Върховният административен съд (ВАС) отмени разпоредба, с която се ограничава правото студентите платена форма на обучение да получават стипендия поради нарушение на принципа за равенството на гражданите пред закона и недопускане на привилегии, основани на имуществено състояние (чл. 6, ал. 2 от Конституцията), съобщават на своята интернет страница от съда.
Отменената разпоредба е част от Постановление № 90 от 26 май 2000 г. на Министерския съвет
за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации. Административното производство от 2024 г. е образувано пред ВАС по жалба на студенти задочна форма на обучение по специалността „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Производството се гледа повторно,
след като петчленен състав на ВАС прие, че първоинстанционният състав е отменил нормативния акт поради нарушение на процедурата по неговото приемане, но не е разгледал доводите за противоречие със закона на разпоредбата от Постановлението.
При второто разглеждане на случая съдиите приемат, че с решенията на правителството са допуснати нарушения от Закона за нормативните актове. Такива са установени при изработването на проекта на постановленията, публикуването и приемането им.
Съгласно разпоредбите на Закона за висшето образование,
уреждащи правото на стипендия, законодателят използва единствено понятието „студенти“, без да прави диференциране на формата на обучение дали е платено, или е субсидирано от държавата, пише в решението на ВАС.
С въвеждането на подобно разграничение
с оспорения подзаконов нормативен акт се ограничава правото на стипендия на студентите,
приемани за обучение срещу заплащане. Съдът приема за недопустимо приемането на разпоредби в подзаконовия нормативен акт, чиито предписания се отклоняват от тези на нормативните актове от по-висока степен. Съответствието им с Конституцията и на другите нормативни актове от по-висока степен е задължително съгласно Закона за нормативните актове, посочват магистратите.
В мотивите към решението пише още, че равенството на гражданите пред закона е изведено като конституционен принцип, който стои в основата на гражданското общество и държавата. То е формулирано още и като основно право на гражданите. Конституцията установява равнопоставеност на всички граждани пред закона независимо от имущественото им състояние, поради което изключва създаване на законодателство, което по различен начин да третира група граждани според тяхното имущество, пише още в мотивите.
Атакуваните текстове според магистратите противоречат и на текст от Конвенцията за борба срещу дискриминацията
в областта на образованието. Международният акт казва, че държавите, които са страни по конвенцията, се задължават да не допускат, що се отнася до плащането за обучение, предоставянето на стипендии и на всяка друга помощ на учащите се, като това важи и за даването на разрешения и привилегии, които могат да бъдат необходими за продължаване на образованието в чужбина, никакви различия по отношение на учащите се – граждани на дадена страна, от страна на държавните органи освен различията, основани на техния успех или нужди.
Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg