"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 28, 2021

Добри резултати, но можеше да са още по-добри

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
14-07-2021
in Брой 28, 2021
A A
За първи път деца признават – училището им липсва

Средното училище „Христо Ботев“ в Горна Малина е на първо място по управление на институциите и на второ по образователен процес и качество на образованието. ОУ „Никола Вапцаров“ в Ботевград е на първо място по качество, първо по образователен процес и трето според оценката си по управление. В първата десетка с много добра оценка от проведеното инспектиране от Националния инспекторат по образованието са и ПГ „В. Пеев“ – Своге, ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“ – Самоков, ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Самоков, ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Ботевград,
СУ „Л. Каравелов“ – Копривщица, ПГТ „Н. Й. Вапцаров“ – Сливница, и ПГ „К. Фотинов“ – Самоков.
От детските градини общо 12 са с много добра оценка, като на първите места са ДГ „Здравец“ и
ДГ „Радост“ в Ихтиман, ДГ „Радост“ и ДГ „Пролет“ в Костинброд, ДГ „Буратино“ в Божурище.
Детска градина „Кокиче“ в Равно поле е единствената образователна институция с незадоволителна оценка от повторното инспектиране. Такава оценка имаше и в ОУ „Иван Вазов“ в с. Мусачево. Но повторното инспектиране я повиши на задоволителна.“ Това съобщава началникът на Регионалното управление на образованието София-област Росица Иванова. Всички образователни институции в областта с най-много общини – 22, която се простира на юг до Рила, на север до Стара планина, на изток до възрожденска Копривщица, а на запад – до границата с Република Сърбия, са преминали през „одита“ на Националния инспекторат по образование.
Росица Иванова е категорична за следващите стъпки по отношение на детската градина в Равно поле: „Предприемаме действия за повишаване квалификацията на директора и на педагогическия персонал. Те ще получат от нас методическа подкрепа. Вече сме информирали и кмета на общината, като работодател на директора. Голям брой директори вече преминаха и през обучения в Националния център за квалификация в Банкя.“ А дали родителите са уведомени. Росица Иванова припомня, че би трябвало да има прозрачност и на сайта на самата институция да се качат резултатите от инспектирането.
Интересното в случая е, че резултатите от инспектирането на всички образователни институции в София-област се припокриват с резултатите от националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити. Това говори в определена степен за обективност на извършената проверка. „Хубавото е, че проверката е задълбочена и всестранна – както се казва, започва се от вратата на институцията, за да се стигне до качеството на образователния процес и до управление на образователната институция. Това ни дава ясна картина за нивото на образование в областта.
А добрата новина е, че в 25 % от проверените общо 96 училища и 73 детски градини в областта то е много добро (най-високата оценка за Националния инспекторат по образование – НИО). А в 111 институции – 66%, то е добро. Задоволителна оценка са получили само 7 училища и 6 детски градини – 8%“, пояснява началникът на Регионалното управление. Тя припомня, че ако картината на образователната дейност е реална, то все още се очакват критериите за извършване на инспектирането. На практика, все още няма наредба за контролната дейност и разписани критерии за оценка на различните образователни институции.
Като цяло, в сравнение с предходните години се запазва нивото на резултатите от проведените изпити от Националното външно оценяване в областта, като преобладават много добрите и добрите резултати по отделните учебни дисциплини. Средният успех по БЕЛ на четвъртокласниците е много добър 4,78, а по математика е добър 4,21.
Средният успех на областно ниво е много добър 4,50.
„Тази година в оценките по БЕЛ преобладават много добрите за 60% от образователните институции (44 училища). По математика преобладаващ е броят на добрите оценки – 40 училища (55%), или повече от половината.
Общо 73 училища проведоха външно оценяване в IV клас: 5 училища са с отличен успех, или 7%;
40 – с много добър (55%), и 19 – с добър (26%). В едно училище резултатите са незадоволителни. Като цяло, резултатите са много добри“, обобщава Иванова.
Проблеми има само в две от училищата при НВО в IV клас: ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Хераково – с незадоволителен среден успех. Слаби са резултатите и в Обединено училище „Неофит Рилски“ – Самоков. Регионът има и своя отличник. Четвъртокласникът е от ОУ „Иван Вазов“ в Мусачево. Той има две пълни шестици на външното оценяване след IV клас. Училището обаче „изостава“ от своя ученик. Със задоволителна оценка е от второто инспектиране от НИО. Отлични са резултатите по БЕЛ в
9 училища: ОУ „Никола Вапцаров“ в Ботевград, НУ „Христо Ботев“ в Елин Пелин, 1. ОУ „Васил Левски“ в Костинброд, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Самоков, СУ „Иван Вазов“ в Своге, Начално училище „Отец Паисий“ и ОУ „Стефан Стефанов“ в гара Елин Пелин, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Гара Бов. А по математика в 3 училища: ОУ „Ив. Вазов“ – с. Мусачево, ОУ „Хр. Смирненски“ в Момин проход и в НУ „Отец Паисий“ в с. Гара Елин Пелин.
Запазва се и нивото на резултатите от проведените изпити от Националното външно оценяване в VII клас в областта, като получените резултати по отделните учебни дисциплини са по-високи спрямо резултатите от НВО от предходните две учебни години. Средният брой точки за областта е 49,7 т. (спрямо 45,74 за 2020 г.) – при 53,86 т. за страната, по математика – 31,85 т. (30,99 от 2020 г.), по английски език – 85,57.
В първата десетка с най-висок брой точки – над 60, по БЕЛ са училищата: ОУ „Отец Паисий“ –
с. Свидня, ППМГ „Акад.проф.д-р Ас. Златаров“ – Ботевград, ПГ „Константин Фотинов“ – Самоков, ОУ „Отец Паисий“ – с. Габра, СУ „Св. Климент Охридски“ – Костенец, ОУ „Митрополит Авкс. Велешки“ – Самоков, СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Златица, ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Нови хан, ОУ „Н.Й. Вапцаров“ – Ботевград, ОУ „Св.св.Кирил и Методий“ – с. Чавдар.
В групата с най-нисък брой точки – под 16, са: ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Хераково, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Ихтиман, ОУ „Иван Вазов“ – Мусачево, ОУ „Любен Каравелов“ – Осиковица, и ОбУ „Неофит Рилски“ – Самоков.
По математика 5 са училищата с над 50 точки: ОУ „Елин Пелин“ – с. Владо Тричков, ПГ „Константин Фотинов“ – Самоков, ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград, ОУ „Отец Паисий“ – с. Свидня, СУ „Любен Каравелов“ – Копривщица. Най-слаби – под 16 т., са резултатите в ОУ „В. Левски“ –
с. Литаково, ОУ „Любен Каравелов“ – Осиковица, ОУ „Отец Паисий“ – Врачеш, ОУ „Константин Костенечки“ – Костенец, ОбУ „Неофит Рилски“ – Самоков, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Априлово, ОУ „Христо Смирненски“ – с. Радуил, ОУ „В. Левски“ – Ботевград, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Хераково, ОУ „Васил Левски“ – Ярлово, и ОУ „Иван Вазов“ в Мусачево.
1518 ученици от Софийска област се явиха на изпита по БЕЛ от НВО в Х клас.
Средният резултат за областта е 40,86 точки при среден резултат за страната от 45,01 т. Училището с най-висок резултат е Профилираната гимназия „К. Фотинов“ – Самоков, 60,33 т.
На НВО по математика в Х клас се явиха 1509 ученици, които показаха среден резултат за областта от 23,67 т., средно за страната 27,71 т. Училището с най-висок резултат по математика е Средно училище „Любен Каравелов“ – Копривщица – 49,71 т.
На НВО по английски език са се явили 132 ученици. Средният резултат за областта е 66,85 т., при среден за страната 72,75 т. Най-висок е резултатът в СУ „Любен Каравелов“ – Копривщица, 92 т.
10 десетокласници са се явили на НВО по немски език, при които средният резултат за областта е 68,55 т., за страната – 82,38 т.
Среден резултат за областта на явилите се десетокласници на изпита по информационни технологии за измерване на дигитални компетентности е 63,28т., при среден успех за страната 61,95 т.
„Искаше ми се резултатите от матурите да бъдат по-високи, но като цяло, са сравними с тези от миналата година и средните за страната“, казва Иванова. По БЕЛ средният успех от ДЗИ за областта е добър 3,88 – едва с две стотни по-висок от миналата година. А средният успех от втората задължителна матура по избор е много добър 4,60. Общо 337 (16%) са отличните оценки, в т.ч. 12 са пълните шестици в 8 образователни институции (2 по БЕЛ, 4 по английски език, 1 по география и икономика, 2 по история и цивилизации и по 1 по руски език, химия и опазване на околната среда и по физика и астрономия). Най-много са отличните оценки в Частната профилирана гимназия с чуждоезиково обучение „Челопеч“ в с. Челопеч – 3. Училището е с много добър резултат, като цяло, и за поредна година държи първото място по успех в областта. В една пета – 7 от училищата, в които се проведоха ДЗИ, това е 19%, няма нито една двойка.
Слабите оценки тази година са общо 154 по БЕЛ и 149 от втория ДЗИ, или общо 13% от двата зрелостни изпита.
Като цяло, резултатите от проведените ДЗИ в областта са много добри в 9 образователни институции – 24%, с добър резултат са 15 училища (41%), среден е резултатът в 11 училища (30%). Две училища (5%) са със слаб успех – Професионалната гимназия „Васил Левски“ в Ихтиман (2,92) и Професионалната гимназия в Златица (2,90).
Според Росица Иванова онлайн обучението не се е отразило на резултатите от ДЗИ. Учениците са били подготвени, който си учи, си учи – и миналата, и тази година, и в реалната, и във виртуалната класна стая показват добър успех.
За последна година зрелостниците от професионалните гимназии могат да избират дали на втора задължителна матура по избор да се явят на изпити за придобиване на професионална квалификация по професии и специалности. От догодина изпитът по професия е задължителен. Общо 663 са зрелостниците от професионалните гимназии тази година и 14 от минали години. Броят на допуснатите до матурите е 629, като 416 са избрали изпита по професия. 180 са се явили само за свидетелство за професионална квалификация.
Най-малко на брой – само трима зрелостници, са се престрашили да се явят на ДЗИ по физика и астрономия. Но и тримата обаче са с отлични оценки, като единият е пълен отличник. Младите хора са възпитаници на Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Алеко Константинов“ в Правец и на СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ Годеч. От Годеч е и пълният отличник. Коментарът на Росица Иванова е кратък – гимназията в Годеч е с много добра школа по физика, както и СУ „Св. Кл. Охридски“ – Костенец, традиционно е лидер по химия и опазване на околната среда.
Като цяло, областта бележи ръст в успеваемостта по БЕЛ, математика, история и цивилизации и физика и астрономия тази учебна година. Добро е и представянето на матурите по английски, немски, руски и италиански език, по химия и опазване на околната среда, по биология и здравно образование, история, география и икономика, философски цикъл.
„Добри са резултатите ни, но ми се искаше да бъдат още по-добри“, заключава Росица Иванова. Добре е да се знае, че в областта има и много тежки училища, където масовият случай е на ученици от семейства без отношение към образованието. За да завършат те успешно, се дължи на техните учители, за което изказвам своята признателност и поздравления към преподавателите в училищата от областта.
В заключение, бих искала също така да отбележа и постиженията на наши ученици в проведените олимпиади и състезания през учебната година, с които се гордеем. Двама наши ученици – Деяна Шевченко от ПГ „К. Фотинов“ в Самоков, класирала се на I място в Националната олимпиада по лингвистика, и Лало Лалов от СУ „Св. П. Хилендарски“ в Златица – лауреат на НО по география и икономика, са включени в националните отбори по тези дисциплини. И в двете възрастови групи V – VII клас и VIII – X клас на Националното състезание по безопасност на движението по пътищата се класираха на първо място отборите на СУ „Хр. Ясенов“ – Етрополе, което ни определи за домакини на Националното състезание през следващата учебна година. На пето място в страната в националните олимпиади по БЕЛ и по техническо чертане се класираха наши ученици: Кристияна Арнаудска от СУ „Св. Кл. Охридски“ – Костенец, и Красимир Тасев от СУ „Д-р П. Берон“ в Костинброд. А на НС „Знам и мога“ в IV клас на първо място от областта се класираха двама наши четвъртокласници: Александра Иванова от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Самоков, и Ивайло Ишлямски от СУ „Св. Кл. Охридски“ – Костенец. Общо 45 ученици получиха почетни грамоти и плакети на началника на РУО – София-област, по повод 24 май за тази учебна година за постиженията и изявите им в училищни и извънучилищни дейности през учебната 2020/2021 година, както и 35 директори и учители от областта. За мен това е важно и затова си позволявам да цитирам и имената на училищата, защото вярвам, че това мотивира и вдъхновява учителите и училищата за нови, по-високи цели и успехи.

Your Image Description

Свързани статии:

Научен кулинариум Работещи модели на подкрепа Усмивките събираме, изваждаме тъгата Дeца пресъздават Великден в МОН

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Мария Габриел – комисар по иновации, научни изследвания, култура, образ ование и младеж в ЕК*: „Еразъм+“ е двигател на образованието на бъдещето

Next article

Научен кулинариум

Next article
Научен кулинариум

Научен кулинариум

Гордостта  да си алековец

Гордостта да си алековец

Цветните момичета и момчета на Бургас

Цветните момичета и момчета на Бургас

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Vocational Education, Number 5/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 4/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 3/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 2/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 1/2023, Volume 25
  • Annual contents of Vocational education journal vol. 24/ 2022
  • Vocational Education, Number 6/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 5/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 4/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 3/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 2/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 1/2022, Volume 24
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"