Осем проекта, инициирани от ученически съвети, са отличени от Министерството на образованието и науката в Конкурса за най-добра ученическа инициатива. Победителите са излъчени от общо 188 предложения от цялата страна. Ученическите съвети представят проекти в четири категории – „Училище без агресия“, „Изграждане на гражданско съзнание“, „Здравословен и/или екосъобразен начин на живот“ и „Интеркултурно взаимодействие“.
Във всяка от тях са отличени по два.
Провеждането на различни инициативи в рамките на проект „Ученици, учители, родители – заедно към по-добро бъдеще“, с които родителите да бъдат приобщени към училищния живот, носят на ОбУ „Васил Левски“ – с. Тенево, община Тунджа, Ямболска област, второ място в категорията „Интеркултурно взаимодействие“.
„Чрез дейностите по Проекта се търсеше ефект за запознаване и приобщаване на родителите към училищния живот. Следвахме убеждението, че колкото по-съпричастни са те с дейностите на училището, толкова по-положително ще е отношението им към образованието на техните деца“, споделя пред „Аз-буки“ директорът Йордан Колев. Той допълва, че периодично в училище се провеждат различни дейности, които целят родителите да бъдат приобщени. „Искаме да покажем на родителите, че училището трябва да бъде една общност, в която активно да работят както те, така и ученици и учители. Да ги привлечем към училищния живот и да изградим толерантни отношения. Училището не трябва да е само храм на образованието, а и на възпитанието и толерантността“, казва още Колев.
В Ученическия съвет на ОбУ „Васил Левски“ участват 11 ученици, като всеки клас има свой представител. „Събираме се веднъж месечно и обсъждаме какви мероприятия предстоят, как да ги организираме и да ги отпразнуваме заедно“, обяснява председателят на Ученическия съвет Димитър Косев от IX клас, който от пет години е част от него. След това предлагат на учителите си и заедно вземат решение в какво да се включат.
За реализирането на проекта „Ученици, учители, родители – заедно към по-добро бъдеще“ са сформирани три клуба за работа с родители. Първият се казва „С рецептите на баба“. В него ученици с професия „Хлебар-сладкар“ и от начален и прогимназиален етап заедно със своите родители и учители приготвят различни кулинарни изделия от тесто. В инициативата се включва и майка на ученичка от Латвия, която тази година е в V клас. Тя споделя, че в техните училища няма подобни традиции. Казва, че е хубаво, че родители, ученици и учители правят нещо заедно.
Вторият клуб е „Заедно с татко“. В него ученици, родители и учители изработват къщички за птици, участват в различни спортни състезания по футбол, баскетбол, волейбол, дърпане на въже.
В третия клуб – „Ние и общността“, Ученическият съвет залага на съвместни дейности между педагогичес-
ки специалисти, родители и ученици. Модератори са педагогическият съветник и образователният медиатор. Организирани са тренинги и открити практики за изработване на апликации, украси, изучават различни танци, правят великденско табло.
Председателят Димитър Косев и седмокласничките Памела Димитрова и Боряна Асенова представят Проекта и участват в награждаването в МОН. Председателят благодари на организаторите на Конкурса, че им дават възможност да се изявят и да развиват виждането си за общността. Самата церемония протича вълнуващо и емоционално за младежите, а на лицата им греят усмивки.
„Децата са удовлетворени, че са постигнали нещо, и се радват на успеха си. Съвместните дейности в училище са мотивиращи – учениците изпитват удовлетворение, когато постигнат успех. На награждаването те казаха, че е хубаво да си награден, защото по този начин някой е оценил труда ти. За нашето училище това е голям успех и гордост“, заявява директорът Йордан Колев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg