Дали заради ветровете, за които тук се казва, че се сливат, но в Сливница всичко е свързано – героите, образованието, религията. На Сливнишката битка и на загиналите в Сръбско-българската война се отдава чест така, както и на зародилата се преди повече от век и половина просвета. Според някои исторически сведения първите учебни занятия се провеждат още преди Освобождението в двора на черквата, където и до днес личат основите на стара сграда.
Самата черква, както и училището, носят името на светите братя Кирил и Методий, а официалният празник на града е именно на 24 май. Точно през този май Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ празнува 155 години от създаването си.
„Нека да знаем и помним, че едно училище празнува, за да ознаменува живата връзка между поколенията и традицията! Едно училище празнува, за да покаже, че в него има хора, готови да продължат най-доброто от поколенията преди него!“, казва в приветственото си слово по време на тържеството директорът Симона Серафимова.
Не само основите на образователното дело укрепват днешните сливнишки герои, но и
духът, който пазят от годините, когато и предците им са били загрижени за бъдещето на своите внуци.
„Колко много съм се вълнувал, какво неудобство съм изпитвал, когато седемдесет-осемдесетгодишни старци идваха да погледат как се учат децата им, сваляха шапки на младите учители, интересуваха се: „Как върви школото? Ще стане ли писмен моят внук, ще вземе ли свидетелство?“, споделя в спомените си бившият учител Райчо Димитров.
Заедно с разказите на други бивши възпитаници и свързани с учебното дело хора от Сливнишкия регион спомените са част от историята на СУ „Св. св. Кирил и Методий“, публикувана от Александър Апостолов на сайта на училището.
И ако преди повече от век при освещаването на черквата на 11 май 1879 г. през дървената ѝ порта преминават не повече от 15 деца,
днес в СУ „Св. Кирил и Методий“ се обучават 545 ученици.
Директорът Симона Серафимова изпраща 25 абитуриенти и им завещава където и да стигнат, с когото и да бъдат, никога да не забравят откъде са тръгнали. По традиция самите ученици неведнъж са имали и лична заслуга в написването на училищната история.
„Доколкото си спомням – споделят на сайта на училището разказа на Александър Алексиев, – през 1946 – 1947 г. решихме ние, учениците, да си направим стол в нашето училище, с което сложихме началото на ученически стол в гимназията. За помещение решихме да използваме мазето на новата гимназия, което беше в недобро състояние, ползвано от военните за обор. Почистихме го, внесохме стара печка, която взехме от Земеделското училище, и наехме жена от Сливница за готвачка. Ръководството на стола определи месечно на човек продукти: 1 литър олио, 1 кг брашно, 5 кг картофи и 1 кг фасул или пари за учители и ученици – 1000 лв.“
По този начин, с общи усилия, градът, намиращ се само на 22 км западно от София, стига до деня, когато в украсената зала „Арена Сливница“ се събират ученици, учители и общественост, за да отбележат с празнична музикална програма 155 години образование. На сцената излизат възпитаниците на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ от V и VI клас, както и специално поканените танцьори от формацията за народни танци и хора „В Шоплука“.
„Искахме българската традиция да присъства в програмата – казва директорът Серафимова. – Затова поканихме танцьорите от „В Шоплука“ с художествени ръководители Ивайло Георгиев и Илиян Петров. Беше емоционално и много хубаво!“
Директорът връчва грамоти на ученици и учители за постижения и отлични резултати в учебния процес.
Сред отличените са групата на деветокласниците с ръководител бившият директор на гимназията и понастоящем лектор в училището – Маргарита Миланова, които участват в създаването на филма по неин сценарий, озаглавен „По стъпките на миналото“. На Международния фестивал за детско и младежко медийно изкуство „Арлекин“ през 2023 г. филмът печели награда за дебют, а през март т.г. на изданието на „Арлекин“ в Рим, Италия, получава признание – диплом в категория „Операторство“.
„Реализацията на този филм допринесе за популяризирането на културно-историческото наследство на Сливница – признава директорът Серафимова. – Темата за Сръбско-българската война и най-голямото сражение – Сливнишката битка, винаги е била част от познанието на поколенията, израснали в града. Освен че се справят много добре, участието на учениците в подобни проекти винаги спомага и за развитието на творческите им умения.“
Всъщност още през 1969 г. децата на Сливница получават възможност да развиват уменията си. За тогавашния начален и прогимназиален етап е построена нова сграда с 15 класни стаи, кабинети по физика, химия, биология и музика, две учебни работилници, машинна зала, физкултурен салон, спортен комплекс. След две години в същата постройка се приютява и гимназиалният етап и оттогава
до днес преподавателските екипи търсят начин да насърчат включването на своите ученици в разнообразни занимания.
Днес те играят хандбал, рисуват, занимават се с театър. През април детската вокална група „Медени гласчета“ с ръководител Силвия Петрова участва в ХХVІІІ международен детски фестивал на изкуствата „Лачени обувки“ – Берковица 2024. Децата показват талант в раздел „Музика – забавна песен“ и достойно се съревновават с връстниците си от страната и чужбина.
В навечерието на своята 155-годишнина през миналата година ръководството на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ инициира проучване на архивите, свързани с историята на първата си прогимназия. Училището е построено благодарение на дарените имот и средства от родолюбивия сливнинчанин Пуне Колев, известен като Дедо Пуне – Благодетеля. И днес не само защото Средното училище носи името на Светите братя, а и защото на 24 май празнуваме една уникална писменост, е много хубаво, че можем да прочетем нещо изключително ценно, запазено в тези архиви. В протокол от 1936 г. училищният съвет ясно указва на учителя: „В работата си по български учителите да се стремят да прочистят говора от чуждици и особени наречия, да приучват децата към правилен говор, а чрез самото съчинение – към правилно говорене и писане… Обогатяване речника с думи, а говора – с изрази.“
И ще бъдат писмени нашите деца!
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg