„Подкастът на ППМГ“ дава думата на учениците, за да споделят в какво вярват и за какво мечтаят
В първото издание на „Подкастът на ППМГ“ директорът на Профилираната природо-математическа гимназия „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ в Ботевград Даниела Колева казва, че най-големият й стимул в работата е успешната реализация на учениците. Точно поради това започва всяка учебна година с желанието гимназията да върви в крак с новостите, навлизащи в образованието. Създаването на ученически подкаст потвърждава, че директорът гледа в една посока с младите хора и подкрепя техните идеи.
Петя НИКОЛОВА
Подкастът на ППМГ“ става факт по инициатива на учителя по информационни технологии и информатика Филип Зуберски и ученици от профил „Софтуерни и хардуерни науки“. Излъчени са няколко издания, като едно от тях е извънредно. Посветено е на 110 години гимназиално образование в община Ботевград, а думата пред микрофона имат учениците. В какво вярват и за какво мечтаят? Удоволствието да ги чуе и види, получава всеки, пожелал да разбере идващите поколения – мисия, завещана от патрона на ботевградската гимназия акад. Асен Златаров. Той е основоположник на биохимията в България, отстоявал до края на живота си правото на младите хора да се заявят и да се чуе техният глас.
„Младостта е съкровището на човечеството, най-свидният негов цвят и най-съкровената му надежда“ – думите на академик Златаров са изписани на интернет страницата на Профилираната природо-математическа гимназия, където има и виртуален музей за живота на нейния патрон.
„2022 г. е юбилейна. С различни инициативи отбелязахме 110 години от зараждането на гимназиалното образование в община Ботевград – разказва пред в. „Аз-буки“ директорът Даниела Колева. – Започнахме през февруари, когато е роден проф. Златаров, с викторина, състезание по ИТ, конкурс и изложба. И завършихме на 4 ноември с празничен концерт-спектакъл в НЧ „Христо Ботев 1884“ – Ботевград, озаглавен
„С вяра и устрем сбъдваме мечтите си“. Всичките ни гости, които изпълниха салона на читалището, бяха заредени с положителни емоции и празнично настроение.“ По време на юбилейния концерт ППМГ получава Почетен знак на президента Румен Радев. Отличието е за постигнати високи резултати в подготовката на поколения ученици, както и за значим принос към формирането на съвременната образователна система в Република България.
А какво стои зад това?
Като директор на гимназия със 110-годишни традиции в образованието, Даниела Колева не обича многословието. Може би и защото е математик, предпочита да говори с факти. „Само за последното десетилетие броят на учениците в нашата гимназия се увеличи със 180, паралелките нараснаха със 7, а средният ни успех е 5,17.“ Директорът приема отличието като чест и лична отговорност да продължи мисията за изграждане на успели личности, които да бъдат носители на промяната и прогреса. Списъкът с успешно реализиралите се възпитаници на Златаровската гимназия, както я наричат в града, е дълъг и достъпен чрез сайта на училището. В него присъстват над 30 изтъкнати български професори от различни области на науката, както и изявени общественици. „Смятам, че имаме принос за формирането на съвременната образователна среда в община Ботевград, но и в България – казва Колева. И продължава: – В нашата гимназия учениците откриват себе си, преодоляват бариерите и разширяват хоризонтите си.“
Въпреки че STEM предметите са в основата на една природо-математическа гимназия, в училището децата получават възможност да разкрият талант и в други сфери, включително в изкуството. Една от най-талантливите възпитанички на гимназията – Иванина Иванова, с прекрасния си глас печели многократно златни медали на националния конкурс „Пиленце пее“. А с умението си да пише есета, получава награди и грамоти от участия в ученически журналистически конкурси и изяви по творческо писане.
Преди две години в ППМГ преподавателката Тодорка Коцева основава певческата група „Млади златаровци“, която се представя и на концерт-спектакъла по повод 110 години гимназиално образование в община Ботевград. Организира се среща на участващите в групата ученици с голямата българска певица Валя Балканска и те получават ценни съвети за своето израстване. Събитие като това, както и всяка друга изява на ученици от ППМГ, намира своето продължение не само в социалните мрежи, където информацията винаги е актуална, но и в ученическия електронен вестник „Гимназиален живот“. От няколко години възпитаниците на Златаровската гимназия правят съдържателен електронен вестник за училищния живот, който предлага интервюта с учители, но и с ученици. В тях се обсъждат проблемите на обучението и образователните програми. Има статии за пътя на образованието и за българските будители, онагледени с богат снимков материал.
Електронното издание дава информация и за победителите в националните олимпиади и състезания. Един от тях е Георги Данов, спечелил заслужено званието лауреат на Националната олимпиада по география и икономика. Това му осигурява място в националния отбор на България за участие в Международната олимпиада по география и икономика във Франция.
На въпроса как би описала с три думи училището, което ръководи, директорът Даниела Колева отговаря: „Знаем, можем, правим!“. Точно така се нарича и последният проект от програма „Еразъм+“, към който проявяват интерес в ППМГ – Ботевград. За няколко дни през втората половина на септември гимназията е домакин на едно от събитията по „Знаем, можем, правим“ и посреща директора на испански езиков център от област Малага. В ППМГ Хуан Антонио Кантос посещава часове по открити езикови практики по немски, руски, английски и испански език.
Директорът Даниела Колева уточнява, че през последните години училището работи по 8 проекта по програма „Еразъм+“, в които се включват около 200 ученици и 30 преподаватели. „Чрез тях развиваме творческите умения на учениците и ги приобщаваме към европейските ценности – казва Колева. – Децата създават нови приятелства, запознават се с историята и традициите на различни държави.“
В ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ са работили по ученически обмен с училища от други държави и извън програма „Еразъм+“. Изключително интересни спомени оставят у учениците срещите им през 2019 г. с техни връстници от индийско училище. Особено ги впечатлява посещението в Индия. Директорът Даниела Колева и ботевградската група са посрещнати по удивителен начин с музика и венци от цветя в изпълнения с ученици двор.
А програмата с включени песни, танци и приветствени слова, продължава повече от час. На следващия ден учениците участват в училищна демонстрация на различни умения в артдизайна. Децата изработват шалове, правят глинени съдове и са приятно изненадани от практическата насоченост на обучението. Разговорите за приложими и в двете страни иновации носят допълнително удовлетворение.
„От 2018 г. сме иновативно училище – казва Даниела Колева. – За преподавателския екип най-важно е качественото образование, както и мотивацията на учениците. Затова всяка година освен профилите предлагаме разнообразни извънкласни дейности, по-атрактивни и съвременни клубове за занимания по интереси.“
В ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ в Ботевград се обучават 578 деца. Можем да ги видим не само в класните стаи да проявяват интерес към науката, но и на двора, когато го почистват. Защото директорът им държи на реда и чистотата и възпитава подобно отношение към заобикалящата ги среда. Можем да разберем за тяхната активност и по време на Европейската седмица на спорта, в дните, посветени на опазването на планетата Земя, когато залесяват или отправят посланията си за мир. Като своя директор, и те ценят свободата. Затова нищо не ги спира да мерят сили с връстниците си по света, да се развиват и да стават по-добри.
Най-скорошното им постижение е второ място от участие в международен конкурс за създаване на плакат за по-зелен град и по-устойчиво екологично развитие на градската среда. „Стани част от предизвикателството! Стани част от промяната!“ е мотото на конкурса, организиран по инициатива на държавното училище „Доктор Калатюд“, Аспе, провинция Аликанте в Испания. В него се включват и представят свои продукти 20 училища от Испания, Италия, Гърция, Хърватия, Словения, България и Македония. Задачата е да се направи плакат, в който да се изброят 10 действия, които можем да извършим, за да превърнем своя град в по-зелен. Жури от преподаватели и ученици от всяко участващо училище гласува само за един от плакатите в категориите креативност, устойчивост и разпространение. Учениците от IXБ клас Дария Иванова, Ивайла Цакова, Йоана Григорова и Габриела Дилова, с ръководител Милена Андонова, печелят второ място в категория креативност.
По този начин, от 1912 г., когато в тогавашния град Орхание се откриват първите гимназиални паралелки в Непълната смесена гимназия, до днес, след 110 години, в Ботевград, най-важната институция, която продължава да прославя града и да го пос-
тавя сред големите градове в държавата, остава гимназията. В нейна чест творчеството на 32 млади творци е събрано в издадения „Алманах. 110 години гимназиално образование“. Стихотворенията, разказите, есетата и рисунките на бивши и настоящи възпитаници на Златаровската гимназия вече са част от наследството на Ботевград, пренасящо силен емоционален заряд на бъдещите поколения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg