Нова научна програма „Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие“ за 8,5 млн. лв. предлага Министерството на образованието и науката. Тя ще се изпълнява до 2029 г., като през 2024 г. бюджетът ѝ ще е 2,5 млн. лв., а през следващите 4 години – по 1,5 млн. лв.
От МОН посочват, че потенциалът на страната ни за добив, преработка и рециклиране на критични и стратегически суровини и минерали е голям, но
целенасочени изследвания в тази област липсват в последните 30 г.
Това определя и необходимостта от национална научна програма с цел задълбочени изследвания за устойчив добив, преработка и рециклиране на критични и стратегически суровини, едновременно с действия за информиране на обществото и оценка на обществената нагласа за приемането им.
По Програмата ще се провеждат фундаментални и научно-приложни изследвания за установяване потенциала на България за критични и стратегически суровини, в това число проучване, екологосъобразен добив и ефективна преработка на първични и вторични ресурси, отпадъци от преработката им и др., както и за оценка на социалните ефекти от използването на суровините и изследвания за намаляване и предотвратяване на вредното влияние на добива и преработката им върху околната среда.
По Програмата ще се изследват находища и проявления на критични и стратегически суровини в България – ще се изясняват наличните количества за уточняване на геоложки райони с висок потенциал за нови открития на критични суровини, ще се преоценяват възможностите за натрупване на значими количества критични суровини и др.
Предвидени са научноизследователски дейности, които имат за цел
разработване на иновативни чисти технологии за ефективен добив и преработка на критични и стратегически суровини,
работа по извличане на критични и стратегически суровини от отпадъци, преоценка на потенциала на неконвенционален газ в България, изследване на българските въглища във връзка с потенциалното им използване в системи за газификация и др.
Координатор на Програмата ще е Българската академия на науките, която ще я изпълнява в консорциум с висши училища. Сред партньорите са Софийският университет, Минно-геоложкият университет, Аграрният университет – Пловдив, и Университетът по хранителни технологии – Пловдив. Потенциалните допълнителни партньори са ХТМУ, НБУ, Националният институт по геофизика, геодезия и география при БАН, Националният музей „Земята и хората“, Националният природонаучен музей при БАН и др. Изпълнителите на Програмата ще споделят научната си инфраструктура, а консорциумът ще се управлява от Изпълнителен съвет с петима представители на всички организации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg