ЦПЛР – ОДК, Перник, направи онлайн сборник по изобразително изкуство
В ЦПЛР – ОДК, Перник, е създаден уникален по рода си сборник по изобразително изкуство. Той е съставен от поставени задачи в дистанционна форма на обучение в школата по живопис към Детския център. Идеята за проекта е на учителката им Марина Стоянова-Карамфилова, която е и художник по професия. Разработени са 20 теми, към които са представени част от рисунките на децата по тях. Материалите са събрани в периода от март миналата година досега. Изданието се подготвя за отпечатване и на хартиен носител.
„Сборникът е с отворен характер. Дава възможност за надграждане“, казва директорката на Детския център Татяна Китанова. По думите ѝ, идеята за създаването му е дошла спонтанно, а причината – добрите резултати от представянето на самия урок, методите на изнасянето му, илюстративният материал и емпатийният подход на преподавателя.
„Не сме си го поставяли за цел, защото това е ниша, която е нова за цялата образователна система“, казва още тя. Урокът трябва да бъде интересен, защото децата възприемат новите неща с очите си. Дистанционната форма на преподаване дава възможност да се включат повече хора. Различното при уроците по изобразително изкус-
тво от разстояние е, че родителите през цялото време взимат активно участие. В присъствена форма това няма как да се случи.
В разговор между Татяна Китанова и Марина Стоянова-Карамфилова се разкриват и усещанията на учителя за новото предизвикателство и за това какво е усещането отвътре – в самия процес, за отговорностите на преподавателя. За споделения опит в това ново общуване разказва от първо лице Марина Стоянова: „Условията, при които започна дистанционното обучение, бяха непознати за всички ни. Децата трябваше да се лишат от голяма част от любимите си занимания. А ние, учителите, и при тези обстоятелства трябваше да продължим да бъдем до тях, макар и виртуално. Повече от всякога да ги учим да бъдат адаптивни, креативни, да не спират да мечтаят, да търсят и развиват себе си с помощта на изкуството в ежедневието си. Да не затварят тази страница, в която можеш да почувстваш себе си и да черпиш вълшебни сили.
За цялостно емоционално въздействие, темите ни по изобразително изкуство в школата по живопис бяха поднесени под форма на естетически оформени писма, със селектирана информация на достъпен език, нагледни примери за вдъхновение и посока. За да разсеем усещането за изолация, започнахме с тема за интериорен дизайн, наречена „На гости“. Превърнахме „дефекта в ефект“. Децата с радост посрещаха в домовете си и споделяха любими неща. Заниманията ни станаха дори семейни забавления. Родителите бяха безценни мои асистенти. Не спряхме да общуваме, гостувахме си, аранжирахме и декорирахме, разхождахме се и пътувахме наблизо и надалеч, експериментирахме и се забавлявахме чрез изкуство. По всяко време имахме отворена виртуална обща изложбена зала, в която децата с гордост експонираха прекрасните си творби. Изявяваха себе си и се подкрепяха един друг“.
Обучението в онлайн среда открива нови хоризонти, стига човек да има желание да ги види. В ОДК – Перник, са успели да намерят начин да развият ползотворна онлайн комуникация чрез средствата на изкус-
твото, за да се получи емоционална връзка между участниците. Децата там се чувстват сигурни, защото има формирана група от съмишленици – хора с еднакви интереси и страсти.
ЦПЛР – ОДК, Перник, се посещава от над 1100 деца на възраст от
6 до 18 години. Гордеят се с театралната си формация „Мускетарите“, която функционира от повече от 25 години. Имат традиции и в сферата на балетното изкуство – повече от 60 години, автентичния фолклор – ДЮФА „Граовче“ (47 години), школите по танцово изкуство – Клуб по спортни и естрадни танци, съвременни танци, школуваното пеене – хор „Родна песен“, чиято рождена дата е далечната 1962 г., и са сред първите артпространства, интегрирали в себе си изкуството на големи български художници. Със забележителни резултати е и школата по английски език – член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България.
Преди това са били пионерски дом. „Доайени сме с школата си по изобразително изкуство. През 1999 г. стартира първата форма на интегрирано образование“, казва директорката. Посочва, че тогава все още дори не е имало дефиниция за деца със специални образователни потребности в България.
За миналата, а и за тази учебна година, от участия в международни и национални фестивали с образователни продукти, постигнати като резултати от онлайн обучението, ЦПЛР – ОДК, Перник, става носител на едни от най-престижните отличия, а някои преподаватели са удостоени със званието „Маестро“ и „Маестро-академик“. Заради изключителните резултати в работата с деца и ученици ЦПЛР – ОДК, Перник, е удостоен и с едно от най-високите отличия – „Плакет за принос в областта на образованието“, от кмета на Перник Станислав Владимиров по повод 19 октомври – Деня на града.
Татяна Китанова е директор на Центъра от 4 години. Преди това 37 години е преподавала „Приложно изкуство“ и е инициатор на школа, където е имало секция за деца и млади хора с увреждания. Провеждали са много изложби в чужбина и дори са издали каталог. „Всичко това беше ново за времето си и стартира от нашия комплекс. Интегрирахме и социализирахме деца чрез средствата на изкуството. Реализирахме и няколко проекта в областта на музикалното и танцовото изкуство за деца с увреждания. Този опит представихме в Европа и бе високо оценен“, разказва тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg