В рамките на Програмата досега по STEM предмети са обучени над 100 учители
„Програмата „Образование с наука“ ще продължи да бъде финансирана от МОН. Ще се опитаме да я актуализираме и да я съгласуваме с останалите дейности, които ще развиваме по Плана за възстановяване и устойчивост и Националния STEM център“, заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков по време на конференцията „STEM образование с наука и иновации“.
Програмата започна през 2019 г. и цели ученици да се докоснат до научните изследвания в БАН и с помощта на ментори да направят първите си разработки. Част от тях са свързани със STEM обучението. Министър Денков подчерта, че Прог-
рамата стимулира връзката между средното образование и науката.
И благодари на БАН, че е инициатор и основна опора на този процес.
„Най-важното са учителите, които трябва да се чувстват комфортно в тази среда, учениците, на които трябва да стане интересно в училище – и STEM кабинетите са важна част в това отношение, и учените, които ще преподават знания на бъдещите изледователи. Програмата за STEM обучението има тази цел – да отвори знанието към учениците и учителите с идеята, че то ще се превърне в бъдещи открития и иновации, в бъдеща конкурентна икономика“, заяви просветният министър. Той добави, че ще се търси и тясно партньорство с Министерството на иновациите и растежа.
„STEM не е просто една красива зала – това е нова парадигма на обучение. Тази програма е дългогодишен труд на ентусиасти изследователи от БАН и колеги от висшите училища, които през годините се занимаваха не само с топ наука, но и с деца“, отбеляза в изказването си Карина Ангелиева – зам.-министър на иновациите и растежа.
Акад. Юлиан Ревалски – председател на БАН, подчерта, че изпълнението на първите две фази на програмата „Образование с наука“ е доказало, че образованието и науката вървят заедно, че образованието е най-важното приложение на науката. „Надявам се, че освен сред научните среди това ще бъде припоз-
нато и от институциите“, заяви той. И припомни, че зад Програмата застава БАН и специално Институтът по математика и информатика, който е основната движеща сила в организацията на тази идея. В последните години се акцентира върху работата с учителите, адресирана не само към най-талантливите ученици, а и към начина на преподаване.
„Вече са обучени над 100 учители по STEM предмети – природни науки, математика и информатика, в рамките на програмата „Образование с наука“. Целта е да стигнем 500“,
заяви на форума проф. Петър Бойваленков, директор на Института по математика и информатика – БАН. Той коментира още, че по Програмата са създадени хранилища за онлайн материали и система за онлайн състезания по информатика, която предстои да се развива. Формирани са и малки учебни изследователски общности на Ученическия институт на БАН, които работят в 22 града в страната и са умален модел на взаимодействието на STEM образованието с науката и иновациите.
Научни екипи създават свободно достъпни на сайта на Програмата ресурси за обучението по биология, български език и литература, география, математика и информатика, физика и химия от I до XII клас, като материалите са подходящи за всекидневна работа или като насока за самоподготовка на учениците. Разработени са и се реализират и различни проекти – например „Международни перспективи за надарени ученици“, която осигурява и засилва участието на България във водещи конкурси и конференции за ученици като Regeneron ISEF и Expo Sciences Luxembourg, както и провеждането на национални и международни летни школи по математика, информатика, роботика и биология.
В Програмата е включен и модул, който позволява да се изнасят практически уроци по различни теми в четирите музеи на БАН. По време на пандемията заниманията се организират и в онлайн среда. През 2021 г. започва и изграждането на Единен музеен онлайн комплекс за образование. Първата версия на платформата е готова, като в нея е интегрирана информационна зона за Националния природонаучен музей. Предстои да бъде качено съдържание и за останалите музеи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg