Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025

„Избирам да следвам в България“: Нова програма на МОН предлага безплатно обучение и стипендии за родни таланти

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
26-07-2025
в Новини 2025
A A
Нова програма „Избирам да следвам в България“ на Министерството на образованието и науката ще насърчава талантливи български младежи, завоювали медали от международни олимпиади, да продължат образованието си в родни висши училища
Илюстрация Пресцентър на МОН

Нова програма „Избирам да следвам в България“ на Министерството на образованието и науката ще насърчава талантливи български младежи, завоювали медали от международни олимпиади, да продължат образованието си в родни висши училища. Те

ще могат да се обучават без приемен изпит

в бакалавърски програми от професионални направления, включени в области на висше образование „Природни науки, математика и информатика” и „Технически науки”, като

няма да заплащат семестриални такси и могат да получават месечна стипендия

в размер на една минимална работна заплата за съответната година, но не повече от 665 евро.
Концепцията за Програмата беше обявена през предходните месеци от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев по време на срещи със студентски организации и академични среди. Проектът на Решение на Министерския съвет за приемане на Национална програма „Избирам да следвам в България“ е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН.

Програмата ще се изпълнява в 5-годишен период, като има общ бюджет от 3 600 000 лв.

За 2026 г. са предвидени 280 800 лв, за 2027 г. – 555 300 лв, за 2028 г. – 829 800 лв., за 2029 г. – 1 104 300, и за 2030 г. – 829 800 лв. Броят на стипендиите за година зависи от бюджета на Програмата.
В мотивите за приемане на Програмата се посочва, че през последните години в България се открояват много талантливи ученици, особено в точните науки като математика, информатика, физика, химия, биология, астрономия и др., които редовно участват и печелят медали от международни олимпиади и състезания. След завършване на средното си образование много от тези младежи продължават обучението си в чуждестранни висши училища, привлечени от модерни и гъвкави програми, възможност за студентски субсидии и добра реализация.
Отбелязва се още, че България изпитва затруднения да задържи родните ученици за по-високите нива на образование: 11% от тях търсят придобиване на висше образование в чужбина в сравнение със средното за ОИСР ниво от 2%. Това налага България да има своя политика и национална програма, която да предоставя добри условия и стимули, така че младите ни умове да остават и да развиват своя потенциал у дома.
Програмата е насочена към лауреати (ученици и студенти) от международни олимпиади, класирани на първо, второ и трето място (завоювали златни, сребърни или бронзови медали) по математика, информатика, физика, химия, биология, астрономия, лингвистика, география/науки за земята и изкуствен интелект. Те могат да са ученици, кито кандидатстват за обучение във висше училище, или с студенти, приети в редовна форма на обучение в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по специалности от професионални направления, включени в области на висше образование „Природни науки, математика и информатика” и „Технически науки”.
Процедурата по кандидатстване ще бъде разработена от новосформирана комисия, включваща представители на МОН, на висшите училища, на Националния STEM център и на Националното представителство на студентските съвети, както и на организации като: Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, Фондация „Еврика“ и др. Тя ще извършва подбор и одобрение на участниците в Програмата, както и годишен преглед на академичните постижения на участниците.
За да бъдат приети в български висши училища (редовна форма, ОКС „бакалавър” в специалности от професионални направления в областите „Природни науки, математика и информатика“ и „Технически науки“) без приемен изпит и да бъдат поети таксите за обучение, младите таланти би следвало да са завоювали златен, сребърен или бронзов медал през годината, предшестваща кандидатстването (за ученици, кандидат-студенти) или в предходната година (за действащи студенти в I курс).

Кандидат-студентите, притежаващи диплома за средно образование, които в последната година на обучението си във втори гимназиален етап са станали лауреати на международни олимпиади, могат да се обучават на български език в желаната от тях специалност, съответстваща на предмета на олимпиадата.
С правото на освобождаване от такса и

получаване на десет месечни стипендии годишно

за периода на действие на Програмата ще се ползват студентите, които се обучават в редовна форма на обучение, имат среден успех за всяка академичната година равен или по-висок от „Много добър 4,50“, не са прекъсвали обучението си и не са променяли формата си на обучение в задочна или дистанционна.
Допустимите бенефициери за кандидатстване по националната програма са държавните висши училища в Република България, акредитирани по реда на Закона за висшето образование, чрез които се изплащат стипендиите на участниците в програмата, и МОН в качеството си на институция, популяризираща националната програма.

Заявките за участие се подават към МОН чрез висшите училища.

Висшите училища, които обучават студенти в специалности, включени в гореописаните области на висше образование, при заявен интерес подписват споразумение за партньорство с МОН, с което се задължават да подават своевременно информация за заявките за участие на лауреатите от международни олимпиади в желаните от тях специалности.
Сформираната по националната програма Комисия разглежда подадените от висшите училища заявки и класира кандидатите по предварително приети критерии. След класирането на кандидатите МОН превежда средствата на висшите училища. Всяко висше училище бенефициер се задължава своевременно да предоставя на студентите десетмесечни стипендии годишно за периода на обучението им в рамките на действие на националната програма.
Финансирането за всеки следващ етап на Програмата се предоставя след одобрение от комисията на междинния и годишния финансов отчет. МОН може да поставя допълнителни изисквания към дейностите и резултатите, както и към изпълнението на Програмата.
Насоките за кандидатстване, както и списъкът с признаваните международни олимпиади, могат да се актуализират всяка година.
Ще се нсърчава и създаването на алумни клуб на стипендианти на Програмата чрез висшите училища, Националното представителство на студентските съвети и/или Националния STEM център, който да подпомага активности и инициативи на стипендиантите и да поддържа връзката помежду им.

Your Image Description

Свързани статии:

Обученията по киберсигурност на ученици, учители и ръководни екипи в училищата в цялата страна ще се провеждат всяка година по Националната програма на МОН за информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образованиеОбучения по киберсигурност в над 100 училища Българското образование е светско и ще остане такова, но същевременно трябва да дадем на децата си знания и умения, благодарение на които да опознаят собственото си минало идентичност и да развият критериите за добро и зло, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусия, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училищаМинистър Красимир Вълчев: Българското образование е и ще остане светско Над 620 000 лв. за стипендии на млади български учени Министерството на образованието и науката предлага през 2025 г. да се изпълняват 24 национални програми за развитие на образованието. Двете нови предложения са НП "Бъдеще за таланти" и НП "Умения на фокус"МОН предлага 24 национални програми за развитие на образованието за 2025 г.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: безплатно обучениеМОНпрограмаРепортерстипендииТаланти

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

За училището, което винаги намира място под слънцето

Следваща статия

Шест медала за българските ученици от Международната олимпиада по лингвистика

Следваща статия
Шест медала за българските ученици от Международната олимпиада по лингвистика

Шест медала за българските ученици от Международната олимпиада по лингвистика

Биволи и дантели

Биволи и дантели

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1-2/2025, година XXVII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"