
Застрашена гигантска галапагоска костенурка се сдоби в края на февруари 2025 г. с малки за първи път на близо 100-годишна възраст, съобщават от Зоологическата градина във Филаделфия, САЩ. Моми е от вид галапагоска костенурка (Chelonoidis niger porteri) от западната част на остров Санта Круз. Това е и първо излюпване на костенурки от този вид в над 150-годишната история на зоологическата градина във Филаделфия.
Точната възраст на Моми не е установена с абсолютна сигурност, но се знае, че пристига в зоопарка през далечната 1932 г., което я прави и неговият най-възрастен обитател. За науката тя е и най-възрастната костенурка от своя вид, станала майка за първи път.
„Това е значителен етап в историята на зоологическата градина във Филаделфия и не бихме могли да бъдем по-развълнувани да споделим тази новина с нашия град, регион и със света. Моми пристига в зоопарка през 1932 г., което означава, че всеки, който го е посетил през последните 92 години, вероятно я е виждал“, заявява президентът на зооградината Джо-Ел Могерман.
Бащата на новородените са казва Абрацо и неговата възраст също наближава един век. Той е настанен във Филаделфия през 2022 г. като част от програма за размножаване в плен в зоологическите градини в САЩ на този подвид костенурки. Преди това той е имал потомство в зоопарка „Ривърбанкс“ в Южна Каролина.
След като се чифтосва, Моми снася 16 яйца през ноември 2024 г.
След това грижата за тях поемат служители на зоопарка – поставят яйцата в инкубатор, като ги разделят наполовина и поддържат за тях различна температура, за да излюпят мъжки и женски екземпляри. Това дава надежда за успех с размножителната програма и в други зоопаркове.
Костенурките от Санта Круз са критично застрашени на родните Галапагоски острови,
а в зоологическите градини в САЩ се отглеждат по-малко от 50. Те са най-големият вид костенурки на Земята. Мъжките обикновено са по-големи от женските и достигат дължина от около 1,8 м и тегло около 260 кг. Според учените тези студенокръвни могат да живеят до 200 години.
В момента има 13 живи вида, които са местни за седем от Галапагоските острови. Присъствието на човека на островите и донасянето на инвазивни видове вече е довело до изчезването на няколко вида от местните костенурки, а други, включително и тези от вида Chelonoidis niger porteri, са на ръба на изчезването. Затова и видът е в Червения списък на Международния съюз за защита на природата.
Четирите новоизлюпени, които са женски и към момента тежат 70 – 80 г,
трябва да направят публичния си дебют на 23 април, когато се навършват 93 години от пристигането на тяхната майка в зоологическата градина. А екипът на зоопарка все още наблюдава яйцата, които могат да се излюпят през следващите седмици.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg