Децата в ДГ „Слънце“ в Кюстендил имат костюм за всеки повод
В първия присъствен ден от новата година в ДГ „Слънце“ в Кюстендил се връщат 270 малчугани, като по списък те са 360. „Във всяка група имахме около 75% посещаемост“, казва директорката Маргарита Цекина. Всички педагози, без изключение, също са се върнали на работа. Никой от тях не се възползва от възможността за ползване на отпуска. А причината е една – всеобщо нетърпение всички отново да бъдат заедно. Освен това има и много празници и български обичаи, които трябва да бъдат отбелязани. Започват с Богоявление. Във всяка група организират различни инициативи за празника, в това число и традиционното мъжко хоро. Децата предварително са запознати с обичаите за празника, а реквизитите и носиите са подготвени. ДГ „Слънце“ разполага с богат асортимент от сценични костюми за малчуганите. Благодарение на тях децата почти всяка седмица могат да пресъздадат различен обичай или да влязат в „кожата“ на любим анимационен герой.
„Организацията за празниците при нас е още в началото на учебната година. Тогава се изработва празничен календар“, допълва директорката. По време на заниманията често говорят за българските традиции и обичаи. Мисията на екипа е да се утвърди детското заведение като модерна европейска детска градина, където малчуганите да получават качествено образование чрез съчетаването на традиции и иновации, да поддържат „живо“ миналото, но също така и да остават в крак с настоящето и с поглед към бъдещето.
Акцент в работата на педагозите от ДГ „Слънце“ в Кюстендил е включването на родителите в живота на детската градина. Екипът насърчава майките и татковците на своите малчугани да взимат активно участие в провеждането на празниците. Цекина разказва, че по време на педагогическото взаимодействие в електронна среда са поставили много интересна задача. Децата
пресъздават обичая по посрещането на Бъдни вечер заедно със своите баби.
„Под надслов „Баба и внуче“ празникът бе пресъздаден по различен начин във всяка група. Това провокира любопитството на децата и предизвика много въпроси“, споделя Цекина. Стараят се да бъдат близо до традициите на своя регион. Един от филиалите на детската градина се намира в село Слокощица, а там всяка година се провежда обичаят с кукерите. Разбира се, децата са запознати с обичая Сурва и с желание влизат в ролята на кукери, които гонят злите духове.
В ДГ „Слънце“ планират отбелязването на още много празници. Средствата за закупуването на костюмите са от различни източници – бюджета на детската градина, работа по проекти и дарения. Съвсем наскоро са спечелили трето място в конкурс на „Нестле“, а наградата е била 1000 лв. Съвсем логично, средствата отиват за закупуването на още костюми. Подготвили са се вече и за отбелязването на 3 март –
децата ще бъдат пременени
като четници.
„Когато имаме възможност, винаги влагаме средства в нещо, което ще бъде полезно на децата“, казва Цекина. Сценичните премени се купуват от различни места. Преди това екипът старателно проучва пазара. Понякога се спират на варианта шивач специално да изработи дрехите по мярка на децата. Навярно в това се крие и тяхната уникалност. Определено детската градина в Кюстендил е различна и това си личи от многобройните снимки на усмихнатите малчугани в социалните мрежи. Възпитателите качват снимки на децата почти всеки ден. По този начин, докато са на работа, родителите са спокойни за своите деца. Виждат, че си играят и се забавляват със своите връстници и приятели.
Отварянето на детските градини, от една страна, е облекчение за родителите, защото на голяма част от тях им се налага да работят от вкъщи, но от друга – има го и страха от коронавируса. Директорката споделя, че разговаря всеки ден с майките и бащите на децата и по-голямата част от тях предпочитат децата им да ходят на градина. Те се чувстват сигурни, че там се спазват всички противоепидемични мерки, и вярват, че мястото на синовете и дъщерите им е при техните приятели. „Децата идват с желание и с нетърпение очакваха деня, когато пак ще отворим врати. Много родители споделят, че дори да имат възможност да гледат децата си у дома, предпочитат да ги водят при нас“, допълва моята събеседничка.
Детската градина не прекъсва работа и през миналия декември, което спомага екипът от педагози да запази своя творчески заряд. „Ако не бяхме правили нищо по време на затварянето на детската градина заради пандемията, имаше вероятност да загубим връзката с децата“, казва Цекина. Радва се, че в този период не са прекъснали комуникацията с родителите нито за ден. Постоянно са се чували по телефона и са разговаряли в социалните мрежи. По думите ѝ, доброто взаимодействие с родителската общност спомага за успешната работа.
„Всеки се включи с каквото може. Обратна връзка имаше и за това кой как е посрещнал Новата година“, казва още тя. На децата им е била поставена задачата да изработят сурвачки у дома. Освен конкурса „Баба и внуче“ са организирани и онлайн тържества. Всичко това се посреща с голям ентусиазъм – децата пеят и танцуват, а родителите снимат и споделят видеа с учителите. Седмицата от
25 до 30 декември е изпъстрена с прекрасни коледни тържества на децата от всички групи.
Макар и виртуално, децата не губят връзка нито за ден.
На педагогическия съвет в ДГ „Слънце“ решават във всички групи да се осъществи педагогическо взаимодействие в електронна среда. Използват различни платформи в зависимост от възможностите на родителите. Не се ограничават само в Zoom, Google Classroom, Viber, Whats app или Facebook, а използват различни комбинации. „Идеята бе да участват всички родители“, допълва Цекина. Тъй като не всички могат да се включат в определен час, учителите подготвят образователни материали, видеа и др. и ги изпращат чрез електронните платформи.
По този начин в удобно за майките и бащите време децата с помощта на родителите изпълняват поставените задачи. Учителите поддържат връзка със семействата и предоставят конкретни указания и подкрепа на родителите. В големите групи са провеждани виртуални срещи в предварително уточнен ден и час. Тези занимания обикновено са се провеждали в почивните дни, когато всички са си у дома.
„Срещите бяха много емоционални. На децата им липсваха приятелите“, споделя Цекина. Категорична е, че без помощта на родителите е нямало как да се справят, защото задържането на вниманието пред монитора на толкова малки деца е много трудно. В подготвителните групи обучението от разстояние също преминава под формата на занимателни игри. При тях идеята е в игрова форма те да усвояват знания, които да ги подготвят за училище. Много от родителите дори са изявили желание да вземат у дома познавателните книжки, с които работят децата в градината, за да се занимават с тях у дома. Благодарение на това малчуганите не са изостанали от учебния процес.
Постиженията на децата се публикуват на фейсбук страницата на групата и на детската градина. Провеждали са се и онлайн изложби, с които са мотивирали децата да участват активно в образователния процес и да има обратна връзка.
Сега, след като възпитателите и децата са отново заедно, всички са щастливи. Там не пропускат посрещането на нито един рожден или имен ден. И тъй като внасянето на храна от родителите е забранено, изобретателна майка е намерила начин да подари по нещо на всички деца по случай рождения ден на сина си. Всеки малък гост на партито получава по пакетче пластилин. „Празниците са любимата част от живота в детската градина“, завършва разказа си Цекина.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg