Качеството на въздуха може да окаже пряко влияние върху когнитивните функции, особено при възрастните хора. До този извод са стигнали китайски учени, след като сравнили състоянието на умствените способности с качеството на атмосферния въздух в градовете, където живеят изследваните. Резултатите са публикувани в The Lancet.
Учените изследвали здравето на 2812 възрастни, разделени в две групи. Първите живеели в градове, където се реализират програми за борба с вредните емисии в атмосферата, които набират популярност в Китай от 2014 г. Провинциите вече постигат годишно намаление на емисиите с най-малко 5 %.
Контролната група хора живеят в градове, където няма такива програми.
През 2014 и 2018 г. участниците в експеримента преминават през серия от сложни тестове, които разкриват когнитивните им способности. Още по време на тестовете през 2014 г. хората от градове, в които не се изпълняват екологични програми, показали по-ниски резултати от тези, които живеели на места с по-чист въздух. При провеждането на тестването четири години по-късно тази разлика се увеличила. Въз основа на резултатите от експеримента според учените има пряка причинно-следствена връзка между качеството на въздуха и когнитивните способности.
От биологична гледна точка при мръсен въздух микрочастиците от замърсяващите вещества навлизат в човешкото тяло чрез кръвта или чрез дишане и предизвикват отравяне. Освен това замърсителите могат да се натрупват в тялото и да допринесат за отлагането на амилоидни плаки, които причиняват деменция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg