Посрещаме 60-годишнината с гордост и удовлетворение от постигнатото, но не спираме да мечтаем и да се развиваме – казва Генади Иванов, директор на Средно училище „Николай Катранов“ в Свищов. – Това е образователна институция с традиции и висок дух, където винаги знанието е било на почит от учители, ученици и родители. Да си ръководител на такова учебно заведение, е висока чест, но и голяма отговорност.“
Началото е поставено през 1964 г., когато е открито основно училище от I до VIII клас. То се помещава в сградата на свищовската гимназия „Алеко Константинов“ и след нейното закриване през 2009 г. приема архива на гимназията. СУ „Николай Катранов“ се счита за първоприемник на основаното през 1831 г. училище на Христаки Павлович.
През 1980 – 1981 г. са построени двата нови корпуса. През учебната 1983/1984 г. се чества 20-годишнината от създаването му и е избрано за базово към Министерството на народната просвета по осъществяване експеримента на БАН под ръководството на акад. Благовест Сендов. През 2014 г. по проект на Община Свищов е осъществено цялостно обновяване на сградния фонд с цел повишаване на енергийната ефективност.
„Нашето училище е
единствено в община Свищов с паралелки с профил „Чужди езици“
– английски и немски език – казва Генади Иванов. – Първата паралелка с чуждоезиков профил – немски език, се формира през 1998 г., а година по-късно вече имаме и паралелка с английски език. През 2019 г. за първи път е въведен и руски език като втори чужд език. От 2020 г. имаме и нов STEM профил – „Природни науки“, с интензивно изучаване на английски език.“
В Средно училище „Николай Катранов“ се обучават над 700 ученици от I до XII клас, разпределени в 32 паралелки,
в т.ч. една подготвителна група. Персоналът – педагози и администрация, е от близо 100 души.
Училището активно работи по национални и международни програми. Има спечелени и реализирани над 30 международни проекта по програмите „Коменски“, „Сократ“ и „Учене през целия живот“, програми на Европейската комисия и Европейския парламент. СУ „Николай Катранов“ е сред рекордьорите в страната по брой реализирани проекти по програма „Еразъм+“. Активно работи и по програма eTwinning, затова няколко поредни години получава почетен знак „eTwinning училище“. Отличието се дава за лидерство в сферите на дигиталната практика, електронната безопасност, иновативни и креативни подходи в педагoгиката, насърчаване на професионалното развитие на персонала и добрите практики сред учителите и учениците.
В началото на 2024 г. Националната агенция на Европейската комисия по Програма „Еразъм+“ присъди и „Еразъм акредитация“ на училището в сектор „Училищно образование“.
„Подготовката за празника започна още миналата година. Още тогава привлякохме много хора – настоящи и бивши учители, ученици, родители и други хора, свързани с училището ни – в издаването на втория ни юбилеен сборник – разказва Генади Иванов. – През 2019 г., когато училището чества своята 55-а годишнина, излезе първият сборник „55+ вдъхновяващи истории“, събрал спомени на катрановци за любимото училище. Сега подготвихме и отпечатахме втория сборник – „60+ вдъхновяващи истории“. Отново основен двигател и съставител на книгата е Надя Мочкова, бивш служител на училището, която, макар и в пенсионна възраст, е пълна с идеи и енергия.“
Книгата включва споделени истории на възпитаници на гимназията, които вече успешно са се реализирали
професионално у нас и в чужбина. Те разказват с благодарност колко много им е дало СУ „Николай Катранов“, и съветват днешните ученици да бъдат ученолюбиви, да слушат съветите на своите учители и да ги уважават, защото след време в живота ще разберат колко ценни са били техните уроци.
В рамките на празничната програма ще бъде открита музейна експозиция, посветена на живота и делото на патрона Николай Катранов. За него се знае твърде малко. Той е български поет, фолклорист, преводач, революционер. Роден е в Свищов през 1829 г. В училищния двор е била родната му къща. Завършва Историко-филологическия факултет на Московския университет, където се сближава със славянофили. Прототип е на Инсаров от романа на Тургенев „В навечерието“. След завръщането си в България работи като учител, изнася лекции, редактира сборници с народни песни. Умира едва на 24 години вследствие заболяване от туберкулоза. Училището е единствено в България, което носи неговото име.
„Проектът за музейна експозиция, посветена на Николай Катранов, е изцяло идея и реализация на нашия възпитаник Никола Николов, който учи история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ – подчертава директорът. – Още в Х клас Никола започва да събира материали за Катранов: стари печатни издания, стихосбирки, множество копия на оригинални документи, свързани с живота и делото му: писма, снимки и др. Част от тази колекция бе дарена на училището още преди две години, но сега е допълнена и подобаващо експонирана в един от най-посещаваните наши интерактивни кабинети. Така ученици, учители, родители и гости ще могат да се запознаят с нея и да научат повече за патрона на училището ни.“
Акценти в празничната програма са училищното състезание „Географията в моя свят“ и образователната игра „По следите на българската история“,
които ще провокират учениците да търсят повече знания и да разширяват кръгозора си. Географското състезание е проведено в партньорство с Асоциацията на професионалните географи и регионалисти в България. Нейният председател проф. Марин Русев е специален гост на събитието. Участват шестокласниците, които показват отлични знания. В историческото състезание се включват по-големите ученици – десетокласниците, които също се представят отлично.
Сега в училището се реализира проектът за изграждане на училищна STEM среда,
финансиран от МОН по Националния план за възстановяване и развитие. Предвижда се изграждането на кабинети в направленията „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Зелени технологии“.
С подкрепата на Община Свищов са подготвени и проекти за цялостно обновяване на големия физкултурен салон и информационните кабинети в училище. Тази есен е открит нов кабинет по обществени науки, създаден по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, Модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“.
За поредна година възпитаници на гимназията печелят и призови места в олимпиади и състезания по математика, български език, история и география, английски език.
„Особено съм горд с постиженията на нашите ученици в националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити – подчертава директорът. – Традиционно нашето училище заема място сред най-добрите училища в област Велико Търново, а учениците ни демонстрират едни от най-високите резултати.“
Годината е успешна и в областта на спорта. Младежкият отбор по тенис на маса става национален шампион на финалите на Ученическите игри през 2023 и през 2024 година. С това отборът заслужава правото да участва в Световните ученически игри през октомври 2024 г. в столицата на Бахрейн – Манама. За всички това е сбъдната мечта – за да участва отборът в Бахрейн, е инициирана благотворителна кампания за набиране на средства. Тя е изключително успешна и само за няколко месеца са събрани необходимите малко над
20 000 лева за самолетни билети, такси и престой на отбора.
„Благодарен съм на всички, които ни подкрепиха – казва Генади Иванов. – Момчетата отидоха в Бахрейн и се представиха достойно, като се класираха на 13-о място от 24 отбора. Любопитен факт е, че точно преди 10 години – през 2014 г., пак изпратихме отбор на Световните ученически игри – тогава девойките ни станаха шампиони на България по хандбал. Отборът ни участва в световното в Трабзон, Турция, където извоюва 10 място от 23 отбора.
А какво предстои през настоящата учебна година?
„В началото на настоящата учебна година осъществихме пътуване до Испания по Програма „Еразъм+“, след като училището ни успешно защити „Еразъм акредитация“, която е валидна до 2027 г. – казва директорът. – Спечелихме проект за обучение на 20 ученици от гимназиален етап и 7 учители. Обучението бе на тема „3D печат, VR, изкуствен интелект, дронове и роботика“. Сформирани бяха две групи, всяка от които се обучава в продължение на 10 дни в Уелва – града, откъдето Христофор Колумб е започнал своята експедиция и е открил Америка.“
Продължава изпълнението на проекта за иновативно училище, който започва миналата учебна година. В него се предвижда въвеждането на
нов учебен предмет в първи гимназиален етап – „Медийна грамотност и дигитално предприемачество“.
Предметът се изучава един час седмично като факултативен учебен час в VIII, IX и X клас. Включени са теми за социални медии, изкуствен интелект, дигитален маркетинг, аудио-визуални изкуства, дизайн, дигитално предприемачество, бранд, бизнес комуникации, лидерство и др.
„Надявам се, че и тази учебна година ще бъде успешна и ще ни донесе много поводи за радост и гордост – казва Генади Иванов. – Имам честта да съм директор на училище, чиито ученици и учители ме вдъхновяват всеки ден! Считам, че за да е успешна една образователна институция днес, трябва много повече от добри знания и дисциплина. Моята визия за СУ „Николай Катранов“ е за модерно училище с високо качество на образованието, което развива знанията, талантите и уменията на своите ученици и им помага да растат като отговорни и достойни хора.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg