„Опитваме се да популяризираме по-ясно визията си за развитието на училището ни и тя да бъде видима както за учениците и родителите, така и пред цялата общественост“, разказва за „Аз-буки“ изпълняващият длъжността директор на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Криводол Красимир Григоров.
На поста е от юли миналата година. Поставил си е за цел да изгради позитивна и продуктивна учебна среда за учениците си и по всякакъв начин
да подпомага и да насърчава учителите в тяхното професионално израстване и надграждане на уменията им.
И смея да кажа, че успява!
Григоров наследява школо с традиции. СУ „Св. св. Кирил и Методий“ е единственото средно училище в Криводол и от създаването му в него са учили деца от I до XII клас.
„Училището ни винаги се е ползвало с голям авторитет сред обществеността в града ни. Всеки от колегите ми преди мен се е опитвал да подобри и надгради материалната му база и същевременно да повишава качеството на образователния процес“, обяснява той.
Директорът и екипът му изключително много се гордеят с модерните си кабинети по география и икономика, български език и литература, информационни технологии.
„Малкото на брой учебни помещения не позволяват напълно въвеждането на кабинетна система на работа, тъй като всеки кабинет е и класна стая“, споделя моят събеседник.
СУ „Св. св. Кирил и Методий“ е средищно.
Всеки ден до Криводол пътуват деца от съседните села – Галатин, Лесура, Ракево, Пудрия, Осен, Баурене, Уровене, Големо Бабино и Ботуня. Учениците се обучават на едносменен режим. Въведена е и целодневна организация на учебния ден. Съвсем скоро предстои да изградят и STEM център. Той ще бъде разположен в три отделни кабинета и ще обхване обучението по природни науки, български език и литература, математика и информационни технологии.
„Различното при нас е, че от STEM центъра ни
ще могат да се възползват и учениците от начален етап,
а не само по-големите. Все пак това, което правим, е за всички ученици“, разказва директорът.
Относно навлизането на изкуствения интелект в образованието, Григоров е категоричен, че това ще доведе след себе си само позитиви. Но най-важната задача, която стои пред учителите, е да научат възпитаниците си как да използват възможностите му за обогатяване на знанията си, а не да пишат домашните си работи. „Изкуственият интелект отдавна и много умело се използва от учениците. Това в никакъв случай не значи, че той може да замени учителя. Напротив, просто ще подпомогне ролята му. Учителят не само обучава, но и активно участва в социалното и емоционалното развитие на децата. А когато говорим за човешки емоции, то за всички нас е ясно, че те са напълно несъвместими с изкуствения интелект“, обобщава той.
В училището има изградено партньорство с родителите. Те са верен помощник на учителите и се включват във всички инициативи. Помагат при организацията на различни празненства, базари и екскурзии извън града. „Извънкласните занимания сближават ученици, учители и родители. За нас това е много важно, защото извън класната стая общуването е неформално и помага за сближаването ни и превръщането ни в голямо семейство“, обяснява Григоров. Групите за занимания по интереси са 13 на брой, като всички са в посока
насърчаване на инициативността и креативността на учениците.
„Чрез гражданско, екологично и интеркултурно образование се стремим да развием у учениците си ключови компетентности, които ще им бъдат от полза в реалния живот“, казва Григоров.
Училището си сътрудничи много успешно с Народното читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1924“ в града. Често организират съвместни дейности и възпитаниците им се включват с ентусиазъм в различни конкурси, свързани с музика, изобразително изкуство, литература и много други. В школото имат клуб по фотография и много запалени любители фотографи, които някой ден биха могли да продължат да се занимават професионално.
През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ са 340, като 310 от тях са в дневна форма на обучение, а 30 – в самостоятелна. Учениците след VII клас се обучават в две професионални направления – „Оператор в дървообработването“ в специалността „Производство на мебели“ и професия „Готвач“ в специалността „Производство на кулинарни изделия и напитки“.
„И към двете професии има голям интерес. Операторите в дървообработването харесват своята, защото
влизат в ролята на малки художници
които проектират мебелите, за които мечтаят. А колкото до професията на готвача, то тя винаги ще бъде сред най-търсените и универсална по приложимост навсякъде по света, не само в България“, обяснява Григоров. С усмивка разказва, че един от учениците им наскоро е споделил, че много се радва, че учи „Производство на мебели“, защото след като завърши, ще може сам да изработи мебелите в дома си и да го обзаведе по свой собствен вкус. За целите на обучението на гимназистите има работилница по дървообработка и професионален кабинет по готварство, където те усвояват на практика наученото в час.
За големия интерес определено принос има и екипът от професионалисти, с които работи Красимир Григоров. „Съумяват да покажат най-интересното от професиите, които изучават“, обяснява той. Педагозите в школото са общо 35, като петима са под 35-годишна възраст. В екипа имат и двама бивши възпитаници, които се завръщат в училището в нова роля – на преподаватели.
Всяка година по традиция в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Криводол през май месец се провежда Ден на отворените врати. Тогава посетителите могат да се запознаят отблизо не само с материалната база, но и с начина на протичане на образователния процес във всички класове.
„Тази година заедно с колегите решихме да не провеждаме Ден на отворените врати, а да направим Седмица на професиите. Идеята е бъдещи гимназисти от общината да се запознаят отблизо с изучаваните професии и вариантите за бъдещата си реализация на пазара на труда. По този начин ще могат да направят информиран избор за своето утре.“
Инициативата предизвиква голям интерес и прага на училището прекрачват много родители и граждани. На гости идват и ученици, и учители и от другите три близки училища в община Криводол – ОУ „Васил Левски“ в Лесура, ОбУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Краводер, ОУ „Васил Левски“ в Ракево.
Гост от друга област е СУ „Иван Вазов“ във Вършец.
„Към тях отправихме индивидуална покана. Те са средно училище със сродни професии – хотелиерство, ресторантьорство и туризъм. Приеха с въодушевление поканата и останаха много доволни от двете професии, които им представихме. Казаха, че
идват като гости, а си отиват като приятели.
Успяха да си направят и сувенири във вид на малки ключодържатели, с които се прибраха у дома“, разказва моят събеседник.
Истината е, че възпитаниците на училището в Криводол много се гордеят с продуктите от своята учебна практика. Гимназистите от специалността „Производство на мебели“ правят уникални по рода си предмети от дърво – пейки, поставки, дъски за рязане и различни сувенири. Връстниците им от специалността „Производство на кулинарни изделия и напитки“ имат свои тайни и изпитани рецепти за всякакви тестени вкуснотийки – солени и сладки изкушения. Обикновено предлагат продуктите си по време на различните общински инициативи, като базари и панаири.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg