Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 24, 2023

Силата на речта и спорта

Как в 97. СУ „Братя Миладинови“ в София превръщат училището в място за любими занимания

Петя Николова от Петя Николова
14-06-2023
в Брой 24, 2023
A A
Мениджърът на НАЛБ
Мартин Механджиев
провежда тренировка
по баскетбол в 97. СУ

Петя НИКОЛОВА

Столичното 97. средно училище „Братя Миладинови“ може да предложи добър пример за разчупване на традиционното обучение. Директорът Емилия Манолова насърчава инициативите в тази посока, защото е убедена, че „всяка дейност или форма, която е различна от обикновения учебен ден и час, променя децата ни за добро“. Част от постиженията на училищния екип в това отношение са успешната дейност на Клуба по речи и дебати, засиленият интерес към тренировките по баскетбол с мениджъра на Националната аматьорска лига по баскетбол Мартин Механджиев и съчетаването на учебния процес с художествената гимнастика, което с упоритост постига Никол Кънева.
Всеки, който обича да оборва с аргументи противника си и да защитава убедително тезата си, ще разбере мотивацията на учениците от Клуба по речи и дебати в 97.СУ „Братя Миладинови“. Обикновеният спор може да сe превърне с лекота в интересна дискусия, ако притежаваш конкретни умения. Те обаче се придобиват с години и с много желание. Често учениците от клуба си тръгват последни и „затварят“ училището.

С двучасови занимания всяка седмица и активно използване на свободното време и през ваканциите постигат сериозни успехи. „С гордост можем да заявим, че се утвърдихме като един от най-силните отбори в турнирите на фондация „Бест“, казва Иван Шопов – един от тримата ръководители и учител по история и гражданско образование.

Създаден в началото на учебната 2020/2021 г. като занимание по интереси, Клубът по речи и дебати започва с участия в онлайн състезанията на фондация „Бест“. Само година по-късно на проведения присъствено в Благоевград Национален турнир артистичната интерпретация на ученическото дуо Каталина Йорданова и Кристиян Романов печели I място. Иван Шопов разказва, че учениците изграждат екипи и се подготвят да дебатират по различни теми. Но също така репетират и демонстрират и артистични интерпретации. В края на миналата учебна година клубът подготвя първата си театрална постановка, която представя пред училищната общност. Тазгодишното представ-
ление е по Шекспир, а в репетициите помага външен обучител – Наталия Крисенко, студентка по изобразително изкуство в Софийския университет.

Освен Шопов ръководители на Клуба по речи и дебати са и Боян Кацаров – учител по английски и френски език, и Емил Емилов – учител по английски. Помагат и други преподаватели. „Един подготвителен цикъл за състезание отнема два месеца, а ние имаме 8 участия в турнири на фондация „Бест“ и 3 – на асоциация „Дебати България“, казва Иван. И уточнява, че през февруари тази година 97. СУ домакинства на Втория западен регионален турнир по речи и дебати на фондация „Бест“.

„На турнира се явиха 300 ученици – споделя той. –Нашият отбор, в който влизат Борис Игнатов, Анна-Мария Владимирова, Йоана Чаева и Искрен Азманов, спечели I място.“ Два месеца по-късно, на Националния турнир на фондация „Бест“, двата отбора по дебати – Боби, Ани, Йоана, Любо и Крис от IX клас и Ади, Кари, Деян и Искрен от VIII клас, се класират съответно на второ и на четвърто място.

„Изненадващо, но учениците не се палят толкова по технологични теми като „Трябва ли да съжаляваме за възхода на Метавселената?“ или такива, обвързани с попкултурата – споделя Шопов. – Тази година най-силно ни провокират културно-историческите и образователни проблеми: „Трябва ли да се развива силно чувство на патриотизъм в училище?“ и „Трябва ли музеите да върнат иззетите културни наследства по местата им на произход?“. Иван Шопов е убеден, че участието в турнири извежда учениците извън познатата им училищна среда и им позволява да видят по-ясно смисъла на отделеното време и старание. „Променя се нагласата им към училището, увеличава се желанието им за учене и постепенно се превръщат в двигател за идеи“, казва той.

За новите идеи помагат и изявените личности, които гостуват в 97. СУ „Братя Миладинови“. След посещението на гайдаря Радослав Михайлов в края на април ръководителят на баскетболния клуб към училището Георги Банчев кани мениджъра на Националната аматьорска лига по баскетбол Мартин Механджиев да направи съвместна тренировка с момчетата.
„Тренировката зареди учениците с много позитивна енергия – разказва Банчев. – Баскетболният ни клуб е сформиран по НП „Заедно в изкуствата и спорта“. Тренираме два пъти седмично и много по-дълго от времето, заложено по програма. Децата се радват, когато в училище идват интересни и изявени личности, защото това ги мотивира да полагат повече усилия за постигане на мечтите си.“

Георги Банчев е преподавател по философия в 97. СУ, но от години е състезател в Националната аматьорска лига по баскетбол. „За мен е прекрасна възможност да бъда треньор на учениците, на които преподавам философия, и да развивам уменията си за неформално и креативно учене. Това ме провокира да организирам и провеждам и други занимания по интереси, като клуба по психология“, споделя той. Категоричен е, че участвайки в желани дейности, учениците имат възможност да проверят дали дадената област е подходяща за успешно кариерно развитие.

Освен тренировка с баскетболистите на 97. СУ мениджърът Мартин Механджиев прави и дарение. Подновява мрежите на кошовете, подарява висококачествени топки Molten и обещава да изнесе лекция за спорта и състоянието му в България. „За да заобичат спорта още в училище – казва Банчев, – на учениците им е необходима комфортна среда. В нашето училище те се влюбиха в баскетбола, защото имат добра материална база и изградиха добри взаимоотношения. За тях тренировките са начин на разтоварване от ежедневния стрес. Много често те се събират да играят и след часовете. Но трябва да има допълнително финансиране, включително за екипи на учениците. НП „Заедно в изкуствата и спорта“ ни даде възможност да им осигурим условия да спортуват. По друга национална програма – за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища, през миналата година 97. СУ е единственото одобрено от София за ремонт на физкултурния салон и сега нашите ученици спортуват в реновирана база.“

Банчев е убеден, че активното спортуване ще помага на учениците да се справят успешно и с предизвикателствата в живота. Потвърждението идва от възпитаничката на 97. СУ Никол Кънева, която от 8 години тренира художествена гимнастика. „Ежедневието ми е много натоварено, но усилията си заслужават, защото сбъдвам мечтите си“, казва тя и отправя благодарности към ръководството на 97.СУ и класния си ръководител Кристияна Танева.

„Преди важно състезание не мога да посещавам училище, тъй като съм в интензивна подготовка. Тренировките ми са от 8:00 до 20:00 – споделя гимнастичката. – Много съм благодарна на ръководството за възможността да продължа да се обучавам. Подкрепата, която получавам, ми помага да съчетавам ученето и спорта. Когато имам пропуски в знанията, учителите ми дават допълнителни консултации и ми изпращат материали за домашна работа.“ В момента Никол Кънева се обучава в редовна форма в столичното училище и едновременно се състезава за клуб „Авангард“ с личен треньор Николай Боев. Като най-голям свой успех до този момент гимнастичката определя спечелването на златен медал на Европейската купа в Сан Марино.

Your Image Description

Свързани статии:

В Dream Space няма място за скука Награда за талантливи варненчета Васил Левски пред съда и пред света Подари книга на дете за Рождество

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Сюжети

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Българоливницата на Острова

Следваща статия

Устои в миналото, поглед в бъдещето

Следваща статия
Устои в миналото, поглед в бъдещето

Устои в миналото, поглед в бъдещето

Рицарството  през детските очи

Рицарството през детските очи

Спортни емоции преди външното оценяване

Спортни емоции преди външното оценяване

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"