Лилия Йотова, докторант
University of National and World Economy
https://doi.org/10.53656/str2024-3-7-aif
Absract. Навлизането на изкуствения интелект (AI) във всяка област от икономическия и обществения живот е вече реалност. Генерирането на изображения от AI и методите за обработка на изображения имат огромно значение и въздействие в сферата на фотографията. Генеративният изкуствен интелект (GenAI) е напредък на технологиите и отваря нови възможности за разширяване на творческия спектър. Той може да бъде мощен инструмент в ръцете на професионалните фотографи, но също така и да доведе до сериозни икономически кризи във фотографската творческа индустрия. Днес вече е трудно да се разпознае дали едно изображение е генерирано изкуствено, или е създадено по обичайния фотографски метод чрез светлина. Този факт допринася за увеличаване на така наречените фалшиви новини (fake news) и създава паралелна виртуална реалност.
Статията разглежда пресечните точки между традиционните фотографски изображения и AI, но най-вече актуалните въпроси, свързани с интелектуалната собственост в тази сфера. Чрез използване на методиката на документален анализ са разгледани актуалните проблеми и са предложени възможни решения.
Keywords: генеративен изкуствен интелект, авторско право, фотография, интелектуална собственост, автор, изкуствен интелект