Богата програма за Европейската нощ на учените в Стара Загора
За 15-а поредна година Департаментът за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ) при Тракийския университет – Стара Загора, ще се включи, заедно с орга-низатори от над 300 европейски града, в инициативата „Европейската нощ на учените 2020“. Финалните събития се провеждат на 27 ноември, но повече от месец преди това е даден старт на атрактивни конкурси, на които се явиха рекорден брой участници от цялата страна.
По темата „Учените – новите супергерои“ рисуват ученици от I – IV клас. Провежда се конкурс и за художествен текст – есе, приказка, стихотворение на теми като „Тайните светове на науката“, „Любов към науката и малко магия“, „Размисли и страсти за науката“, „За науката с любов“, „Научни предизвикателства във виртуалното пространство“, „Забавната страна на науката“, „От А до Я в науката“.
Ученици от I – VII клас представят мултимедийни продукти на тема: „Аз отглеждам живот…“. Общата презентация трябва да покаже как дадено растение или животно се е развило, и да има кратко описание на грижите, необходими за отглеждането му.
Наградите на най-добрите се обявяват на 27 ноември. Участниците ще получат грамоти или сертификати за участие в конкурс по международен проект.
„За да се съобразим с изискванията за безопасност на територията на България и конкретните градове, където сме планирали дейности, се наложи да създадем нова организация и изцяло нова визия, запазвайки напълно фокуса и разширявайки достъпа – обясни за „Аз-буки“ директорът на ДИПКУ проф. д-р Галя Кожухарова. – По-голямата част от проведените дейности са записани на видео. На 27 ноември линкове от всички събития ще бъдат разпространени чрез страницата на ДИПКУ и на всички асоциирани партньори. Веднъж полу-чил достъп, всеки желаещ би могъл да разгледа дейностите и да ги сподели със семейството си.“
В рамките на обучение за учители и университетски преподаватели са представени основните подходи в практиката по медийната грамотност. Обучението се реализира от Асоциацията за кариерно развитие и обучение в партньорство с Media Education Lab – САЩ, ДИПКУ към Тракийския университет и Софийския университет и с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България.
На кръгла маса „Бизнес – училища – университети – предизвикателства и сътрудничество“ ще бъде представен опитът на организации, съдействащи за осъществяване на връзката между образователни институции, работодатели и университети. Специалистите ще коментират как се оказва подкрепа на учениците и младите хора да се ориентират и подготвят за пазара на труда, и какви са основните предизвикателства в това отношение; как се използва науката в кариерното ориентиране и консултиране; доколко STEM предметите в училище попадат в сферата на интересите на учениците; какво е мястото на науката в различните отрасли, характерни за региона.
В Ямбол факултет „Техника и технологии“ на Тракийския университет в сътрудничество с Търговско-промишлената палата в града организират онлайн дискусия на тема „Бизнес технологии – глобални иновации и интернационализация“.
В рамките на Европейската нощ на учените ще бъде изнесена лекция за добавената реалност от доц. Габриела Кирякова с участието на проф. Лина Йорданова в демонстрациите. Включени са примери на маркерна и безмаркерна добавена реалност с прилагане на различни десктоп и мобилни приложения. Примерите са световни и български и се отнасят за търговия, маркетинг и образование.
„Виртуалната реалност в образованието – предизвикателства, предимства и недостатъци“ е темата на дискусия с водещ д-р Полина Хефнер от Университета в Карлсруе.
За най-малките ще бъдат изготвени клипчета, които показват как може да станеш малък изследовател вкъщи – да си направиш барометър, модел на бели дробове или как да изследваш топлинни и светлинни явления, както и влиянието на процеса на горене върху качествата на въздуха. В квалификационния курс „Роботи в действие – роботика за най-малките“ ще бъдат демонстрирани иновативна концепция, теория и практика за повишаване нивото на автономност на детето въз основа на игри и занятия с роботи.
С презентация на Smarty Kids се представя какво е ментална аритметика, бързо четене, финансова грамотност. Демонстрирана ще бъде методика, при която децата развиват паметта, концентрацията и логическото си мислене чрез смятане – първоначално с абакус (сметало). С времето скоростта се увеличава и детето започва да умножава, дели, събира и изважда наум без помощ-
та на сметалото. Методиката подпомага интелектуалното развитие на децата и разгръщането на техния потенциал, съхранявайки детската атмосфера и светоусещане. Възпитава у тях самостоятелност и лидерски качества, интерес към ученето, увереност в себе си. Развива необходими умения, от които детето ще се нуждае в бъдеще – овладяване на емоциите и вниманието; креативно и аналитично мислене; работа в екип.
Всяка година събитията, посветени на Европейската нощ на учените, завършват с уникално веселие под звездите. Заради виртуалния характер на проявата тази година ще бъде качен „Самоучител за народни танци“, разработен и предоставен на организаторите от фолклорен клуб „Тракийци“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg