Преди дни още три животни от вида европейски бизон (зубър) пристигнаха в Източните Родопи. Новите попълнения идват от Националния парк „Биешчади“ в Полша. Те са от женски пол и се намират във временно заграждение с цел аклиматизация към новата среда, както и да свикнат с присъствието на свободно скитащото стадо наблизо. След кратък период на адаптация трите ще се присъединят към съществуващата вече група от 12 животни.
Зубърът е един от символите на природозащитата в Европа. Неговата история е пример за това как само в рамките на сто години един вид може да бъде доведен до ръба на изчезването, но с много усилия може да бъде и възстановен.
„Зубрите са добре. Следим внимателно тяхното състояние от пристигането им. Очакваме да свикнат със средата и да се адаптират бързо в новия си дом“, споделя Христо Христов от екипа на фондация „По-диви Родопи“. За пръв път Фондацията получава животни от изцяло дива популация, което е много добра новина. „Това обаче създава и редица предизвикателства пред екипа, който трябва да осигури благополучието и да гарантира спокойствието на дивите животни“, допълва Христов.
Фондация „По-диви Родопи“ работи за възстановяване на популацията на зубъра в Източните Родопи от края на 2013 г. Тогава пристигат и първите пет животни в района на язовир „Студен кладенец“. Ново-
пристигналите сега женски са четвъртото попълнение на вида в този район. Зубърското стадо поредна година се размножава успешно, а добавянето на още три животни ще повиши здравето и устойчивостта на родопската популация. „Нашата дългосрочна цел е да увеличим броя на животните и да подобрим генетичното разнообразие на стадото, за да създадем по-здрава и жизнеспособна група“, споделя Андреана Трифонова – ръководител екип на „По-диви Родопи“.
Зубърът е и най-голямото тревопасно животно в Европа и ключов вид за отворените горски екосистеми. Животните от вида подпомагат създаването на богати на биоразнообразие местообитания, както и за поддържането на типичния за Източните Родопи мозаечен пейзаж. Освен това възстановяването на популацията им в Родопите спомага за устойчивото функциониране на хранителната верига.
Възстановяването на зубрите в Родопите е съвместна инициатива на фондация „По-диви Родопи“ и националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ и е от част от дейностите по възстановяване на едрите диви тревопасни в Източните Родопи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg