„България все още е на последно място по ваксинационно покритие и искаме да ви помогнем да го повишите, тъй като все още има ръст на новите заразени и ваксините са най-добрата защита срещу тежко протичане и хоспитализация.“ Това каза Андреа Амон – директор на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) на онлайн семинар на тема „Научният отговор на ЕС срещу дезинформацията относно COVID-19“, организиран от Представителството на ЕК у нас.
Средно 70% от европейците са ваксинирани, но все още 30% от хората не са защитени. Техният дял е по-висок в Средна и Източна Европа – България, Румъния, Естония, Латвия, Хърватия, Полша, Словакия и т.н. Според Андреа Амон е важно да продължат носенето на маски и поддържането на хигиена, въпреки че хората вече са уморени и им е омръзнало да спазват мерки. Третият сериозен проблем е огромното количество дезинформация по отношение ефективността на ваксините. Затова е изключително важно сложната информация да се предава на хората по достъпен начин и да се базира само на научни факти.
„Често се спекулира, че ваксините са все още в експериментална фаза, което не е вярно – заяви д-р Пьотр Крамарц, зам.-главен научен специалист и кризисен мениджър в ECDC. – Това се доказва от множеството натрупани данни, които имаме при ваксинирани хора, бременни жени и деца, които недвусмислено доказват ползата от ваксините и от поставянето на бустерна доза при тази поредна вълна от омикрон.“
„При децата по-рядко се наблюдава тежко протичане на заболяването, но се случва. Напоследък при някои от тях се наблюдава и мултисистемен възпалителен синдром, който е с дългосрочни негативни последици – каза д-р Марко Кавалери, ръководител на работна група в Европейската агенция по лекарствата (EMA) за „Стратегии срещу биологични заплахи за здравето и за ваксините“. – Това може да се случи и при безсимптомно преболедувалите деца, затова е добре и те да се ваксинират. Д-р Кавалери припомни, че вече и децата над 5 години могат да се ваксинират. За бременните жени вече има данни за 65 000 ваксинирани в различен етап от бременността. Те недвусмислено сочат, че ваксините са полезни и осигуряват защита за тях и децата им.
„ЕМА вече одобри антивирусен препарат „Паксловит“, чийто прием трябва да започне възможно най-скоро след диагностициране и в рамките на 5 дни от поява на симптомите. Действието на хапчето се засилва при едновременен прием с лекарство срещу СПИН, което може да има противодействие с други лекарства срещу липиди или високо кръвно налягане, така че не може да замести нуждата от ваксинация“, подчерта д-р Кавалери.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg