Глобалният подход на Европа е към сътрудничество в областта на изследванията и иновациите в световен мащаб
Европейската комисия прие да прилага глобален подход към научните изследвания и иновациите, който се нарича „Стратегия на Европа за международно сътрудничество в един променящ се свят“. Целта на тази нова стратегия е ЕС да изпълнява водеща роля при подпомагането на международните партньорства в областта на научните изследвания и иновациите и да предоставя новаторски решения за изграждането на екологосъобразни, цифрови и здрави общества.
За извършването на научни изследвания на най-високо ниво е необходимо най-талантливите умове от цял свят да работят заедно — това е стратегически приоритет на ЕС. Международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите обаче се осъществява в променена глобална среда на нарастващо геополитическо напрежение и предизвикателства, засягащи правата на човека и основните ценности. В тази обстановка ЕС трябва да дава пример, като насърчава многостранното сътрудничество, прозрачността и реципрочността при съвместната си работа с останалата част на света. Затова ЕС ще стимулира съвместните действия в отговор на глобалните предизвикателства, като изменението на климата или пандемиите, като се придържа към международните правила и укрепва своята открита стратегическа автономност.
„Прозрачността винаги е била основен принцип в нашето сътрудничество с останалата част на света. Нашият отговор на пандемията показа предимствата на отворената наука и на споделянето на данни и резултати в полза на хората — както в Европа, така и в международен аспект. Тази стратегия ще ни помогне да създадем глобална критична маса от научни изследвания и иновации, благодарение на които ще намерим решения на днешните неотложни световни предизвикателства“. Това заяви изпълнителният зам.-председател на ЕК с ресор „Европа, подготвена за цифровата ера“ Маргрете Вестегер.
„За да се гарантира, че отворената наука функционира и че не съществуват пречки пред трансграничното сътрудничество между изследователите, е необходимо не само финансиране от ключови международни организации като ЕС, но и ясна рамка, с която се въвеждат еднакви условия по въпроси като етичните и ориентирани към хората научни изследвания, справедливото третиране на интелектуалната собственост и реципрочния достъп до научноизследователски програми. Ще работим активно с партньори, които споделят тези ценности и принципи“, коментира българският еврокомисар Мария Габриел.
С глобалния подход към научните изследвания и иновациите се потвърждава ангажиментът на Европа за постигане на необходимото равнище на прозрачност в световен мащаб, така че да се стимулират високите постижения, да се обединят ресурсите за осъществяване на научен напредък и да се развият жизнеспособни иновационни екосистеми. Затова ЕС ще работи с международните си партньори за постигане на общо разбиране за основните принципи и ценности в научните изследвания и иновациите, като например академичната свобода, равенството между половете, етиката в научните изследвания, отворената наука и основаното на факти създаване на политики.
Новата стратегия се основава на две основни цели, които се съчетават по балансиран начин. Първата цел е да бъде създадена среда за научни изследвания и иновации, която се основава както на правила и ценности, така и на принципа на отвореност, за да могат изследователите и новаторите по света да работят в многостранни партньорства и да намират решения на глобалните предизвикателства. Втората цел е да се гарантират реципрочност и еднакви условия при международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg