Първото текстилно училище на Балканите чества своята 140-годишнина на 22 март. Събитията за празника на Професионалната гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ – Сливен, продължават цяла седмица.
„Историята на нашето училище е свързана със създаването на първата текстилна фабрика по българските земи през 1834 г.
С напредването на въведените в нея технологии нараства и нуждата от кадри, които да бъдат достатъчно подготвени да работят с техниката. Нашето училище е основано 1883 г., като тогава не е било точно училище, а са се провеждали курсове за подготовка на кадри. Първоначално те са били в самата фабрика, близо до машините и работниците“, разказва пред „Аз-буки“ зам.-директорът по учебната дейност Мария Иванова.
През 1906 година започва строеж на нова училищна сграда, която функционира и днес. В нейното южно крило е поместен Музеят на текстилната индустрия, съхраняващ документи, материали и уникални експонати за възникването и развитието на текстилната промишленост в Сливен и страната. Иванова посочва, че с разширяването на текстилната индустрия и нарастването на нуждата от кадри се оказва, че тази, на пръв поглед, голяма за времето си сграда не е достатъчна, за да побере всички ученици, които е необходимо да бъдат обучени. Това налага изграждането на още една сграда, в която училището се намира днес. Тя е открита през 1975 г. От създаването си до днес в ПГТО „Д. Желязков“ са се подготвили над 13 000 ученици.
Преди да започнат събитията, свързани с празника, се провежда и интердисциплинарен урок под формата на интервю за работа. Гимназистите са разделени на 8 групи, отговарящи на професионалните направления, в които се обучават: „Екология“, „Естествени растителни текстилни влакна“, „Естествени животински текстилни влакна“, „Предпредачи“, „Предачи“, „Сноване“, „Тъкане“, „Апретура и багрене“. Те работят и под насоките на педагози от професионалната подготовка. Урокът е разделен на две части. В първата учениците получават напътствия как да се подготвят за интервю за работа, какво да облекат, какви документи трябва да представят, а втората е проверка на практическите им умения.
Празничната седмица започва с поднасяне на цветя на паметника на Добри Желязков в училището, както и на всички знакови места в града. Пред всяко от тях освен да поднесат букет с цветя, учениците споделят няколко думи за живота и делото на своя патрон. Вторник е ден на поезията. Тогава се провежда литературно представяне на пролетните празници, а ученичка, преобразена като пролетта, раздава цветя на всички. В сряда рожденият ден на училището е отбелязан с тържествен педагогически съвет, на който гимназията събра настоящи и бивши учители, директори, непедагогически специалисти. Учениците посрещат гостите с пита и шарена сол.
В кинозалата на училището е представена театралната постановка „Албена“. На следващия ден юбилейната програма продължава със спортен празник. На него се организират игри за момичета и за момчета, както и футболен мач между учители и ученици. В духа на феърплея мачът завършва 2 на 2. В петъка от празничната седмица се провежда Ден на отворените врати. Тогава седмокласници от училищата в града имат възможност да се запознаят с професиите в гимназията.
За предстоящата учебна 2023/2024 г. ще има прием в три дуални паралелки: „Предачно производство“, „Тъкачно производство“ и „Апретурно и багрилно производство“, по които ще се подготвят текстилни техници. Ще има и три дневни паралелки: „Компютърно проектиране и десениране на плетени площни изделия“, „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил“ и „Моден дизайн“. Кандидат-гимназистите виждат как се сглобяват модели от плетива, как се случва обагрянето, а по-възрастни жени, които също са на гости, демонстрират как се е предяло преди модернизирането. Най-вълнуващо се оказва модното ревю, в което дефилират възпитаници на училището. Моделите, които носят, са направени в шевните работилници. „Гостите бяха впечатлени. Създаде се еуфория сред учениците и нагласа и желание да работят и да продължат да развиват това, което са постигнали“, споделя Иванова.
Финалът на празника ще бъде на 9 май с концерт в театъра. „Ще отбележим с цялата градска общественост 140 години от създаването на нашето училище. Текстилната индустрия е изключително важна за нашия град. Тя дава голяма част от приходите ни. Над 5000 семейства от Сливен са обвързани с тази индустрия. Има нужда от такива кадри – казва зам.-директорката. – Голяма част от паралелките ни са с недостиг или защитени. Тъкачество, предачество, апретура и багрене има само в нашето училище, други гимназии не обучават в тази насока. Важно е да продължим с тях и да ги развиваме“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg