
Фонд „Научни изследвания“ отличи с грамоти 22 най-успешни научни проекта за 2024 г. на официална церемония в Българската академия на науките.
„Днес ще станете свидетели на най-добрите научни проекти от най-добрите“, заяви в приветствието си управителят на Фонда проф. Юрий Кълвачев.
Той отчете накратко и дейността на Научния фонд през миналата година.
През 2024 г. са реализирани 16 конкурса за финансиране на проекти за научни изследвания.
Обявени са още три конкурса със срок за подаване на проектни предложения в началото на 2025 г. Общо 682 са подадените проектни предложения, а 452 са разгледаните и оценените междинни и крайни отчети по проекти от предните години.
Любопитното е, че 72% от оценяваните от рецензенти отчети (324) са получили най-висока оценка за изпълнение. През 2025 г. са приключени 150 договора по конкурси за българска научна периодика и 86 проекта за международни научни форуми.
Публикациите, включени в отчетите, са 4117, като от тях 1601 статии са реферирани в Scopus, или 20% от реферираните публикации от България.
Подкрепена е работата на 262 научни колектива с участието на над 1700 учени от България, от които 47% са млади изследователи.
Проф. Кълвачев отчете, че всички проектни предложения са изцяло електронно подадени и отчетени.
На церемонията бяха отличени по два проекта в 11 научни области.
В рамките на всички проекти са направени и публикации с импакт-фактор и/или импакт-ранг,
като са включени и млади учени.
Проф. Маргарита Попова от Института по органична химия с Център по фитохимия – БАН, получи грамота в областта на двустранното сътрудничество за ръководения от нея проект „Оползотворяване на отпадъчни продукти за устойчиво получаване на енергия“. Вторият отличен проект в областта е „Изследване на динамичното поведение на деформируеми тела при отчитане на ефектите на наследственост на материала“, воден от проф. д-р Мария Дачева от Института по механика.
В биологическите науки са наградени проектите „Полов отбор при пеперудите: механизми на копулация и функционална морфология на копулационните органи (Insecta: Lepidoptera)“, ръководен от гл. ас. д-р Боян Златков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, както и „Кибертаксономичен подход при филогенетични изследвания върху моделни родове безгръбначни животни (Invertebrata, Arachnida, Insecta) за изясняване на проблеми на произхода, формирането и опазването на безгръбначната фауна на Балканския полуостров“ на проф. д-р Павел Стоев от Националния природонаучен музей.
В математическите науки са отличени проектите „Теоретични изследвания и приложения на интеркритериалния анализ (ТИПИКА)“ на доц. Симеон Рибагин от Института по биофизика и биомедицинско инженерство и „Статистически методи за машинно обучение за данни с комплексна структура“ на проф. д.м.н. Евгения Стоименова от Института по математика и информатика.
В медицинските науки грамоти получиха проф. Милена Иванова-Шиварова от МУ – София, за проекта „Имуномодулиране на раковите заболявания от некласическите HLA молекули – MIC“ и проф. Йордан Думанов от Софийския университет за „Асоциация на бестрофин-1 с мембранни домени в моделни монослоеве и епителни клeтки – предпоставка за иновативни терапии за дегенерации на ретината“.
В „Науки за Земята“ грамотите са за проект „Мониторинг на геодинамични процеси в района на София“, воден от доц. д-р Николай Димитров от Националния институт по геофизика, геодезия и география, и „Изследване на въглерод и някои значими въглеводороди в атмосферен аерозол в градска среда“ с ръководител доц. д-р Елена Христова от Националния институт по метеорология и хидрология.
В обществените науки отличените проекти са „Фискални и монетарни инструменти за регулиране неопределеност в икономиката“, воден от гл. ас. д-р Соня Георгиева от Института за икономически изследвания, и „Идентифициране на нагласите и оценките на гражданите за достъпа, качеството и из-ползването на електронните публични услуги“ на доц. Николай Нетов от Софийския университет.
В селскостопанските науки наградените са проект „Оценка на физиологичните отговори на пшеница и тритикале към засушаване и преовлажняване на почвата след рутинно приложение на селективен хербицид“ на доц. д-р Десислава Тодорова от Института по физиология на растенията и генетика и „Биологични активности на български розови масла и подход към валоризация на отпадъците, получени от производството им“, ръководен от проф. д-р Милка Милева от Института по микробиология.
В техническите науки наградените проекти са „Геогенни изследвания на радоновия потенциал за оценка на радоновия индекс при строителство на нови сгради“ на доц. Димитър Антонов от Геологическия институт и „Моделиране, проектиране, управление и експлоатация на силови електронни устройства и системи с използване на изкуствен интелект“, воден от доц. д-р Николай Хинов от ТУ – София.
Във физическите науки двата отличени проекта са „Фундаментални закони и холография“ на проф. д.ф.н. Радослав Рашков от Софийския университет и „Спектрални и спектрополяриметрични характеристики на междузвездната среда“ на гл. ас. д-р Янко Николов от Института по астрономия.
В химическите науки награди получават проектите „Изследване на гигантски мицеларни структури в смесени разтвори на сърфактанти, техните взаимодействия и реологични свойства“ на чл.-кор. проф. Красимир Данов от Софийския университет и „Нови стирилови и полиметинови флуорофори като потенциални тераностични агенти“ на гл. ас. д-р Ивайло Славчев от Института по органична химия с Център по фитохимия.
В хуманитарните науки отличените проекти са „Преходът след 1989 г. – интерпретации на историческата промяна, социалния опит и културната памет в съвременната българска литература“ с ръководител доц. д-р Ани Бурова от Софийския университет и „Между комичното и трагичното – Александър Божинов (карикатурист, военен фотограф и писател)“, воден от проф. д.ф.н. Ваня Добрева от УниБИТ.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg