"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Vocational Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 50-52, 2021

Куанториум – пространство за интелектуална смелост

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
15-12-2021
in Брой 50-52, 2021
A A
Детските технопаркове „Куанториум“ са уникална среда за развитие на универсални навици
и компетенции чрез решаване на реални случаи. В тях децата не получават готови знания,
а се „учат да учат“

Анелия ВРАЧЕВА
По материали
от чуждия печат

Според статистиката на Министерството на образованието на Руската федерация над половината ученици в страната се занимават в учреждения за допълнително образование, но само 4% – с научно-техническо творчество. В същото време, руската икономика и промишленост се нуждаят от квалифицирани инженерни кадри, учени и технолози. Съществуващата система за допълнително образование обаче не решава задачите на съвременната професионална ориентация и развитието на талантливи ученици. Затова създадената система от детски технопаркове има мисията да осигури на руските ученици достъп до съвременни програми за допълнително образование в областта на технологиите.
Съвместно с Агенцията за стратегически инициативи на корпорацията „Ростех“ от 2016 г. се развива федерална мрежа от детски технопаркове. Те са призвани да се превърнат в инкубатори на новата инженерна мисъл в Русия. Днес всеки тийнейджър в практически всички региони на страната може да опита силите си в инженерните науки и да се докосне до най-съвременните технологии.

Детскитехнопарк – що е то?
В 62 региона на Русия са открити около 100 технопарка, както и три мобилни. Те заменят, или по-точно усилват останалата в наследство от времената на СССР система от домове на пионерите и домове на детското творчество.
Технопаркът е научно-производствен комплекс, съвместяващ взаимосвързани фундаментални изследвания, опитно производство, внедряване на разработките и пазар, включително подготовка на мениджъри и специалисти по маркетинг. Детският технопарк, наречен „Куанториум“, се отличава от обичайния както научното изследване – от учебното. Разликата е в мащаба и действителното ниво на иновациите. Основната цел в дейността на детските технопаркове е въвличането на максимален брой учащи се в инженерно-конструкторска и изследователска дейност в различни области.
Детските технопаркове „Куанториум“ са преди всичко уникална среда за развитие на универсални навици и компетенции чрез решаване на реални случаи от промишлени партньори на програмата. Може да се каже, че в тях децата се „учат да учат“. Тоест педагозите не им дават готови знания, а им предлагат да задават въпроси, самостоятелно да работят с информацията, да осмислят големи обеми данни и да ги верифицират.
Дейността се базира на четири важни компетенции: креативност, комуникативност, критично мис-
лене и екипна работа. Куанториумите възпитават поколение деца, способни да осигурят бъдещия технологичен пробив на страната.
Детският технопарк е среда за ускорено развитие на техническите способности на децата. Пространство за интелектуална смелост, условия за формиране на изобретателско мислене, изпреварващи технологии за развитието на децата. Това е платформа за създаване на нов руски образователен формат за деца в областта на инженерните науки, базиран на проектната екипна дейност.
Мисията на куанториума е внедряването на ефективен модел за допълнително образование на децата, достъпен за тиражиране във всички региони на страната. Той обединява усилията на науката, бизнеса и държавата на основата на принципите на държавно-частното партньорство за формиране на система за ускорено развитие на техническите способности на децата, за „отглеждането“ на инженери и учени от нов тип.
Целта е възраждането на престижа на инженерните и научните професии, подготовката на кадрови резерв за глобално технологическо лидерство на Русия.
Сред задачите на куанториума са социална подкрепа на младежите с ярко изразени таланти в научно-техническата област. Осигуряване реализирането на техническия потенциал на руската младеж. Създаването на нов руски формат за допълнително образование на децата в сферата на инженерните науки. Подготовката на национално ориентиран кадрови резерв за наукоемки и високотехнологични отрасли на икономиката на Руската федерация.
Образователните програми на куанториумите проектират най-добрите методологии на руските университети в сътрудничество с водещи руски високотехнологични предприятия и научни институти. Образователната система „Куанториум“ се базира на реални технологични случаи, като у участниците се създават навици за преминаване пълния цикъл на създаване на инженерен продукт. В образователния процес на куанториумите са залегнали проектният подход и екипната работа на младите „специалисти“ от различни области на инженерните науки. В работата над проекта учениците получават не само нови знания, но и надпредметни компетенции: умения за работа в екип, способност за анализиране на информация и вземане на решения. Това дава възможност в бъдеще те да израснат специалисти в различните области на технологични разработки.

Инфраструктура
Обучението се води по 13 направления, или т.нар. куантуми. Всеки от тях съответства на едно от приоритетните направления в иновационното развитие:
– автокуантум (наземен транспорт);
– аерокуантум (летателни апарати);
– биокуантум (биология);
– геокуантум (геоинформационни технологии);
– космокуантум (различни облас-
ти на космонавтиката);
– нанокуантум (работа с наноматериали);
– промдизайнкуантум (проектиране на обекти за масово производство);
– промробокуантум (промишлена робототехника);
– енерджикуантум (енергетика).
– IT куантум (приложни информационни технологии);
– VR/AR куантум (виртуална и допълнена реалност);
– data-куантум (анализ на информация);
– хайтек (умни технологии).
Образователните програми в детските технопаркове „Куанториум“ са предназначени за възрастовата категория от 10 до 18 години. В някои куантуми може да се постъпи на обучение едва от 12-годишна възраст поради спецификата на работата с оборудването.
Получените знания децата могат да приложат на практика. Процесите се ръководят от наставници (тютори) – професионалисти в дадената област. Педагозите преминават многостепенен подбор. Голяма част от сътрудниците в технопарковете са млади хора, учени или работници в предприятия от реалния сектор.
Обучението в куанториумите е безплатно. Това е държавен проект, финансиран от бюджета и с привличане на средства от партньори от промишлеността. Броят на учащите е ограничен единствено от свободните места. Няма никакви допълнителни изисквания към кандидатите. Най-важното е желанието на детето да получи нови знания и да разкрие таланта си.

Как работят куанториумите?
Детският технопарк е базиран в максимално открити пространства с множество съвременни иновационни решения. Специализираните цехове за общо ползване (за обработка на материали, за сглобяване, IT цех, цех за високотехнологично оборудване) са проектирани с оглед оптимизацията на използваното оборудване във всички направления на образователния процес.
Лабораториите и цеховете са снабдени с прецизни уреди – от стругове с механо- и термообработка до операционни микроскопи за неврохирурхия, както и с уникално програмно осигуряване за провеждане на експерименти и демонстрация на опити. Създадена е среда за ускорено развитие на техническите способности на децата. Резултатът е – висококвалифицирани кадри с оглед специализацията на предприятията, възможност за подготовка и планиране на кадрови резерв. Възраждане престижа на инженерните и научните професии. Участие в технологичния пробив на страната.
Детските технопаркове „Куанториум“ предлагат и съпътстващи услуги за по-високо ниво на популяризация на научно-техническото творчество. Към основните видове се отнасят мастър-класове и уъркшопове, акцентирани върху динамичната форма на подаване на знания и колективното взаимодействие. Провеждат се семинари, изложби, конференции с участието на известни учени, успешни бизнесмени, студенти, представители на големи корпорации.
В технопарковете „Куанториум“ има 3D и 5D кинотеатър за транслация и групови прожекции с последващо обсъждане на научнопопулярни анимационни, художествени и документални и филми. Разполагат с „живи уебкамери“ с транслации на най-интересните места на Земята. Така например може да се види текущата мисия на космонавтите на Международната космическа станция. С помощта на SOHO (Обсерваторията за наблюдаване на Слънцето и хелиосферата) може да се разгледа слънчевата корона. Практикува се виртуално обучение с помощта на онлайн уроци с пълно потапяне във виртуалната реалност. Предлагат се научни демонстрации за вдъхновение и нови постижения в учението.

Всеки град – с куанториум!
В научната дейност на федералната мрежа „Куанториум“ участват 80 000 деца. В съответствие с плановете за развитие на националния проект „Образование“ към 2024 г. във всеки град с население над 60 000 души ще функционира най-малко един детски технопарк – куанториум. Надеждата е с помощта
на такова качествено и целенасочено влияние върху младите умове и с подкрепата на големите предприятия и корпорации в Русия да бъде създаден кадрови резерв от бъдещи инженери, технически експерти, изобретатели и рационализатори в най-съвременните области на науката и производството.

Your Image Description

Свързани статии:

Вълшебството да увличаш децата НАСА идва в Родопите От пиротехниката до Института по полимери „Питагор“ за трима млади и петима утвърдени учени

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Изобилие от награди

Next article

Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“: Ако не планираме добре, всъщност планираме да се провалим

Next article
Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма  за образование“: Ако не планираме добре, всъщност планираме  да се провалим

Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“: Ако не планираме добре, всъщност планираме да се провалим

Състезания, изложби  и открити уроци

Състезания, изложби и открити уроци

Малките стъпки предхождат победите

Малките стъпки предхождат победите

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Vocational Education, Number 5/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 4/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 3/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 2/2023, Volume 25
  • Vocational Education, Number 1/2023, Volume 25
  • Annual contents of Vocational education journal vol. 24/ 2022
  • Vocational Education, Number 6/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 5/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 4/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 3/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 2/2022, Volume 24
  • Vocational Education, Number 1/2022, Volume 24
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"