Международният форум показва, че България може да създава среда, която да отговаря на най-високите научни стандарти
Председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски връчи
дипломата на проф. Максим Концевич за чуждестранен член на БАН, с която световноизвестният учен бе почетен през 2020 г.
Максим Концевич е професор в Института за висши научни изследвания (IHES) в Париж и преподавател в Университета на Маями. Той е един от водещите математици и теоретични физици на XX и XXI век. Неговите работи са високо оценени от световната математическа общност.
Церемонията се състоя на откриването на конференцията на Международния център по математически науки EDGING HIGHER. Форумът в София събра едни от най-изтъкнатите и световноприз-
нати математици като Жан-Пиер Бургиньон, Джон Пардън, Филип Грифитс и други. Двама от участниците са носителите на Филдсов медал – Максим Концевич и Марина Вязовска. Медалът, често наричан „Нобелова награда по математика“, се присъжда като признание за изключителни математически постижения.
Проф. Генка Петрова-Ташкова – заместник-министър на образованието и науката в оставка, приветства участниците във форума.
С конференцията в София се отбелязва учредяването на Международния център по математически науки (създаден е през 2019 г.) Форумът бе планиран за 2020 г., но бе отложен заради пандемията от КОВИД-19, припомнят от БАН.
Международният център за математически науки в София е динамично изследователско звено за разработване и разпространение на авангардни нови направления в математиката. Той е към Института по математика и информатика на БАН. Подкрепа на Центъра оказва Министерството на образованието и науката. Дейностите му се осъществяват в сътрудничество с Института по математически науки на Америка към Университета на Маями (IMSA) и на Висшето училище по икономика, както и с Националния изследователски университет в Москва (HSE University). Международният център за математически науки работи в сътрудничество с български университети и институти на БАН.
Усилията на организаторите е да превърнат Международния център по математически науки в основен регионален център за авангардно сътрудничество, трансфер на знания и реинтеграция на български учени. Една от целите им е привличане на млади хора с нови идеи, с нови тематики. И успяват – на софийската среща по-голямата част от участниците са млади математици. Големият интерес към форума дори е наложил да се ограничи участието на място, като дискусиите и в трите дни са достъпни онлайн.
„София днес е център на топматематици от цял свят – Европа, Мексико, САЩ, Япония. Обменяме идеи, постижения от техните области, както и от нашите, а това е важно за напредването на науката. Математиката има много задачи за решаване и всеки от различните школи има свои области, по които работи. Например аз самият работя в областта на теорията на кодирането – казва проф. Петър Бойваленков, директор на Института по математика и информатика към БАН. – Интензивно развиващо се направление е и съвместната работа на математици и физици. Само след дни отново България е домакин на техен научен форум. Много от учените, които са в София, ще участват и на срещата в Слънчев бряг. За
есента планираме също конференция, на която ще се дискутират отделни направления на математиката. През декември е третото издание на научна конференция с домакин отново страната ни, посветена на жените в математиката от Югоизточна Европа. За инициативите имаме осигурени средства от Министерството на образованието и науката, от фондацията „Саймънс“, както и от собствени приходи.“
„Срещата в София показва, че България може да създава среда, която да отговаря на най-високите световни научни стандарти – подчерта акад. Олег Мушкаров, ръководител на Международния център за математически науки. –
А като следствие на тези постигнати световни стандарти, да търсим в университетите, в институтите млади хора с интереси, които активно да се включват в дискусиите. Специално за този софийски форум според мен това е най-важното. Тук се срещнаха и разговаряха учени от изключително ниво. Никога един форум у нас не е събирал толкова качествени, признати математици, включително и топ имена на съвсем млади колеги.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg