Идеи за новите такси за кандидатстване и обучение
Индикативният размер на приходите от такси за кандидатстване и обучение в държавните висши училища през следващата академична година на студенти и докторанти, обучаващи се на места, субсидирани от държавата, е 174,7 млн. лева. А за държавните висши военни училища приходите ще са приблизително 6 млн. лева. Това е записано в проект на Решение на Министерския съвет за утвърждаване на таксите за кандидатстване и за обучение в държавните висши училища за учебната 2021/2022 г.
Документът е публикуван за обществено обсъждане. За сравнение, тази академична година показателите са съответно 148 млн. лв. и 5,1 млн. лв.
Предложеният проект на Решение ще обхване над 152 958 учащи се – 146 821 студенти и 6137 докторанти в редовна и задочна форма на обучение. За държавните висши военни училища средният брой учащи се е 6400. Това е намаление в сравнение с планираното за тази академична година, което предвиждаше 148 700 студенти и 4300 докторанти, както и 6900 обучаеми средно за държавните висши военни училища.
Нарастване обаче има при средната такса за обучение в държавните висши училища – индикативният ѝ размер за учебната 2021/2022 г. е 1090 лв. при 950 лв. година по-рано. От 50 на 45 лв. намалява средната такса за кандидатстване. Непроменена – 40 лв., остава таксата за кандидатстване във военните училища, където средната такса за обучение нараства от 750 на 850 лв.
Няма промяна в индикативния размер на таксата за кандидатстване в БАН и научните организации, която остава 30 лева, както и при средната такса за обучение на докторанти от 460 лева за новата академична година.
Министерският съвет утвърждава всяка година таксите за кандидатстване и за обучение на студенти и докторанти за съответната година по предложение на министъра на образованието и науката въз основа на предложенията на държавните висши училища и съгласно Закона за висшето образование (ЗВО). Постъпилите предложения на академичните ръководства са съобразени с ограниченията, установени в ЗВО – таксите за обучение на студентите и докторантите да не надвишават 2/3 от средствата за издръжка на обучението, таксите за обучение на чуждестранните студенти – граждани на държави, които не са членки на ЕС и на ЕИП, да не са по-ниски от размера на таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии, както и таксите за обучение на чуждестранните докторанти и специализанти – граждани на държави, които не са членки на ЕС и на ЕИП, да не са по-ниски от диференцираните нормативи за издръжка на обучението по професионални направления.
Спазени са изискванията в ЗВО, съгласно които курсантите във висшите военни училища се освобождават от такси за обучение. С проекта се въвежда и механизъм при определяне на средствата за компенсиране на разходите за освобождаване от такси по ЗВО за учебната 2021/2022 г.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Финанси“ – МОН (valeri@mon.bg)
до 19 април 2021 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg