В СУ „П.Р. Славейков“ – Кърджали, всеки ден доказват правото да се наричат с това име
Зина СОКОЛОВА
Първото нещо, което се набива на очи в двора на СУ „П.Р. Славейков“ в Кърджали, е надписът „Училище за шампиони“ върху сградата. Звучи амбициозно, но има защо – училището може да се похвали с куп постижения в много области. При влизане в сградата човек вижда две стени с витрини, пълни със спортни трофеи. Едната я наричат шеговито „Стената на срама“, тъй като там са само вторите и третите награди. А отсрещната, по-голямата витрина е на славата и е само с първите награди от безброй състезания.
„Пет години поред – от 2015 г. до 2019 г., училището ни представя България на световните ученически образователни игри. Право на участие в тях има училището, което е с най-много участници на националните финали на ученически игри. „През 2017 г. станахме национални шампиони във всички възрастови групи на финалите по волейбол – казва директорът Милко Багдасаров. – Това никой не го е правил и ние няма да можем да достигнем повече такъв успех, ми казваше треньорът Павел Митев. Но сам се опроверга на 16 септември м.г., когато станахме световни шампиони във възрастовата група до 15 години – и в центъра на Белград бихме сърбите.“
Освен спортните трофеи във витрините в училищните коридори са изложени и снимки на учители на годината, първенци на випуска, изявени ученици. Възпитаникът на училището Иван Герганов с преподавател Вълчо Милчев е един от петимата в света, решил задача, която 50 години затруднява математическата общност. На всичкото отгоре момчето постига този успех на 15 години – останалите четирима са студенти. Той завършва математика в Единбург, вече е на 25 години и работи в голяма международна корпорация. Миналата година учредява стипендия за най-добрия абитуриент в СУ „П.Р. Славейков“.
Другото, което веднага прави впечатление на всеки външен посетител, е изобилието от сувенири на бухали. Те са буквално навсякъде. Колекцията от тях вече наброява над 1500, донесени от най-различни места по света. Събирана е в продължение на 30 години – началото е поставено през 1991 г. Тогава е изработено и стилизираното бухалче – символ на мъдростта, от художника Иван Илиев. Името му е УПКО. Това е абревиатурата на девиза на училището – „Учи! Печели! Конкурирай! Очаровай!“. Негов автор е Добрина Камбурова, дългогодишен учител по математика.
Днес откритото през 1984 г. училище е едно от най-големите в страната. В него се обучават 1670 ученици. За тях се грижат 163 висококвалифицирани преподаватели, сред които носители на отличието „Неофит Рилски“. А на въпроса как се управлява толкова голям колектив, краткият отговор е: „С любов
и усмивка!“.
В горния курс в паралелки с чуждоезиков профил усилено се изучават английски, немски, испански и руски език. СУ „Петко Рачов Славейков“ печели и реализира многобройни образователни и младежки проекти. Участниците в тях пътуват и се срещат със свои връстници от Великобритания, Италия, Германия, Холандия, Белгия, Латвия, Норвегия, Русия, Турция. За училището отдавна няма граници.
В свободното си време учениците могат да участват в различни извънкласни форми и клубове по интереси. Клубът по журналистика и медия издава ученически вестник и поддържа училищната телевизия, където редовно се излъчват авторски новинарски емисии и предавания. Високи са успехите на школата по математика – традиционен първенец в национални конференции на Института по математика към БАН, Съюза на математиците в България, математически състезания и олимпиади на национално и международно ниво в Москва, Абу Даби, Хонконг, Атина и др. Математиците печелят ежегодно участие в Лятната изследователска школа по математика и информатика. В школата по български език и литература славейковци обогатяват знанията си по роден език. Затова неслучайно печелят национални състезания и участват със свои публикации на страниците на местни и специализирани издания.
В училището е създадено и единственото по рода си движение „Ръка за помощ“ – ученическо доброволческо движение. Участниците в него традиционно посещават домове за деца в неравностойно положение, инвалиди и стари хора, организират благотворителни акции и инициативи.
С желание и интерес децата се записват и в танцовия и мажоретния състав, фолклорни формации, вокални групи, клуб за млади художници и фотографи.
Голяма част от учениците и учителите са страстни природолюбители и еколози. Участват в акции, тренират скаутски умения и използват всяка възможност за занимания на открито сред природата. Затова е основан и клуб „Сървайвър“.
Ежегодно се раздават и наградите „Даскеер“ – за най-добър даскал. Церемонията се провежда в залата на Кърджалийския театър.
СУ „Петко Рачов Славейков“ разполага с богата материална база – 65 класни стаи, 10 модерно оборудвани кабинета по различни дисциплини, 4 компютърни зали, 3 актови зали, 5 зали за спорт, игрища, богата библиотека, Ресурсен център за човешките права, Еврокоридор, училищен параклис, клуб на учителя, места за хранене и отдих, екопътека, красиво озеленен двор. Тук има стоматологичен кабинет, фелдшер и две медицински сестри, логопедичен кабинет и ресурсен кабинет за деца със специални образователни потребности с екип от петима специалисти.
СУ „Петко Рачов Славейков“ е първенец в националната конференция „Училището – желана територия на ученика“. А откритият наскоро модерен STEM център го прави училище на XXI век.
130 картини на местни художници красят част от коридорите на училището. В другата част са изложени рисунки на ученици.
Училището е базово на Пловдивския университет и тук редовно идват студенти на стаж. „Винаги съм казвал на стажантите, че най-добрият от тях – независимо по какво преподава, ще го назнача на работа – подчертава директорът. – По този начин тук са постъпили 40 преподаватели.“
Повечето новоназначени млади учители са „славейковци“.
За осма година поред училището съвместно с Министерството на образованието и науката организира и национална ученическа конференция по история. Всяка година тя е посветена на важни исторически дати и събития, като Априлското въстание, Балканската война, хайдушкото движение – тази година темата е за Кубратова България. В конференцията се включват ученици от цялата страна със свои работи в няколко категории – есета, филми, изследвания. Членове на журито са известни преподаватели от Софийския университет. Активен участник и организатор в националната ученическа конференция е преподавателят по история Димитър Димов. През 2009 г. той създава и школата „ИстОрика“ (Иновативно средище за творческо Обучение, развиващо изкуството и класическата академичност). В нея се включват ученици от IX, X и XI клас. Те поставят основата на нова и иновативна школа, в която да обсъждат и развиват своите идеи, свързани с фундаменталната наука история. Впоследствие членовете съвместно със своя ръководител успяват да наложат няколко традиционни събития в училището и града. Сред тях са „Исторически маскен бал“, Ден на историка, също така организират Ден на влюбените, участват в национални и регионални конкурси, олимпиади и академични форуми. Издават две книги – „Славейковска историческа библиотека – книжка първа“ и „Славейковска историческа библиотека – книжка втора“. В процес на работа е и третата книга, която предстои да излезе по повод трийсетгодишнината от създаването на училището. За славейковските историци няма граници. Това доказват обиколките им по исторически местности из страната и Европа заедно с ръководителя Димитър Димов. Членовете на школа „ИстОрика“ превръщат в традиция и посещението на гроба на своя патрон Петко Славейков в София.
В СУ „П. Р. Славейков“ отпадащи ученици няма, но някои деца пътуват в чужбина с родителите си. После се връщат, но са пропуснали учебен материал и това ги затруднява. И това е сериозно предизвикателство и към педагозите.
„Имаме огромен проблем с българския език – казва директорът. – Децата, които идват от селата след VII клас, не могат да си говорят със своите ученици на битово ниво, какво остава да учат на български език.“ Училището е първото в страната, в което се прилага моделът на делегиран бюджет – още през 1992 г. После този модел пилотно се въвежда в още четири общини, а от 2008 г. – в цялата страна.
„Това е най-доброто, случило се в българското училище – категоричен е Милко Багдасаров. – До 2007 г.
имаше поне веднъж годишно учителска стачка, от януари 2008 г. досега стачки няма. Парите са вътре
в училището, друг е въпросът как се разпределят. Лично аз много държа на диференцираните заплати. Мотивирам учителите, като им създавам добри условия за работа. Каквото са поискали, са го получили. От 33 години съм директор и съм „за“ това да има мандатност. Но без ограничения в броя на мандатите! И да се прави периодично атестация по определени високи критерии. При един млад директор например атестацията трябва да е на втората, а не на петата година.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg