„Дуалното обучение е сред най-добрите в съвременното образование. Наред с часовете в класните стаи, учениците могат да влезнат директно в предприятието или фирмата на съответното работно място и пред погледа, и с насоките на наставниците си, да овладеят конкретни и ключови професионални умения и компетентности, които ще им бъдат от полза в живота.“ Това каза министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков по време на информационна среща по проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“. В нея участваха над 200 души – родители и ученици от София-град и София-област, на които предстои избор на средно образование, както и представители на регионалните управление на образованието, на бизнеса и експерти от МОН.
Министър Цоков посочи, че през последните години по проекта са обхванати 11 500 ученици, 180 училища и над 600 работодателски организации. Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ е финансирала с над 20 милиона лева успешното развитие на дуалната система на обучение. През новия програмен период се предвижда да започне още един проект – т.нар. „ДОМИНО“ 2, който се подпомага от швейцарското правителство. „Фокусът на Министерството на образованието и науката ще продължи да бъде насочен към развитие на дуалното обучение“, категоричен е проф. Цоков. По думите му, тази форма на обучение е изключително важна и полезна не само за учениците и родителите им, но и за работодателите. „Дуалното обучение е в основата на неразривната връзка между съвременното образование и бизнеса“, каза още той. По думите обучаващите се могат станат по-добри професионалисти и да започнат веднага работа след приключване на своето обучение. Подобен тип обучение допринася и за ниската безработица. Проф. Цоков подчерта още, че в този партньорски модел на обучение училищата могат да подобряват своите учебни програми в диалог с фирмите, с които работят.
Просветният министър отбеляза, че е приета стратегическа визия за развитие на дуалното образование и обучение в България до 2030 г. от Консултативния съвет по професионално образование, която предвижда гъвкав прием в дуално обучение, облекчения за работодателите, но и трансформирането им в двигател на обучението чрез работа.
„Професионалното образование у нас е преминало през различни етапи. Надявам се, че всички осъзнахме, че то няма как да бъде успешно без помощта на работодателите и получаването на практически опит още в училище“, каза началникът на РУО – София-град, д-р Ваня Кастрева. Тя посочи, че навлизаме в толкова динамично време, че всички трябва да бъдем готови за промяната. „Трябва да знаем и да можем, а всичко това се случва чрез опита“, допълни тя.
Началникът на РУО – София-област Росица Иванова посочи, че през последните години дуалната форма на обучение е много устойчива и се развива успешно. Шест са училищата, които работят по този модел в Софийска област, а професионалните направления са седем в 13 специалности.
В рамките на срещата ученици, учители, наставници и мениджъри на компании споделиха какво са постигнали благодарение на тази форма на ранна професионална подготовка.
На изложбени щандове ученици от паралелки с дуално обучение от 11 професионални гимназии показаха готови изделия и работни процеси, които прилагат в обучението чрез работа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg