В София ще бъде разположен първият на Балканите суперкомпютър – част от европейската мрежа EuroHPC
Символична първа копка даде начало на изграждането на сградата, в която ще се помещава българският суперкомпютър в „София Тех Парк“. Той ще бъде част от европейската мрежа EuroHPC. В събитието участват премиерът Бойко Борисов, българският еврокомисар Мария Габриел, столичният кмет Йорданка Фандъкова, министърът на икономиката Емил Караниколов и други гости.
България е една от осемте държави в ЕС, в които ще заработи европейски суперкомпютър на световно равнище. Той ще е една от петте petascale машини, които имат за цел да надградят изчислителната мощ на Европа. Със старта на приложението на модерното устройство страната ни ще се утвърди като дигитален хъб в региона. Първият на Балканите суперкомпютър трябва да заработи до края на февруари 2021 г.
Стойността на проекта е около 18 млн. евро, а държавното финансиране, включително прогнозните оперативни разходи за първите 5 години на експлоатацията, е 12 млн. евро.
„Този суперкомпютър е не само за медицина, за лекарства, а за всичко.
В рамките на час може да направи милиарди операции, сравнения и изводи“, заяви министър-председателят Бойко Борисов. Той изтъкна, че базирането на суперкомпютъра в България ще подпомогне много развитието на автомобилните клъстери, както и секторите наука и иновации. Премиерът добави, че подобни проекти ще останат в полза на поколения напред, а за реализацията им страната ни се е конкурирала с цяла Европа.
„Стартът на изграждане на цифровия хъб „Балкан“ в София е доказателство за потенциала на България да бъде регионален лидер в областта на суперкомпют-
рите – коментира Мария Габриел. – Капацитетът му може да бъде използван в много приложни области, включително от научни изследователи, новатори, както големи, така и малки и средни предприятия на българско, регионално и европейско ниво. Присъствието на България в европейската мрежа на суперкомпютри ще ускори също така получаването на резултати в анализа на медицински данни, за клетъчна и молекулярна диагностика, което ще подпомогне избора на подходящо лечение на клетъчно ниво на различни заболявания. Суперкомпютрите могат да ни помогнат да имаме по-надежден транспорт, да пестим енергия и да се борим по-ефективно срещу изменението на климата. Те предлагат огромни възможности за създаване на работни места и са ключов фактор за икономиката“, каза още българският еврокомисар.
Очаква се суперкомпютърът да повиши конкурентоспособността на българската икономика, да ускори развитието на научноизследователски и иновационни дейности, базирайки се на съвременни методи за моделиране и симулиране на процеси.
Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области на голям брой публични и частни пот-ребители на българско, регионално и европейско ниво. Системата ще бъде оптимизирана за работа в множество научни области, включително биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, микроелектроника и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg