Общо 1654 общински и държавни училища, или 74% от всички, разполагат с физкултурни салони, 536 използват пригодени помещения, а 251 нямат нито зала, нито пригодено помещение, където децата да спортуват. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов по време на парламентарния контрол. Той подчерта, че разрешаването на този проблем е сред приоритетите на Просветното ведомство.
Изготвен е списък на 50-те най-големи училища в страната без спортни зали, за които държавата е отпуснала 25 млн. лв. за изграждането и оборудването на физкултурни салони.
Освен това през 2021 г. МОН съвместно с Министерството на младежта и спорта разработва годишна програма за поддържане, ремонт, реконструкция, цялостно обновяване или създаване на нови спортни площадки и/или спортни съоръжения в държавните и общинските училища. Тя се изпълнява на основание Закона за хазарта, според чиито разпоредби не по-малко от 10% от приходите на Спортния тотализатор се разходват за такива капиталови разходи в държавните и общинските училища. През 2021 г. бюджетът на програмата е бил в размер на над 4 млн. лв., а през настоящата е 3,6 млн. лв. През двете години на изпълнение на програмата за финансиране са одобрени 6 проектни предложения за над
6,4 млн. лв. Програмата ще продължи и през 2023 г.
По осемте проекта на МОН за цялостно обновяване на 103 професионални гимназии, финансирани по ОП „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., са планирани да бъдат построени седем нови физкултурни салона, като три от тях вече са въведени в експлоатация.
В отговор на въпрос дали училища и детски градини са готови за зимните месеци, министър Пенов заяви, че още преди началото на учебната 2022/2023 г. МОН е проучило готовността на образователните институции за отоплителния сезон. Тогава е установено, че около 98% от тях са декларирали готовността си за осигуряване на отопление. В резултат на съвместната работа на ръководствата на образователните институции, на регионалните управления на образованието, на МОН и общините към началото на отоплителния сезон проблемите в останалите частично са решени и част от образователните институции са преминали на друг източник на отопление. Ръководствата на училищата и на детските градини са подсигурили необходимите количества гориво. Образователните институции, които се отопляват на газ, търсят и възможни алтернативи, за да осигурят непрекъснатост на присъствения образователен процес.
Министър Пенов припомни, че със Закона за държавния бюджет за 2022 г.
издръжката на институциите, включени в стандартите за делегираните от държавата дейности, е увеличена с 10%. По този начин са предоставени допълнително 40 млн. лв. за образователните институции. Освен това от 1 април 2022 г. издръжката на общинските детски градини е поета от държавния бюджет, като по бюджета на общините допълнително са предоставени 110 млн. лв. за тази цел. С актуализацията на бюджета от 1 юли 2022 г. за предучилищното и училищното образование са предоставени допълнително 150 млн. лв., в т.ч. 31 300 000 лв. за увеличаване издръжката на институциите с 10 % и 22 млн.лв. за издръжката на детските градини.
„Усилията са насочени към осигуряване на условия за нормален, присъствен, образователен, учебен процес. Следим постоянно състоянието на институциите в образованието във връзка с възможностите им за посрещане на този отоплителен сезон и имаме готовност за взаимодействие и реакции при създадени затруднения“, отбеляза министър Пенов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg