за действие при непредвидени ситуации. Организацията подкрепя усилията за спирането на разпространението на COVID-19, включително чрез засилване на комуникацията по отношение на риска и справяне с дезинформацията, така че децата, бременните жени и техните семейства да знаят как да се предпазят от разпространението на COVID-19 и къде да потърсят помощ.

 

УНИЦЕФ в България застава до най-уязвимите деца и семейства, за да достигне до най-нуждаещите се с хигиенни и санитарни материали, за да се погрижи за бременните и за най-малките, да подкрепи децата да продължат да учат, да предостави на младежите пространство, в което да споделят и да се чувстват защитени, и да подкрепи родителите със съвети, идеи и полезни ресурси.
„В тези тежки времена всеки може да помогне – като спазва мерките и така се грижи за собственото си здраве и за здравето на останалите; като споделя информация от надеждни източници като
УНИЦЕФ и СЗО. Призоваваме тези, които могат и искат да подкрепят финансово усилията на правителството, да направят дарения към Министерството на здравеопазването и БЧК. Дълбоко съм убедена, че ще преодолеем тази критична ситуация.“ Това каза представителят на УНИЦЕФ в България д-р Джейн Муита.
Пандемията е с мащаб, какъвто повечето хора никога не са преживявали. Болестта отнема човешки животи и работни места, здравните системи са претоварени, границите са затворени, а семействата се опитват да се справят финансово. Общностите по света се изправят срещу редица предизвикателства, които оказват тежко въздействие върху децата и младите хора – върху безопасността, благосъстоянието и бъдещето им.
УНИЦЕФ в България действа в много направления в подкрепа на правителството, общините, неправителствените организации, бизнеса и медиите, за да гарантира по-добри резултати за децата, особено за най-уязвимите от тях.
Организацията подкрепя патронажните услуги в Шумен и Сливен, които продължават да предоставят консултации, информация, насоки, съвети и подкрепа на бременни жени и семейства с деца под 3 г. по телефона, „Скайп“ и „Вайбър“. Чрез тези услуги през март 2020 г.
родителите на 1146 деца под 3 г. получиха информация, свързана със здравето, включително и за превенцията на COVID-19, кърменето, храненето, стимулиращата грижа и ранното обучение.
В Сливен, в координация с регионалните здравни власти, от 3 април т.г. е открита гореща телефонна линия (044/410-431). Всички семейства с малки деца от областта могат да се обадят и да получат информация, свързана със здравето на детето, неговото развитие и грижите за него. Предоставя се и информация за достъп до услуги, превенция на COVID-19 и психологическа подкрепа. Линията е открита в отговор на нарасналата нужда от информация от родители на малки деца, породена от временното спиране на националната програма за профилактична детска грижа и женските консултации.
Да предпазим себе си и останалите чрез редовно миене на ръцете и добра хигиена, е най-добрата практика, нужна за спиране на разпространението на COVID-19. Тя никога не е била по-важна, но много деца и семейства нямат достъп до основни хигиенни ресурси.
За да отговори на тези нужди на най-уязвимите семейства с деца в три региона – Монтана, Сливен и Шумен, УНИЦЕФ предоставя хигиенни принадлежности. Комплектите съдържат маски, течен сапун и дезинфектант за различни повърхности в дома. С тази мярка са подкрепени 1958 семейства и деца.
Пандемията промени драстично нашия живот, както и на нашите деца. В сложната ситуация на физическа изолация много семейства и деца са объркани и уплашени. Затова надеждната, oпростена и достоверна информация е ключова за превенция на инфекцията и поддържането на доброто психическо здраве на децата, младежите и семействата.
Подкрепа на родители на малки деца
Като част от отговора на кризата, УНИЦЕФ непрекъснато информира и подкрепя родители, деца, младежи, бременни и кърмещи жени и учители.
На сайта на УНИЦЕФ е създаден информационен хъб, който всеки ден предоставя съвети и подкрепа на родители и други лица, полагащи грижи за децата.
УНИЦЕФ публикува актуална и точна информация и се бори с митовете и невярната информация. В тясна координация със СЗО разпространява ключови послания, свързани с общественото здраве, и съвети за превенция, които имат за цел да забавят разпространението на вируса.
Чрез дигиталната кампания „Забавно вкъщи“ са споделени образователни ресурси за учене и игра, които са ценни за децата и техните родители. Достигнати са повече от 1,2 милиона души с подкрепа с идеи за грижа и ранно обучение на децата чрез конкретни примери за развлекателни и обучителни дейности, които могат да се правят у дома.
Докато училищата са затворени, като част от мерките срещу разпространението на COVID-19, родителите, лицата, полагащи грижи, и обучителите реагираха бързо, като намериха нови и иновативни начини децата да учат дистанционно. Не всички момичета и момчета обаче имат достъп до интернет, книги и учебни помагала. На
9 април Министерството на образованието обяви, че около 10% от децата нямат достъп до учебни онлайн платформи.
УНИЦЕФ работи с партньори, за да бъде гарантиран достъпът до дистанционно обучение, включително до онлайн обучение, за най-уязвимите деца. Организацията подкрепя 40 образователни медиатори, които работят в най-уязвимите общности в 22 общини. Като предоставя финансови средства, които ще позволят на медиаторите да засилят работата си в подкрепа на дистанционното обучение, ще се помогне на най-малко 400 деца да продължат образованието си.
УНИЦЕФ застана и зад националната кампания „Стара техника за ново начало“.
Ще бъде създадена онлайн интерактивна платформа, която ще улесни обучението и ще бъде допълнителна подкрепа за децата с увреждания и специални пот-
ребности.
Ще бъдат раздадени образователни комплекти на повече от 400 деца от I до IV клас.
Организацията ще предостави и специални образователни комплек-
ти в подкрепа на ранното детско развитие на повече от 1200 деца от
2 до 6 г. от уязвими семейства в регионите на Монтана, Сливен и Шумен.
Стартира младежката платформа U-Report
По този начин българските младежи могат да се присъединят към 10 милиона потребители в световен мащаб. Непосредствената цел е да се повиши информираността на младите хора и да получат подкрепа през подходящи услуги за психоемоционална, здравна, образователна и социална подкрепа. U-Report ще продължи ролята си като платформа за обмяна на мнения, активно участие и подкрепа и след настоящата криза.
УНИЦЕФ подкрепя активното участие на младите хора и ги овластява да споделят информация, да обменят опит и да помагат на връстниците си в настоящото извънредно положение. Като подкрепя създаването на влогове от популярни младежи инфлуенсъри, записването на подкасти от младежи журналисти, създаването на уебинари и предизвикателства от младежки неправителствени организации, така младежите се превръщат в партньори и лидери в общия отговор на COVID-19.

 

ЕС предоставя помощ за мигрантите

В рамките на здравната програма на ЕС Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ предостави безвъзмездна финансова помощ на УНИЦЕФ за подпомагане на дейностите, гарантиращи, че децата бежанци и мигранти и техните семейства имат достъп до здравни грижи и информация в България, Гърция, Италия, Испания, Босна и Херцеговина и Сърбия.
Децата бежанци и мигранти и техните семейства често са изложени на повече рискове, свързани със здравето, и са изправени пред редица пречки пред достъпа до здравни грижи. Освен това много деца и семейства живеят в тежък емоционален стрес вследствие травмата от бягството от дома, предприемането на опасни пътувания и преживяното малтретиране и експлоатация, включително сексуално насилие и насилие, основано на пола. Глобалната пандемия от COVID-19 допълнително изостря тези здравни предизвикателства.
Проектът „Здраве за децата бежанци и мигранти“ ще спомогне за подобряване на здравето на децата бежанци и мигранти чрез подобряване на техния достъп до животоспасяващи имунизации, психическо здраве и психосоциална подкрепа, превенция и реагиране на насилието, основано на пола, както и здравни грижи и съвети за майките и новородените за кърмене и хранене.
Ще бъдат ангажирани медицински преводачи и културни медиатори, които да подпомогнат комуникацията между децата и семействата и доставчиците на здравни грижи.
Проектът ще подкрепи и програми за обучение, така че служителите на първа линия да могат да реагират по-добре на специфичните нужди на децата бежанци и мигранти и техните семейства.

Your Image Description

Свързани статии:

1,85 трилиона евро за възстановяване на ЕС Спортувай за здраве Уроци по креативност по латвийски 10% отстъпка от абонаментите на издателство „Аз-буки“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
share4Tweet
Previous article

Весел детски поглед към света

Next article

В МУ – Плевен, има над 85% онлайн посещаемост

Next article
Нови дати на изпити в МУ – Плевен

В МУ – Плевен, има над 85% онлайн посещаемост

В ход е дигиталното обучение

Подготвят признаване на микрокредити в ЕС

В Свищов използват нетрадиционни квестори

В Свищов използват нетрадиционни квестори

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Vocational Education, Number 5/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 4/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 3/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 2/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 1/2023, Volume 25
  • Annual contents of Vocational education journal vol. 24/ 2022
  • Vocational Education, Number 6/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 5/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 4/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 3/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 2/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 1/2022, Volume 24
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"