Водещи в общата подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в Смолянско са заниманията им по интереси в творчески състави, клубове, спортни и други извънкласни и извънучилищни форми, организирани от детските градини, училищата, ЦПЛР – ОДК, Смолян, читалищата и Общинския културно-образователен център „Планетариум с астрономическа обсерватория“ – Смолян. Въпреки специфичните условия поради COVID-19, при които тази подкрепа се осъществява през настоящата календарна година, чрез заниманията по интереси подрастващите с желание изявяват заложбите и способнос-
тите си в сферата на изкуството, науката, технологиите и спорта.
Съществена значимост придобива работата с деца, които не владеят достатъчно български език. Особено важна е тя за детските градини, в които са обхванати повече деца от уязвими групи, за които българският не е майчин език, като
ДГ „Веселушко“ и ДГ „Радост“ в Смолян и ДГ „Дъга“ в с. Смилян. Образователната и професионалната ориентация, информационният книжен и електронен масив на училищните библиотеки и на интернет се ползват все по-активно. Придобиването на познания за специалности и професии, определящи за икономиката, е от голямо значение за пробуждане интереса на учениците към професионалното образование и за развитие на местния бизнес.
Общо над 700 деца и ученици спортуват в местните клубове по плуване, волейбол, спортни танци, вдигане на тежести, снежни спортове, футбол, шинкиокушин, тенис, планинско колоездене, ориентиране. На тяхно разположение са стадионите в областния град, многофункционалната спортна площадка, обновеният плувен басейн, спортната зала, тенис кортовете, училищните физкултурни салони и дворове, спортните и детските площадки в град Смолян и селата. Грижата за здравето на децата и учениците е поверена на медицински специалисти в общо 11 здравни кабинета в образователните институции – 9 в Смолян и 2 в селата Момчиловци и Смилян.
Съществени функции изпълняват МКБППМН към Община Смолян и отделът „Закрила на детето“ към дирекция „Социално подпомагане“ – Смолян. Въпреки че проблемното поведение и престъпността сред подрас-
тващите в общината са по-ниски, мерките за ограничаването им са необходими за пресичане на отпадането от образователната система, както и за повишаване на родителската отговорност и контрол над децата. Подходящи битови условия за живот и самоподготовка за ученици от други населени места предоставят ЦПЛР – Ученическо общежитие „В. Димитров“ – Смолян, и ЦПЛР – Ученическо общежитие „Широка лъка“. Поощряването с морални и материални награди за високи резултати в образователния процес, в олимпиади, конкурси и състезания се утвърждава като ефективна форма за стимулиране. В помощ на кмета на община Смолян е назначена експертно-консултативна комисия, оправомощена да се произнася по всяко искане за предоставяне закрила на деца с изявени дарби. Ранното оценяване и превенцията на обучителните затруднения и логопедичната работа са поверени на екипите за подкрепа за личностно развитие в детските градини и училищата в координация със специалистите от РЦПППО – Смолян.
Допълнителна подкрепа за личностно развитие оказват общо 18 специалисти на РЦПППО – Смолян: ресурсни учители, психолози, логопеди, рехабилитатори на слуха и говора, кинезитерапевт, учител спортни дейности и музикотерапевт. Към февруари 2020 г. специалистите от Центъра са подпомагали 85 подрастващи със специални образователни потребности в община Смолян. През учебната 2019/2020 г.
70 деца и ученици са обхванати в 4 логопедични групи. Подкрепа на деца в риск се осъществява чрез участие на Общината с представител в Координационния механизъм за взаимодействие в случаи на деца – жертви или в риск от насилие, и при кризисна интервенция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg