„Науката трябва да бъде в полза на обществото и икономиката. Една от задачите на STEM образованието и на новосъздадения Национален STEM център е да свържат различните науки и да се намери тяхното приложение в живота.“ Това заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков при откриването на STEM център за природни науки, изследвания и иновации в ПМГ „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас, съобщават от МОН.
В разговора с ученици и учители акад. Денков подчертава, че стремежът занапред ще е STEM обучението да стане STEAM – към обучението по наука, технологии, инженерство и математика да се добави и изкус-
твото.
Учениците показаха създадени от тях роботи, разработки по електротехника, проекта „H2O“, реализиран с LEGO ултразвуков сензор и сензор за цвят, автоматична нощна лампа с електрическа LED крушка Arduino, изследване на хранителни продукти и роботизирана ръка, управлявана от изкуствен интелект.
„Без подкрепата на държавата и на Община Бургас този STEM център нямаше да го има. След проучване сред учителите и учениците решихме той да бъде по природни науки, изследвания и иновации, защото това отговаря на профила на гимназията – природни науки, математически и софтуерни науки. Ще се стремим към създаване на интегрирани уроци, работа по приложни проекти и решаване на реални проблеми на бизнеса“, коментира директорката на гимназията Соня Димова.
Центърът в Бургас е изграден с 300 000 лева, отпуснати по НП „Изграждане на училищна STEM среда“. Освен съвременни уреди и апарати и образователен софтуер в изследователския център има обособени кътове за самостоятелна работа, за прожекции, експериментална работа и наблюдение. Гимназията разполага с високотехнологично оборудване и специализиран софтуер за научно-технически пресмятания, в който е вграден програмен език за решения на конкретни проблеми в различни области на науката. Осигурено е и специализирано оборудване за експериментална работа по механика, електричество и информатика.
В училището се обучават 1025 ученици от V до XII клас. Осъществява се прием в V клас и VIII клас по профилите „Математически“, „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“. През учебната 2020/2021 г. зрелостниците са на второ място в страната по успех на държавния зрелостен изпит по математика.
„Съвместната работа на училищата с Община Бургас може да служи за пример“, коментира министър Денков. Той се надява опитът на ПМГ в преподаването на STEM предмети да се прилага и в други училища в страната.
„Центрове като този ни дават амбиция Бургас отново да бъде домакин на Международното математическо състезание IMC през 2023 г.“, споделя кметът Димитър Николов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg